

Obrátit se můžete na:
oblast jazyka a jazykové animace,
vědomá práce s diverzitou ve vzdělávání
Lucie Schneiderová
e-mail: schneiderova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 756
Vědomá práce s diverzitou ve vzdělávání mládeže představuje cestu k respektování jinakosti a rozmanitosti každého jedince s ohledem na jeho – nejen – kulturní a národ(nost)ní příslušnost. Směřuje k vnímání sebe sama a ostatních jako komplexních osobností, které přísluší k nejrůznějším skupinám. Při aplikaci vědomé práce s diverzitou je důležité, aby se mladí lidé učili vnímat, že i přes možné rozdíly mohou mít s ostatními mnoho společného. Nezbytná je snaha o porozumění procesům škatulkování, diskriminace a utváření předsudků a stereotypů. Základním pilířem vědomé práce s diverzitou je antidiskriminační perspektiva.
Vědomá práce s diverzitou a Tandem
Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a v Řezně se již od svého založení zabývají přístupy a pojmy spojenými s interkulturní tematikou. Během dvaceti let své existence postupně prodiskutovala a v praxi vyzkoušela různé koncepty. Většinu z nich ale postupně opustila, protože se zdály v mnoha ohledech problematické a neodpovídaly zkušenostem a představám Koordinačních center o práci s mládeží. Příliš cílily na fenomén kultury/národnosti jako jediného podstatného prvku identity a (sebe)identifikace, což v praxi často spíše přispívalo k vyzdvihování rozdílů než ke sbližování kultur a jednotlivců. Zároveň tyto koncepty nabízely málo konkrétních aktivit využitelných pro práci ve vícejazyčném prostředí.
Naše východiska
V roce 2015 nás oslovila publikace More Than Culture – Diversitätsbewusste Bildung in der internationalen Jugendarbeit od Anne Sophie Winkelmann. Zmíněná příručka přibližuje vědomou práci s diverzitou, přístup, se kterým se ztotožňujeme a který postupně aplikujeme v širokém spektru našich aktivit v oblasti česko-německé práce s mládeží.
Koncept vědomé práce s diverzitou nebyl doposud v česko-německém kontextu zcela znám, proto jsme se rozhodli přeložit text do češtiny a doplnit jej o specifika českého prostředí. Vzniklá publikace More Than Culture – Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží přináší praktické tipy, podrobně představuje různé přístupy a pojmy a systémem otázek směřuje čtenáře k sebereflexi a zamyšlení nad vlastními postoji. Ve druhé části nabízí ucelený soubor konkrétních metod pro práci s mládeží ověřených v praxi a v neposlední řadě obsahuje množství odkazů na další literaturu. Překlad vznikl ve spolupráci s autorkou, českými odborníky a zástupci organizací, kteří se tématem dlouhodobě zabývají.
Publikace More Than Culture - Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží.
Publikace vysvětluje, co znamená vědomá práce s diverzitou ve vzdělávání mládeže. Vychází z toho, že každý z nás má své vlastní předsudky a v různých situacích aplikuje naučené stereotypy, škatulkuje a dává nálepky. Předsudky a stereotypy přitom není možné odbourat rychle a samovolně. Autorka německého originálu More Than Culture – Diversitätsbewusste Bildung in der internationalen Jugendarbeit Anne Sophie Winkelmann považuje za klíčové, jak se s nimi pracuje a zachází v praxi tak, aby mohla být rozvinuta vědomá práce s předsudky a aby se změnilo myšlení a jednání každého jedince.
Česká publikace s názvem More Than Culture – Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží přináší praktické tipy, podrobně představuje různé přístupy a pojmy a systémem otázek směřuje čtenáře k sebereflexi a zamyšlení nad vlastními postoji. Ve druhé části nabízí ucelený soubor konkrétních metod pro práci s mládeží ověřených v praxi. V neposlední řadě obsahuje množství odkazů na další literaturu a doplnění o specifika českého prostředí.
Příručka je určena všem, kdo doprovázejí procesy učení (nejen) v mezinárodních souvislostech a při tom chápou sami sebe jako učící se jedince. Hodí se zejména jako doplnění a doprovodný materiál pro další vzdělávání k danému tématu nebo pro přímou výměnu zkušeností s dalšími multiplikátory z oblasti práce s mládeží. Pro její srozumitelnost ji ocení i zájemci z řad veřejnosti a bez rozsáhlých odborných (pedagogických) znalostí.
Česká publikace zdarma ke stažení zde.
Aktuality
-
13.1.2021
Odborné školy prezentují zkušenosti s online mobilitou
Zveme odborné školy z Česka i Německa na online seminář s příklady dobré praxe na téma "Virtuální mobilita". Seminář se uskuteční 4.2.2021. Přihlašování spuštěno. -
11.1.2021
Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis s motivačním dopisem v češtině a němčině zasílejte do 20. 1. 2021 na e‑mail lontschar@tandem-org.cz. -
7.1.2021
Hledáte středoškolské studium v Německu?
Žáci 2. stupně základních škol a gymnázií mají jedinečnou možnost získat maturitu na německém gymnáziu v Pirně. Během pobytu si vyzkouší samostatný život, zdokonalí se v cizím jazyce, proniknou do odlišné kultury. Stipendium MŠMT hradí žákům většinu nákladů.
Akce
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 13. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 2
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 30. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 1
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
metodický seminář
Odborné praxe Termín
4. 2. 2021 Místo konání
onlineOnline seminář s výměnou zkušeností na téma: virtuální mobilita
Zveme vás a vaši partnerskou školu v Německu na online seminář, na kterém budou odborné školy prezentovat zkušenosti s online mobilitou.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny