Česko-německé jazykové a mediální projekty pro děti od 3 do 8 let.
Projekt Sousední světy – Nachbarwelten byl další z řady předškolních projektů realizovaných Tandemem. Navázal na úspěšný Krůček po krůčku do sousední země, z něhož přebral řadu osvědčených prvků, zároveň ale přišel s mnoha novinkami. Nabídka byla určena mateřským školám, školním družinám, 1. a 2. třídám základních škol a dalším organizacím a spolkům, které pracují s dětmi ve věku od 3 do 8 let podél celé česko-německé hranice.
Hlavním úkolem projektu bylo zprostředkovat dětem hravou formou informace o sousední zemi a jejím jazyku. Tím v nich byla probouzena touha ji dále poznávat a seznamovat se s jejími obyvateli. V projektu byla nově významně využívána média všeho druhu - malované obrázky, příběhy, knihy, fotografie, krátké filmy i animace. Tandem tím přispěl do diskuze ohledně mediální pedagogiky a v praxi vyzkoušel, jak mohou malé děti pracovat s nejrůznějšími médii.
Medinauti
Stěžejními postavami celého projektu byli tzv. medinauti. Jedná se o Tandemem vyškolené pracovníky, kteří rádi pracují s dětmi, znají sousední zemi, ovládají její jazyk a především se nebojí ve vzdělávání využívat nejrůznější média a moderní technologie. Medinauti byli vysíláni přímo do jednotlivých zařízení, kde poskytovali první kontakt s cizím jazykem a pomocí mediálně-pedagogických aktivit pomáhali při přiblížení každodenního života a kultury sousední země.
Každé přihlášené zařízení mohlo získat 4 až 8 půldenních návštěv medinauta. Konkrétní program návštěv bylo možné přizpůsobit potřebám a možnostem daného zařízení. Součástí této bezplatné nabídky byl také výlet do sousední země za doprovodu medinauta, který bylo možné využít pro sběr materiálu při zpracování vlastního mediálního projektu.
Nabídka projektu zahrnovala:
- medinauti - návštěvy s aktivitami k jazyku a kultuře sousední země pro více než 120 zařízení
- metodická podpora a poradenství k česko-německým projektům
- informace o vzdělávacích akcích a organizacích věnující se mediální pedagogice a práci s moderními technologiemi
- online kontaktní databáze, individuální zprostředkování kontaktů prostřednictvím projektového kontaktíka a cílené síťování
- spolupráce s příslušnými místními úřady a partnerskými organizacemi
- informační materiály, tiskové zprávy a aktivity zaměřené na propagaci česko-německé spolupráce (nejen) v předškolní oblasti
- česko-německý elektronický newsletter (čtyřikrát ročně)
- internetové stránky www.sousednisvety.info s příklady dobré praxe, doporučenou literaturou a zajímavými odkazy, galerií projektů a forem pro sdílení Vašich tipů a názorů, atp.
- prakticky zaměřená publikace „Ukážu ti svůj svět“ s mnoha nápady na česko-německé jazykové a mediální projekty
Projekt Sousední světy – Nachbarwelten byl spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci operačních programů Cíl EÚS Česká republika - Svobodný stát Bavorsko 2014—2020 a Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014—2020.
Aktuality
-
6.11.2024
Předvánoční síťování škol z Česka a Německa v Praze
Zveme zájemce z řad základních, středních a odborných škol, gymnázií, lyceí a vyšších odborných škol, na síťovací setkání s kolegy z německých škol. Akce je jedinečnou příležitostí k navázání nových partnerství, sdílení zkušeností a prozkoumání možností financování a rozvoje mezinárodní spolupráce. -
5.11.2024
Volné pracovní místo: jazykový průvodce s němčinou do školek
Euroregion Nisa hledá nového nadšence s němčinou pro práci s dětmi ve školkách v rámci již rozjetého přeshraničního projektu "Jazyk sousedů od začátku" s možností nástupu ihned. Zájemci mohou posílat životopisy na o.havlicek@ern.cz. -
21.10.2024
Nabídka programu pro české asistenty cizích jazyků na školách v Sasku
Saské ministerstvo kultury nabízí stipendia pro české jazykové asistenty pro práci na školách v blízkosti hranic s Českou republikou. Jazykoví asistenti podporují německé učitele a podílejí se na projektech a školních akcích. Nevedou však výuku na vlastní zodpovědnost ani se pravidelně neujímají suplování. Pedagogická praxe není podmínkou.
Akce
-
konference22.–24. 11. 2024 Jednotlivci Termín
22.–24. 11. 2024 Místo konání
PlzeňKonference mládeže 2024
Na letošní konferenci mládeže se budeme zabývat tématem udržitelnosti a odpadem. Tým ahoj.info zve: Pojeďte s námi! -
tematický seminář27. 11. 2024 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
27. 11. 2024 Místo konání
České BudějoviceČesko-německá jazyková animace: seminář pro vyučující NJ - České Budějovice
Česko-německá jazyková animace pro vyučující 2. stupně ZŠ a SŠ v teorii a praxi. -
Tematický a kontaktní seminář27.–29. 11. 2024 Školská oblast Termín
27.–29. 11. 2024 Místo konání
Toulcův dvůr, PrahaTematický a kontaktní seminář pro pedagogy
Seminář pro vyučující všech typů škol a předmětů z Německa a České republiky. Objevte Toulcův dvůr v Praze jako ideální lokalitu pro realizaci Vašich školních setkání!
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024