

Program podpory odborných praxí je od roku 2000 realizován Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem. Na jeho financování se velkou měrou podílí Česko-německý fond budoucnosti a program EU Erasmus+.
Pokud žádáte o financování odborné praxe na 1. nebo 2. čtvrtletí 2021, zašlete přihlášku do 30. září 2020. Více informací, podmínky programu a přihlašovací formulář nalezente zde.
Cílem Programu podpory odborných praxí je umožnit účastníkům získat nové profesní zkušenosti, poznat pracovní prostředí a také kulturu a způsob života v sousední zemi. Z tohoto důvodu je během celé praxe kladen důraz na zapojení praktikantů do běžných pracovních povinností a na aktivní asistenci ze strany pedagogicky kvalifikovaných osob (doprovodná osoba). Praxe je uskutečňována v těch oborech, ve kterých jsou žáci vyučeni. Program je otevřen pro všechna odborná odvětví.
Podmínkou účasti na programu je existence dvou partnerských institucí - přijímajícího a vysílajícího zařízení (škola, učiliště, podnik, hospodářská komora, úřad práce apod.), které se společně zaváží uskutečnit výměnnou praxi. Zahraniční odborná praxe nemusí mít reciproční charakter.
Program není určen pro gymnázia a vysoké školy.
Inspirujte se:
V Praze-Čakovicích strávilo šest německých žáků svoji třítýdenní praxi. Během pobytu získali nejen nové pracovní zkušenosti, ale také přátele z řad českých studentů.
Praxe v Německu? Žádný problém! Během přípravných dnů v rámci Programu podpory odborných praxí Vám bude v příjemné atmosféře přiblížen jazyk a kultura sousední země. Podívejte se, jak probíhaly přípravné dny pro skupinu studentů z Berlína v hostitelské škole v Praze.
Příklad odborné praxe: Kirchliche Fachakademie für Sozialpädagogik z německého Weidenu vyslala praktikaty/-tky do českých mateřských školek v Chebu
Jazyková animace v rámci odborných praxí - povinná součást přípravy na praxi
Střední škola technická a gastronomická Blansko vyslala praktikanty do KBA-Koenig & Bauer AG, Radebeul.
Program podpory odborných praxí oslavil své patnácté narozeniny. Co se za tuto dobu existence programu podařilo?
Aktuality
-
13.1.2021
Odborné školy prezentují zkušenosti s online mobilitou
Zveme odborné školy z Česka i Německa na online seminář s příklady dobré praxe na téma "Virtuální mobilita". Seminář se uskuteční 4.2.2021. Přihlašování spuštěno. -
11.1.2021
Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis s motivačním dopisem v češtině a němčině zasílejte do 20. 1. 2021 na e‑mail lontschar@tandem-org.cz. -
7.1.2021
Hledáte středoškolské studium v Německu?
Žáci 2. stupně základních škol a gymnázií mají jedinečnou možnost získat maturitu na německém gymnáziu v Pirně. Během pobytu si vyzkouší samostatný život, zdokonalí se v cizím jazyce, proniknou do odlišné kultury. Stipendium MŠMT hradí žákům většinu nákladů.
Akce
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 13. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 2
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 30. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 1
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
metodický seminář
Odborné praxe Termín
4. 2. 2021 Místo konání
onlineOnline seminář s výměnou zkušeností na téma: virtuální mobilita
Zveme vás a vaši partnerskou školu v Německu na online seminář, na kterém budou odborné školy prezentovat zkušenosti s online mobilitou.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny