

Obrátit se můžete na:

TÉMA: Diverzita ve vzdělávání
PROJEKT: Zažij Plzeň!
zazijplzen@tandem-org.cz
+420 774 655 368
Vědomá práce s diverzitou ve vzdělávání mládeže představuje cestu k respektování jinakosti a rozmanitosti každého jedince s ohledem na jeho – nejen – kulturní a národ(nost)ní příslušnost. Směřuje k vnímání sebe sama a ostatních jako komplexních osobností, které přísluší k nejrůznějším skupinám. Při aplikaci vědomé práce s diverzitou je důležité, aby se mladí lidé učili vnímat, že i přes možné rozdíly mohou mít s ostatními mnoho společného. Nezbytná je snaha o porozumění procesům škatulkování, diskriminace a utváření předsudků a stereotypů. Základním pilířem vědomé práce s diverzitou je antidiskriminační perspektiva.
Vědomá práce s diverzitou a Tandem
Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a v Řezně se již od svého založení zabývají přístupy a pojmy spojenými s interkulturní tematikou. Během dvaceti let své existence postupně prodiskutovala a v praxi vyzkoušela různé koncepty. Většinu z nich ale postupně opustila, protože se zdály v mnoha ohledech problematické a neodpovídaly zkušenostem a představám Koordinačních center o práci s mládeží. Příliš cílily na fenomén kultury/národnosti jako jediného podstatného prvku identity a (sebe)identifikace, což v praxi často spíše přispívalo k vyzdvihování rozdílů než ke sbližování kultur a jednotlivců. Zároveň tyto koncepty nabízely málo konkrétních aktivit využitelných pro práci ve vícejazyčném prostředí.
Naše východiska
V roce 2015 nás oslovila publikace More Than Culture – Diversitätsbewusste Bildung in der internationalen Jugendarbeit od Anne Sophie Winkelmann. Zmíněná příručka přibližuje vědomou práci s diverzitou, přístup, se kterým se ztotožňujeme a který postupně aplikujeme v širokém spektru našich aktivit v oblasti česko-německé práce s mládeží.
Koncept vědomé práce s diverzitou nebyl doposud v česko-německém kontextu zcela znám, proto jsme se rozhodli přeložit text do češtiny a doplnit jej o specifika českého prostředí. Vzniklá publikace More Than Culture – Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží přináší praktické tipy, podrobně představuje různé přístupy a pojmy a systémem otázek směřuje čtenáře k sebereflexi a zamyšlení nad vlastními postoji. Ve druhé části nabízí ucelený soubor konkrétních metod pro práci s mládeží ověřených v praxi a v neposlední řadě obsahuje množství odkazů na další literaturu. Překlad vznikl ve spolupráci s autorkou, českými odborníky a zástupci organizací, kteří se tématem dlouhodobě zabývají.
Publikace More Than Culture - Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží.
Publikace vysvětluje, co znamená vědomá práce s diverzitou ve vzdělávání mládeže. Vychází z toho, že každý z nás má své vlastní předsudky a v různých situacích aplikuje naučené stereotypy, škatulkuje a dává nálepky. Předsudky a stereotypy přitom není možné odbourat rychle a samovolně. Autorka německého originálu More Than Culture – Diversitätsbewusste Bildung in der internationalen Jugendarbeit Anne Sophie Winkelmann považuje za klíčové, jak se s nimi pracuje a zachází v praxi tak, aby mohla být rozvinuta vědomá práce s předsudky a aby se změnilo myšlení a jednání každého jedince.
Česká publikace s názvem More Than Culture – Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží přináší praktické tipy, podrobně představuje různé přístupy a pojmy a systémem otázek směřuje čtenáře k sebereflexi a zamyšlení nad vlastními postoji. Ve druhé části nabízí ucelený soubor konkrétních metod pro práci s mládeží ověřených v praxi. V neposlední řadě obsahuje množství odkazů na další literaturu a doplnění o specifika českého prostředí.
Příručka je určena všem, kdo doprovázejí procesy učení (nejen) v mezinárodních souvislostech a při tom chápou sami sebe jako učící se jedince. Hodí se zejména jako doplnění a doprovodný materiál pro další vzdělávání k danému tématu nebo pro přímou výměnu zkušeností s dalšími multiplikátory z oblasti práce s mládeží. Pro její srozumitelnost ji ocení i zájemci z řad veřejnosti a bez rozsáhlých odborných (pedagogických) znalostí.
Česká publikace zdarma ke stažení zde.
Aktuality
-
31.1.2023
Velikonoční tábor OLA 2023
Sojka - spolek mladých srdečně zve na tradiční česko-německý velikonoční tábor s tématem "Superhrdinové!". Tábor se koná od 1. do 8. dubna 2023 ve Sportcentru Žinkovy a je určen pro všechny mezi 10 a 16 lety. -
30.1.2023
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2023
I v letošním roce jsme pro vás připravili seznam česko-německých táborů pro děti a akcí pro mládež v létě 2023, kde se mohou děti a mladí lidé seznámit s vrstevníky ze sousední země a zdokonalit v němčině. Nabídky se orientují na děti od cca 8 let až na mládež do 26 let a obsahově jsou velmi pestré. Přejeme příjemné hledání toho pravého pro vás! -
27.1.2023
Česko-bavorský stipendijní program
Pro školní rok 2023/24 uděluje Svobodný stát Bavorsko stipendia pro studenty z České republiky, kteří budou pomáhat učitelům při výuce českého jazyka jako rodilí mluvčí na hostitelské škole v Bavorsku. Čeští studenti se mohou hlásit do 30. dubna 2023.
Akce
-
tematický seminář3.–5. 3. 2023 Jednotlivci Termín
3.–5. 3. 2023 Místo konání
Vzdělávací centrum pro mládež WaldmünchenVideoseminář pro mladé lidi (Projekt ahoj.info)
Sociální sítě nám v mnoha ohledech usnadňují život: Umožňují nám být spolu v kontaktu, získávat informace nebo se podělit o něco světem. Ovšem mají také své nevýhody. Uvědomujeme si, kolik času strávíme na mobilu a sociálních sítích? Vnímáme, jaký obsah tu konzumujeme a zveřejňujeme? Pokud vás toto téma zajímá a chcete o něm diskutovat v mezinárodní skupině, zaregistrujte se na náš seminář! Nejenže se můžete seznámit s mnoha mladými lidmi ze zahraničí, ale také můžete toto téma zpracovat umělecky formou krátkého filmu. Seminář připravuje a vede tým ahoj.info, který tvoří dobrovolníci z Evropského sboru solidarity. -
kontaktní seminář25.–26. 3. 2023 Mimoškolní oblast Termín
25.–26. 3. 2023 Místo konání
ErfurtKontaktní seminář pro mimoškolní organizace
Prezenční seminář pro organizace zabývající se ekologií, ochranou klimatu nebo životním prostředím. Ve spolupráci s Naturfreundejugend Thüringen. -
školení a další vzdělávání12.–20. 5. 2023 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
12.–20. 5. 2023 Místo konání
1. prezenční část se koná 12.-14.5. 2023 v CZ (místo bude upřesněno), 2. online část proběhne 19.-20.5. 2023 na platformě DINA.internationalKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu! I.
Že stále ještě nevíte, o co se jedná? Pak doporučujeme podívat se na naše stránky věnované jazykové animaci od Tandemu. Jste-li už ale česko-německou jazykovou animací nadšeni, podívejte se, jestli by právě tato forma dalšího vzdělávání nebyla něco pro Vás.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny