

Obrátit se můžete na:
Martina Petrakovičová
e-mail: petrakovicova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 757
PŘEDŠKOLNÍ OBLAST
PROGRAM: Odmalička
Odmalička - program podpory česko-německé spolupráce v předškolní oblasti
Pravidelná a dlouhodobá setkávání českých a německých dětí do 6 let jsou důležitým přínosem ke sbližování příhraničních regionů. Setkávání dětí raného věku vedou přirozeným způsobem k prvním krůčkům na poli cizího jazyka, umožňují navázání přátelských vztahů s dětmi z druhé strany hranice a pomáhají odbourávat předsudky zděděné z dob minulých.
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem podporuje společné přeshraniční projekty českých a německých předškolních zařízení a organizací, které pracují s dětmi od tří do šesti let. Dále pořádá semináře a informační akce pro předškolní pedagogy, informuje o úspěšných projektech a pomáhá navazovat a koordinovat spolupráci zájemců podél česko-německé hranice.
Díky prostředkům Česko-německého fondu budoucnosti může Tandem v rámci programu Odmalička – Von klein auf 2022 nabídnout finanční podporu předškolním zařízením, která chtějí s německým partnerem organizovat společná česko-německá setkání.
Cíle programu:
- Pravidelná setkávání dětí a pedagogů z Česka a Německa
- Výměna pedagogických zkušeností napříč hranicí
- Poznávání kultury a jazyka sousední země
Cílový region a příjemci podpory
Do programu mohou být přihlášeny projekty realizované partnery v rámci všech krajů České republiky, Saska a Bavorska. Upřednostněny budou projekty žadatelů z okresů sousedících s česko-německou hranicí.
Do společného programu se mohou zapojit:
- mateřské školy
- zřizovatelé mateřských škol
- zapsané spolky a další organizace pracující s dětmi do 6 let
U Tandemu Plzeň podávají žádosti pouze subjekty se sídlem v České republice.
Poznámka: Pro žadatele z Bavorska a Saska nabízí Tandem Regensburg obdobný program – Von klein auf – Odmalička 2022. Podmínky a termíny žádostí o podporu se však liší. Informujte se prosím na stránkách www.tandem-org.de v rubrice „Förderung“.
Předmět podpory
Projekty česko-německé spolupráce předškolních zařízení mohou mít různou formu, ale musí mít jasně stanovený obsah a cíl. Tandem podpoří projekty s následujícím obsahem:
- přeshraniční setkání dětí do 6 let (přednostně prezenčně, pokud nepůjde jinak, pak online)
- prezenční či online setkání pedagogů MŠ za účelem přípravy či evaluace přeshraničního setkání dětí (případně i včetně krátkodobých hospitací a praxí)
- prezenční či online seznamování dětí v raném věku s jazykem a kulturou sousední země, pokud toto doplňuje výše zmíněné formy přeshraniční spolupráce
Financování společných projektů
Každý projekt může být podpořen částkou max. 15 000 Kč. Žádosti lze podávat dvakrát ročně.
Z tohoto příspěvku lze hradit především tyto náklady:
- jízdné
- stravné
- honorář pro jazykového prostředníka
- honorář pro jazykového animátora
- materiál související se seznamováním dětí s německým jazykem
- technické vybavení pro realizaci online setkání (pouze pod podmínkou, že bude pravidelně využíváno pro česko-německou spolupráci)
- další programové náklady
Zařízení, která potřebují podporu vyšší než 15 000 Kč, mohou své projekty předkládat přímo Česko-německému fondu budoucnosti. (Kontaktní osoba ČNFB: paní Ingrid Koděrová – tel: 266 312 858.)
Přihláška do programu
- Momentálně přijímáme přihlášky pro akce realizované do června 2022.
- Na akce realizované v druhé půlce roku 2022 podávejte přihlášky během června 2022.
Pro přihlášení do programu můžete nově využít online formulář, který vypníte pod tímto odkazem a jednoduše přímo z této stránky odešlete.
Do přihlašovacího formuláře je třeba vložit následující 2 vyplněné tabulky:
Je ovšem možno využít i wordového dokumentu "Přihláška", který je ke stažení níže. Tento formulář je třeba vyplnit, vytisknout, podepsat, naskenovat a zaslat jako přílohu na mail koordinátorce programu.
Dokumenty ke stažení:
Tandem
Česko-německý fond budoucnosti
Finanční prostředky určené na přímou podporu spolupráce předškolních zařízení na česko-německé hranici poskytuje
Česko-německý fond budoucnosti, kterému tímto velmi děkujeme.
Aktuality
-
11.5.2022
Do Německa na zkušenou hledá nové posily do svého týmu
"Do Německa na zkušenou" hledá mladé lidi se zkušenostmi s pobytem v Německu pro pozice referentů. Jejich náplní práce bude prezentace možností studentům středních a vysokých škol. Dále shání finančního koordinátora/-ku se znalostí němčiny. -
11.5.2022
TISKOVÁ ZPRÁVA: Přeshraniční odborné praxe v Plasích se po koronavirové pauze opět rozjely naplno
PLASY (11. 5. 2022) – Střední odborné školy z Plas a německého Neustadtu obnovily po koronavirové pauze realizaci přeshraničních praxí pro své žáky. Na své stáže realizované u farem v okolí Plas dorazila první čtveřice studentů z Německa. Financování praxí oběma směry zajišťuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem ze zdrojů Česko-německého fondu budoucnosti. -
10.5.2022
ZČU získala ocenění v oblasti práce s mládeží
V kanceláři plzeňského Tandemu se sešlo předsednictvo a prezident Bavorského kruhu mládeže Matthias Fack, rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a prorektorka Dita Hommerová. Nestává se každý den, aby se u jednoho stolu potkali zřizovatelé obou kanceláří Tandemu. A jen jednou za 25 let se stane, že Západočeská univerzita obdrží nejvyšší bavorské ocenění v oblasti práce s mládeží „Partner der Jugend".
Akce
-
konference17.–18. 5. 2022 Stěžejní téma Termín
17.–18. 5. 2022 Místo konání
online na platformě DINA.internationalBarcamp Digital Transformer Days 2022
Hledáte vhodný prostor, kde byste mohli sdílet inovativní přístupy a příklady dobré praxe ohledně digitálních forem práce s mládeží a získávat nové poznatky v této oblasti? Chtěli byste načerpat inspiraci pro digitální transformaci na poli práce s mládeží? Navázali byste rádi kontakt s odborníky a kolegy z jiných zemí? Digital Transformer Days vám k tomu nabídnou skvělou příležitost i v letošním roce. -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Odborné praxe Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
PlzeňPojďte se setkat, sdílet a plánovat.
Zástupci středních škol, odborných škol, učilišť a vyšších odborných škol, koordinátoři odborných praxí, kteří organizují přes Tandem odborné praxe v sousední zemi, se mohou zúčastnit česko-německého semináře s těmito cíli: - setkání s partnerskou institucí, sdílení a plánování společných projektů a praxí - výměna zkušeností, vzájemná inspirace - jak udržet vzájemné partnerství institucí v době krize, jak realizovat praxe v době různých omezení, možnosti využití online nástrojů při plánování, realizaci i vyhodnocení praxe - tematické přednášky s diskuzí - A) výzvy v komunikaci v mezinárodních partnerstvích, B) výhled odborného vzdělávání v evropském kontextu s fokusem na Česko a Německo - novinky u Tandemu - virtuální mobility, finanční příspěvky, online jazyková animace, online poradenství, nová platforma pro mezinárodní výměny DINA.international - účast na slavnostní akci 25 let Tandemu v industriálním prostoru DEPO 2015 - interaktivní komentovaná prohlídka Zažij Plzeň (fakultativní nabídka) -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Školská oblast Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
Plzeň, hotel VictoriaJak propojit jazyk a aktuální společenská témata ve výuce
Seminář pro pedagogy českých a německých škol, zajímající se o výuku jazyka a společenská témata. Cílem semináře je seznámit účastníky s metodou česko-německé jazykové animace a s metodami zapojení aktuálních témat do výuky.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny