

Obrátit se můžete na:
Veronika Rybová
e-mail: zazijplzen@tandem-org.cz
telefon: +420 774 655 368
PROJEKT: Zažij Plzeň!
TÉMA: diverzita ve vzdělávání
Vědomá práce s diverzitou ve vzdělávání mládeže představuje cestu k respektování jinakosti a rozmanitosti každého jedince s ohledem na jeho – nejen – kulturní a národ(nost)ní příslušnost. Směřuje k vnímání sebe sama a ostatních jako komplexních osobností, které přísluší k nejrůznějším skupinám. Při aplikaci vědomé práce s diverzitou je důležité, aby se mladí lidé učili vnímat, že i přes možné rozdíly mohou mít s ostatními mnoho společného. Nezbytná je snaha o porozumění procesům škatulkování, diskriminace a utváření předsudků a stereotypů. Základním pilířem vědomé práce s diverzitou je antidiskriminační perspektiva.
Vědomá práce s diverzitou a Tandem
Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a v Řezně se již od svého založení zabývají přístupy a pojmy spojenými s interkulturní tematikou. Během dvaceti let své existence postupně prodiskutovala a v praxi vyzkoušela různé koncepty. Většinu z nich ale postupně opustila, protože se zdály v mnoha ohledech problematické a neodpovídaly zkušenostem a představám Koordinačních center o práci s mládeží. Příliš cílily na fenomén kultury/národnosti jako jediného podstatného prvku identity a (sebe)identifikace, což v praxi často spíše přispívalo k vyzdvihování rozdílů než ke sbližování kultur a jednotlivců. Zároveň tyto koncepty nabízely málo konkrétních aktivit využitelných pro práci ve vícejazyčném prostředí.
Naše východiska
V roce 2015 nás oslovila publikace More Than Culture – Diversitätsbewusste Bildung in der internationalen Jugendarbeit od Anne Sophie Winkelmann. Zmíněná příručka přibližuje vědomou práci s diverzitou, přístup, se kterým se ztotožňujeme a který postupně aplikujeme v širokém spektru našich aktivit v oblasti česko-německé práce s mládeží.
Koncept vědomé práce s diverzitou nebyl doposud v česko-německém kontextu zcela znám, proto jsme se rozhodli přeložit text do češtiny a doplnit jej o specifika českého prostředí. Vzniklá publikace More Than Culture – Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží přináší praktické tipy, podrobně představuje různé přístupy a pojmy a systémem otázek směřuje čtenáře k sebereflexi a zamyšlení nad vlastními postoji. Ve druhé části nabízí ucelený soubor konkrétních metod pro práci s mládeží ověřených v praxi a v neposlední řadě obsahuje množství odkazů na další literaturu. Překlad vznikl ve spolupráci s autorkou, českými odborníky a zástupci organizací, kteří se tématem dlouhodobě zabývají.
Publikace More Than Culture - Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží.
Publikace vysvětluje, co znamená vědomá práce s diverzitou ve vzdělávání mládeže. Vychází z toho, že každý z nás má své vlastní předsudky a v různých situacích aplikuje naučené stereotypy, škatulkuje a dává nálepky. Předsudky a stereotypy přitom není možné odbourat rychle a samovolně. Autorka německého originálu More Than Culture – Diversitätsbewusste Bildung in der internationalen Jugendarbeit Anne Sophie Winkelmann považuje za klíčové, jak se s nimi pracuje a zachází v praxi tak, aby mohla být rozvinuta vědomá práce s předsudky a aby se změnilo myšlení a jednání každého jedince.
Česká publikace s názvem More Than Culture – Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží přináší praktické tipy, podrobně představuje různé přístupy a pojmy a systémem otázek směřuje čtenáře k sebereflexi a zamyšlení nad vlastními postoji. Ve druhé části nabízí ucelený soubor konkrétních metod pro práci s mládeží ověřených v praxi. V neposlední řadě obsahuje množství odkazů na další literaturu a doplnění o specifika českého prostředí.
Příručka je určena všem, kdo doprovázejí procesy učení (nejen) v mezinárodních souvislostech a při tom chápou sami sebe jako učící se jedince. Hodí se zejména jako doplnění a doprovodný materiál pro další vzdělávání k danému tématu nebo pro přímou výměnu zkušeností s dalšími multiplikátory z oblasti práce s mládeží. Pro její srozumitelnost ji ocení i zájemci z řad veřejnosti a bez rozsáhlých odborných (pedagogických) znalostí.
Česká publikace zdarma ke stažení zde.
Aktuality
-
11.5.2022
Do Německa na zkušenou hledá nové posily do svého týmu
"Do Německa na zkušenou" hledá mladé lidi se zkušenostmi s pobytem v Německu pro pozice referentů. Jejich náplní práce bude prezentace možností studentům středních a vysokých škol. Dále shání finančního koordinátora/-ku se znalostí němčiny. -
11.5.2022
TISKOVÁ ZPRÁVA: Přeshraniční odborné praxe v Plasích se po koronavirové pauze opět rozjely naplno
PLASY (11. 5. 2022) – Střední odborné školy z Plas a německého Neustadtu obnovily po koronavirové pauze realizaci přeshraničních praxí pro své žáky. Na své stáže realizované u farem v okolí Plas dorazila první čtveřice studentů z Německa. Financování praxí oběma směry zajišťuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem ze zdrojů Česko-německého fondu budoucnosti. -
10.5.2022
ZČU získala ocenění v oblasti práce s mládeží
V kanceláři plzeňského Tandemu se sešlo předsednictvo a prezident Bavorského kruhu mládeže Matthias Fack, rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a prorektorka Dita Hommerová. Nestává se každý den, aby se u jednoho stolu potkali zřizovatelé obou kanceláří Tandemu. A jen jednou za 25 let se stane, že Západočeská univerzita obdrží nejvyšší bavorské ocenění v oblasti práce s mládeží „Partner der Jugend".
Akce
-
konference17.–18. 5. 2022 Stěžejní téma Termín
17.–18. 5. 2022 Místo konání
online na platformě DINA.internationalBarcamp Digital Transformer Days 2022
Hledáte vhodný prostor, kde byste mohli sdílet inovativní přístupy a příklady dobré praxe ohledně digitálních forem práce s mládeží a získávat nové poznatky v této oblasti? Chtěli byste načerpat inspiraci pro digitální transformaci na poli práce s mládeží? Navázali byste rádi kontakt s odborníky a kolegy z jiných zemí? Digital Transformer Days vám k tomu nabídnou skvělou příležitost i v letošním roce. -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Odborné praxe Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
PlzeňPojďte se setkat, sdílet a plánovat.
Zástupci středních škol, odborných škol, učilišť a vyšších odborných škol, koordinátoři odborných praxí, kteří organizují přes Tandem odborné praxe v sousední zemi, se mohou zúčastnit česko-německého semináře s těmito cíli: - setkání s partnerskou institucí, sdílení a plánování společných projektů a praxí - výměna zkušeností, vzájemná inspirace - jak udržet vzájemné partnerství institucí v době krize, jak realizovat praxe v době různých omezení, možnosti využití online nástrojů při plánování, realizaci i vyhodnocení praxe - tematické přednášky s diskuzí - A) výzvy v komunikaci v mezinárodních partnerstvích, B) výhled odborného vzdělávání v evropském kontextu s fokusem na Česko a Německo - novinky u Tandemu - virtuální mobility, finanční příspěvky, online jazyková animace, online poradenství, nová platforma pro mezinárodní výměny DINA.international - účast na slavnostní akci 25 let Tandemu v industriálním prostoru DEPO 2015 - interaktivní komentovaná prohlídka Zažij Plzeň (fakultativní nabídka) -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Školská oblast Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
Plzeň, hotel VictoriaJak propojit jazyk a aktuální společenská témata ve výuce
Seminář pro pedagogy českých a německých škol, zajímající se o výuku jazyka a společenská témata. Cílem semináře je seznámit účastníky s metodou česko-německé jazykové animace a s metodami zapojení aktuálních témat do výuky.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny