Statut Tandemu
Koordinační centrum v Plzni bylo zřízeno v roce 1997 na základě společného prohlášení ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a spolkové ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež Spolkové republiky Německo. Je organizační součástí rektorátu Západočeské univerzity v Plzni a metodicky je vedeno Odborem základního vzdělávání a mládeže MŠMT. Základní financování tvoří prostředky dotačního programu ze státního rozpočtu ČR.
Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Certifikace ke zvyšování kvality
V roce 2017 završila Koordinační centra dvouletý proces řízení kvality organizace a obdržela certifikaci Testování kvality dalšího vzdělávání se zaměřením na adresáta učení, německy tzv. LQW, což je typ certifikátu srovnatelný s ISO pro vzdělávací organizace. Součástí bylo definování našich střednědobých a dlouhodobých cílů a managementem kvality ve všech oblastech, kterými se Tandem zabývá – od zaměření na adresáta, vytváření nabídek seminářů, přes splnění předpokladů takzvaného zdařilého učení, až po nastavení efektivní komunikace. V rámci několika workshopů zpracovali pracovníci Koordinačních center na základě analýzy prostředí a silných a slabých stránek globální strategii a společné cíle, které popsali v sebehodnotící zprávě. Rozvoj kvality bude i nadále pevnou součástí naší práce. Na sklonku roku 2021 Tandem tuto certifikaci znovu obhájil, a nyní ji má platnou do roku 2025.
Naše mise
Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a v Řezně podporují sbližování a rozvoj všestranných styků a přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa.
Koordinační centra poskytují poradenské služby a podporují státní a nestátní instituce a organizace obou zemí při uskutečňování a zintenzivňování česko-německých výměn mládeže a mezinárodní spolupráce v oblasti práce s mládeží. Jsme celostátními odbornými pracovišti České republiky a Spolkové republiky Německo. Cílem naší činnosti je setkávání mladých lidí.
Naše hodnoty
Při veškeré činnosti se Koordinační centra řídí společným katalogem hodnot, definicí zdařilého koordinování a zásadami vědomé práce s diverzitou.
- poskytování poradenství a podpory všem, kteří realizují česko-německé výměny dětí a mládeže, žáků a studentů,
- finanční podpory česko-německé spolupráce v oblasti práce s dětmi a mládeží,
- iniciování výměnných projektů a nových forem přeshraniční spolupráce,
- zprostředkování partnerství,
- vzdělávání odborných pracovníků v oblasti práce s mládeží,
- zprostředkování mobilit pro jednotlivce (odborné praxe, hospitace, dobrovolnictví),
- zpracovávání informačních a pracovních materiálů,
- předkládání doporučení společné česko-německé Radě pro spolupráci a výměny mládeže a příslušným národním ministerstvům.
Stěžejní téma
Stěžejní téma, které si Tandem volí ve spolupráci se zástupci ministerstev z Česka i Německa, představuje tříletou obsahovou linku v podpoře česko-německé spolupráce. V jeho duchu se pak nese nejen vlastní činnost Tandemu, ale i podpora tematicky orientovaných aktivit dalších aktérů česko-německé spolupráce.
Aktuální téma Tandemu pro roky 2024 - 2026 se nazývá:
Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže
#máme to in der Hand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!
Komplexní téma "udržitelnost" zahrnuje zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti.
Podpořili nás
Aktuality
-
6.11.2024
Předvánoční síťování škol z Česka a Německa v Praze
Zveme zájemce z řad základních, středních a odborných škol, gymnázií, lyceí a vyšších odborných škol, na síťovací setkání s kolegy z německých škol. Akce je jedinečnou příležitostí k navázání nových partnerství, sdílení zkušeností a prozkoumání možností financování a rozvoje mezinárodní spolupráce. -
5.11.2024
Volné pracovní místo: jazykový průvodce s němčinou do školek
Euroregion Nisa hledá nového nadšence s němčinou pro práci s dětmi ve školkách v rámci již rozjetého přeshraničního projektu "Jazyk sousedů od začátku" s možností nástupu ihned. Zájemci mohou posílat životopisy na o.havlicek@ern.cz. -
21.10.2024
Nabídka programu pro české asistenty cizích jazyků na školách v Sasku
Saské ministerstvo kultury nabízí stipendia pro české jazykové asistenty pro práci na školách v blízkosti hranic s Českou republikou. Jazykoví asistenti podporují německé učitele a podílejí se na projektech a školních akcích. Nevedou však výuku na vlastní zodpovědnost ani se pravidelně neujímají suplování. Pedagogická praxe není podmínkou.
Akce
-
Školení a další vzdělávání8.–10. 11. 2024 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
8.–10. 11. 2024 Místo konání
Cham, Hotel am RegenbogenTrain the Trainer
Tandem zve zkušené animátory a animátorky na akci dalšího vzdělávání s názvem "Train the Trainer", na které mají animátoři možnost zaškolit se pro roli referenta. Chtěl/a bys zprostředkovávat metodu česko-německé jazykové animace dalším multiplikátorům jménem Tandemu a vzdělávat se v lektorských dovednostech a rozšiřovat si znalosti v oblasti jazykové animace? -
pracovní setkání9.–10. 11. 2024 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
9.–10. 11. 2024 Místo konání
ChamSíťovací setkání v rámci školení Train the Trainer
Tématické workshopy, diskuze, inspirace, výměna zkušeností -
školení a další vzdělávání15.–17. 11. 2024 Předškolní oblast Termín
15.–17. 11. 2024 Místo konání
Prezenčně: Karlovarský kraj / Mariánské Lázně + online navazující doškolení 19.11. 2024 (18-20.30 hod.)Školení česko-německé jazykové animace pro projekt „AHOJ-HALLO“
Jsi nadšenec do práce s dětmi v MŠ a žáky na 1. stupni ZŠ nebo jsi již zaškolený jazykový animátor Tandemu a chceš si rozšířit vzdělání o animování v projektu "AHOJ-HALLO“? Máš znalosti němčiny a češtiny chceš pracovat na smysluplném projektu, rozšířit si obzory, cestovat a přivydělat si? Využij aktuální příležitost.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024