Česko-německé jazykové a mediální projekty pro děti od 3 do 8 let.

 

Projekt Sousední světy – Nachbarwelten byl další z řady předškolních projektů realizovaných Tandemem. Navázal na úspěšný Krůček po krůčku do sousední země, z něhož přebral řadu osvědčených prvků, zároveň ale přišel s mnoha novinkami. Nabídka byla určena mateřským školám, školním družinám, 1. a 2. třídám základních škol a dalším organizacím a spolkům, které pracují s dětmi ve věku od 3 do 8 let podél celé česko-německé hranice. 

 

Hlavním úkolem projektu bylo zprostředkovat dětem hravou formou informace o sousední zemi a jejím jazyku. Tím v nich byla probouzena touha ji dále poznávat a seznamovat se s jejími obyvateli.  V projektu byla nově významně využívána média všeho druhu - malované obrázky, příběhy, knihy, fotografie, krátké filmy i animace. Tandem tím přispěl do diskuze ohledně mediální pedagogiky a v praxi vyzkoušel, jak mohou malé děti pracovat s nejrůznějšími médii.

 

Medinauti

Stěžejními postavami celého projektu byli tzv. medinauti. Jedná se o Tandemem vyškolené pracovníky, kteří rádi pracují s dětmi, znají sousední zemi, ovládají její jazyk a především se nebojí ve vzdělávání využívat nejrůznější média a moderní technologie. Medinauti byli vysíláni přímo do jednotlivých zařízení, kde poskytovali první kontakt s cizím jazykem a pomocí mediálně-pedagogických aktivit pomáhali při přiblížení každodenního života a kultury sousední země. 

Každé přihlášené zařízení mohlo získat 4 až 8 půldenních návštěv medinauta. Konkrétní program návštěv bylo možné přizpůsobit potřebám a možnostem daného zařízení. Součástí této bezplatné nabídky byl také výlet do sousední země za doprovodu medinauta, který bylo možné využít pro sběr materiálu při zpracování vlastního mediálního projektu. 


Nabídka projektu zahrnovala:

  • medinauti - návštěvy s aktivitami k jazyku a kultuře sousední země pro více než 120 zařízení
  • metodická podpora a poradenství k česko-německým projektům
  • informace o vzdělávacích akcích a organizacích věnující se mediální pedagogice a práci s moderními technologiemi
  • online kontaktní databáze, individuální zprostředkování kontaktů prostřednictvím projektového kontaktíka a cílené síťování
  •  spolupráce s příslušnými místními úřady a partnerskými organizacemi
  •  informační materiály, tiskové zprávy a aktivity zaměřené na propagaci česko-německé spolupráce (nejen) v předškolní oblasti
  • česko-německý elektronický newsletter (čtyřikrát ročně)
  • internetové stránky www.sousednisvety.info s příklady dobré praxe, doporučenou literaturou a zajímavými odkazy, galerií projektů a forem pro sdílení Vašich tipů a názorů, atp.
  • prakticky zaměřená publikace „Ukážu ti svůj svět“ s mnoha nápady na česko-německé jazykové a mediální projekty

                                          

Projekt Sousední světy – Nachbarwelten byl spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci operačních programů Cíl EÚS Česká republika - Svobodný stát Bavorsko 2014—2020 a Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014—2020.

                                       

 

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: