Program státní podpory práce s dětí a mládeží pro NNO pro roky 2016 až 2020
Programy státní podpory práce s dětmi a mládeží pro nestátní neziskové organizace na rok 2016, v rámci kterého je možné získat prostředky na mezinárodní spolupráci mládeže. Více informací a kompletní znění programu naleznete na www.msmt.cz.
Programy jsou vyhlašovány na období 2016 až 2020, pro každý rok budou stanoveny i prioritní oblasti. Programy zavádí od roku 2016 řadu změn, zejména v souvisoti s platností nového občasnkého zakoníku a nového elektronického systému ISPROM, který slouží k vkládání žádostí.
Program (podpora meziárodních výměn a spolupráce) je určen dětem a mládeži od 10 do 26 let. Účely dotace se vztahují na 1 vedoucího na každou započatou skupinu 10 dětí do 18 let. Nejnižší možný počet účastníků ve skupině je 5, délka pobytu je nejméně 5 dnů, maximální délka dotovaného pobytu je 14 dnů včetně dne příjezdu a odjezdu. V případě projektů zaměřených na rozvoj příhraniční spolupráce organizovaných NNO působících na území Euroregionu může být délka pobytu nejméně 3 dny.
Popis programu:
Program č. 1 - Zabezpečení pravidelné činnosti NNO pro organizované děti a mládež
Základním cílem tohoto programu je podpora pravidelné celoroční činnosti NNO v oblasti práce s dětmi a mládeží.
Program č. 2 - Podpora vybraných forem práce s neorganizovanými dětmi a mládeží
Základním cílem je vytváření a rozšiřování nabídky aktivit NNO určených pro neorganizované děti a mládež ve vybraných oblastech práce. Zahrnuje rovněž podporu činností, které jsou otevřené všem dětem a mládeži.
Pro: Programy jsou určeny pouze pro NNO dětí a mládee a pracující s dětmi a mládeží (občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, církve a a náboženských společnostech). Tyto organizace se dále člení podle působnosti na NNO s celorepublikovou působností, na NNO s nadregionální působností a na NNO s místní působností.
Programy nejsou určeny:
- pro NNO mající jako hlavní oblast činnosti tělovýchovu nebo sport
- pro NNO zaměřené na podporu integrace romské komunity a národnostních menšin,
- pro NNO zaměřené na prevenci drog, kriminality a dalších negativních jevů
- na podporu NNO zabývajících se pouze nárazovou, jednorázovou nebo jednostrannou činností (např. pouze organizováním letních táborů bez návaznosti na celoroční činnost, pronajímáním turistických a táborových základen nebo jiných nemovitostí nebo zařízení apod.)
Max. výše příspěvku: Výše finančních limitů dotace jsou stanoveny následovně:
- nejvýše 50 % nákladů na dopravu českých účastníků výměn a táborů, seminářů a dalších akcí v zahraničí
- nákladů na ubytování, stravování, místní dopravu a na programové zabezpečení akcí, max. do výše 350 Kč na osobu a den pro zahraničního i českého účastníka akce v ČR
- členských příspěvků v nadnárodních sdruženích do výše 50 %Dotace nesmí přesáhnout 70 % celkových plánovaných (rozpočtovaných) výdajů organizace na realizaci projektu.
Termíny: 31. října předchozího roku, 13:00 hodin - pro projekty realizované v nadcházejícím roce program č. 1 a 2.
Žádosti o poskytnutí dotace v elektronické podobě musí být vloženy do systému nejpozději do 13:00 hodin posledního pracovního dne měsíce října běžného roku.
Všechny projekty (žádosti o dotaci) se předkládají součastně ve dvou formách: v jednom vyhotovení celý projekt včetně příloh v písemné podobě, žádost o poskytnutí dotace a projekt včetně nezbytných příloh rovněž v elektronické podobě.
Kontakt: Národního institut pro další vzdělávání, Senovážné nám. 25, 110 00 Praha 1
Aktuality
-
15.1.2025
Nabídka ochutnání jazyka sousedů
I nadále se mohou školky z česko-saského pohraničí přihlašovat do projektu Jazyk sousedů od začátku. -
15.1.2025
Německo-česká konference na téma Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů
Sdružení Ackermann Community (SAG) v Praze pořádá v Plzni od 7. 2. do 9. 2. 2025 tradiční německo-českou konferenci na téma "Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů". Registrace jsou již v plném proudu. Další informace (v němčině) naleznete na webu SAG. -
14.1.2025
Srdečně zveme mládež na Videoseminář ve Waldmünchenu 7.–9. března 2025
Letos se budeme zabývat tématem “Budoucnost chutná udržitelně | Die Zukunft schmeckt nachhaltig” . Čekají na vás základy tvorby filmu, diskuze o dopadech a potenciálu udržitelného stravování, hledání kreativních nápadů pro lepší budoucnost, či tvorba vlastní vize ve formě krátkého filmu Znalost němčiny není podmínkou, akce bude tlumočena.
Akce
-
pracovní setkání14.–16. 2. 2025 Stěžejní téma Termín
14.–16. 2. 2025 Místo konání
bude upřesněnoPracovní skupina k Udržitelnosti v česko-německé práci s mládeží
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže - Tandem stanovuje od roku 2014 na každé tři roky tematické zaměření česko-německé spolupráce v oblasti politiky mládeže. Téma pro roky 2024-2026 zní „Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže: #mámeToInDerHand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!". Téma Udržitelnosti vnímáme v celém jeho širokém spektru a vycházíme z konceptu čtyř pilířů udržitelnosti (ekologický, ekonomický, sociální a kulturní) a orientujeme se podle 17 SDGs (Cíle udržitelného rozvoje OSN). Udržitelnost zahrnuje tedy zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti. Cílem tohoto tříletého období je přispět k tomu, aby byla česko-německá partnerství a jejich činnost více udržitelná. Prostřednictvím různých formátů proto nabízíme seznámení s dílčími tématy udržitelnosti, další vzdělávání i prostor k diskuzi a inspiraci pro cílové skupiny od mládeže přes pedagogy po pracovníky s mládeží. Pro prohloubení kontaktu s představiteli českoněmecké spolupráce a pro zajištění toho, aby byla dílčí témata a problematika, kterou se během tří let budeme zabývat, relevantní a aplikovatelná v praxi, oslovujeme aktéry a aktérky, kteří znají práci s mládeží z praktické stránky a mají chuť se dále vzdělávat, a zveme je do pracovní skupiny. Organizace, pracovníci a pracovnice s mládeží, vyučující a další aktéři a aktérky česko-německé spolupráce se zkušeností realizace setkání mládeže a akcí podobného typu mají možnost · navázat s Tandemem dlouhodobou spolupráci · setkat se s dalšími cz-de organizacemi a zástupci cz-de aktivit · diskutovat a inspirovat se · přinášet témata a vzdělávat se v oblasti udržitelnosti · a získané zkušenosti a znalosti následně aplikovat ve své činnosti -
metodický seminář28.–30. 3. 2025 Odborné praxe Termín
28.–30. 3. 2025 Místo konání
Seminaris Hotel Nürnberg, Valznerweiherstraße 200, 90480 NürnbergTematický seminář pro partnerské organizace odborného vzdělávání z Česka a Německa
Organizujete pravidelně odborné praxe v sousední zemi, nebo byste s nimi chtěli začít? Chcete se podělit o vaše zkušenosti a názory či potřebujete poradit? Vy i vaše německé partnerské zařízení jste srdečně zváni do Norimberku, kde se můžete setkat s ostatními spolutvůrci česko-německého světa mobilit v odborném vzdělávání. -
Školení a další vzdělávání16.–18. 5. 2025 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
16.–18. 5. 2025 Místo konání
1. část proběhne prezenčně 16.-18.5. 2025 v Železné Rudě, 2. online část proběhne 22. a 23.5. 2025 v podvečerních hodináchKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu!
Že stále ještě nevíte, o co se jedná? Pak doporučujeme podívat se na naše stránky věnované česko-německé jazykové animaci od Tandemu na jazykova-animace.info. Jste-li už ale česko-německou jazykovou animací nadšeni, podívejte se, jestli by právě tato forma dalšího vzdělávání nebyla něco pro Vás.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024