

Obrátit se můžete na:

OBLAST: mimoškolní
STĚŽEJNÍ TÉMA: Mládež utváří budoucnost
brendova@tandem-org.cz
+420 377 634 754
Program hospitací Učit se navzájem
Hospitační program Učit se navzájem podporuje pobyty českých pracovníků v nejrůznějších zařízeních a organizacích pracující s dětmi a mládeží v Německu. Délka hospitace činí minimálně1 týden pro odborné pracovníky s mládeží a 4 týdny pro dobrovolné pracovníky s mládeží a maximálně 3 měsíce.
Tandem poskytuje hospitantovi finanční podporu, která pokryje podstatný podíl nákladů.
Cílem hospitace je vtáhnout českého pracovníka s mládeží do pedagogické, koordinační, odborné a mimoškolní činnosti hostitelského zařízení a pomoci mu získat cenné zkušenosti nebo impulsy od jiných týmů. Hospitující má ideální příležitost sledovat tamější pracovní prostředí, metody a postupy, které může následně uplatnit a využít ve své praci s mládeží. Hospitující se stane aktivním členem týmu a může svými nápady a návrhy přispět k chodu organizace a obohatit německé kolegy o své zkušenosti. Profitovat budou z pobytu hospitujícího optimálně obě zainteresované strany. Velkým bonusem je každodenní komunikace s rodilými mluvčími.
Hostitelskými zařízeními v Německu jsou:
- vzdělávací střediska a centra setkávání
- střediska volného času pro mládež
- nízkoprahová centra a otevřené kluby
- občanská sdružení, spolky či svazy
- úřady pro mládež
- další zařízení
Příklady oblastí činnosti a zaměření hospitujícího: mediální, enviromentální výchova mládeže, práce s mládeží v oblasti prevence (návykové látky, šikana, kriminalita mládeže, sociální aspekty dospívání apod.), práce se znevýhodněnou mládeží, práce s minoritami, mladými Romy, emigranty, uprchlíky, politické vzdělávání, práce v informačních centrech a příslušných úřadech mládeže
Cílem je poznat typické úkoly a činnosti v mládežnických zařízeních, přičemž hospitant získává jedinečnou příležitost načerpat inspiraci a naučit se novým postupům od svých německých kolegů, zlepšit si jazykové znalosti a především získat praxi, která je pro mladé lidi také výhodou na trhu práce.
Cílová skupina
Cílovou skupinou jsou mladí lidé pracující s mládeží v Česku, zvláště dobrovolníci nebo profesionálové ve sdruženích či nejrůznějších zařízeních pro mládež. Předpokladem jsou komunikativní znalosti německého jazyka (znalost anglického jazyka výhodou) a možnost následného využití získaných zkušeností v práci s mládeží v Česku. Každý zájemce o hospitaci musí předložit strukturovaný životopis, motivační dopis a potvrzení o své aktivní práci s mládeží. To musí obsahovat:
- název organizace, ve které je hospitant činný,
- popis činnosti, kterou vykonává,
- kontakt na doporučující osobu,
- podpis statutárního zástupce, příp. razítko.
Hospitační zařízení musí:
- být uznaným zařízením práce s mládeží v Německu,
- zajistit pedagogického pracovníka jako odborného poradce pro hospitanta,
- zaručit přiměřené ubytování a stravování hospitanta (hostitelská rodina, ubytovna, VŠ kolej, osobní byt atd.).
Financování
Tandem hradí paušální částku 40 € / kalendářní den, určenou na pokrytí nákladů za ubytování, stravování, pojištění a příp. místní hromadnou dopravu.
Příspěvek nezrahrnuje položku kapesné ani dopravu na místo hospitace.
Hospitující je povinen uzavřít zdravotní pojištění v Česku na období pobytu v Německu.
Vyhodnocení
Hospitující se zavazují předložit závěrečnou zprávu o průběhu hospitace a zkušenostech, které byly získány v průběhu hospitace (cca 3-4 strany). Zařízení je povinno předložit Koordinačnímu centru vyhodnocení, a to nejpozději 2 měsíce po skončení hospitace.
Proplacení výdajů
Příspěvek bude vyplacen po ukončení hospitace (činnosti) pod podmínkou, že budou předloženy požadované zprávy hospitanta.
Nadále budou předloženy následující doklady: kopie zdravotního pojištění, doklad o výdajích za ubytování, měsíční karta. Při předložení všech dokladů budou prostředky automaticky vyplaceny hostitelskému zařízení.
Rádi Vám pomůžeme s hledáním vhodného hospitačního zařízení v Německu dle Vašeho zaměření a zájmu, pomůžeme s vyplněním formulářů a po celou dobu hospitace Vám poskytneme podpůrný servis.
INFORMACE K PROGRAMU UČIT SE NAVZÁJEM
KRITÉRIA ZÁVĚREČNÉ ZPRÁVY HOSPITANTA
Aktuality
-
27.1.2023
Česko-bavorský stipendijní program
Pro školní rok 2023/24 uděluje Svobodný stát Bavorsko stipendia pro studenty z České republiky, kteří budou pomáhat učitelům při výuce českého jazyka jako rodilí mluvčí na hostitelské škole v Bavorsku. Čeští studenti se mohou hlásit do 30. dubna 2023. -
26.1.2023
Česko-německý tábor pro děti na Voithenbergu 2023
Srdečně zveme všechny kluky a holky narozené v letech 2010 - 2013 na letní tábor BDKJ na Voithenbergu ve Furth im Waldu. S tématem čarodějnice a kouzelníci letos nastartujeme košťata a odletíme čarovat od 13. do 19. srpna 2023. Přihlášky můžete posílat až do 1. července 2023. -
24.1.2023
TISKOVÁ ZPRÁVA: Nová aplikace přiblíží obyvatelům a návštěvníkům Plzně osudy židovských spoluobčanů v době holocaustu
PLZEŇ (24. 1. 2023) – Vysvětlit a přiblížit nelidské podmínky, ve kterých žili židovští obyvatelé města v době druhé světové války, se snaží nová trasa webové aplikace Příběhy lidí a míst: Plzeň a holocaust na stránkách hry.zazijplzen.eu. Hra vznikla díky spolupráci mezinárodních projektů Zažij Plzeň! a Přepni (se) na historii. Ty zastřešuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni.
Akce
-
infoakce1. 2. 2023 Odborné praxe Termín
1. 2. 2023 Místo konání
onlineInformační večer pro odborné školy
Informační večer pro všechny organizace zapojené do Programu podpory odborných praxí. Sdělíme si novinky a plány na rok 2023. Bude představen nový formát certifikátu Europass mobilita a práce s ním. -
tematický seminář3.–5. 3. 2023 Jednotlivci Termín
3.–5. 3. 2023 Místo konání
Vzdělávací centrum pro mládež WaldmünchenVideoseminář pro mladé lidi (Projekt ahoj.info)
Sociální sítě nám v mnoha ohledech usnadňují život: Umožňují nám být spolu v kontaktu, získávat informace nebo se podělit o něco světem. Ovšem mají také své nevýhody. Uvědomujeme si, kolik času strávíme na mobilu a sociálních sítích? Vnímáme, jaký obsah tu konzumujeme a zveřejňujeme? Pokud vás toto téma zajímá a chcete o něm diskutovat v mezinárodní skupině, zaregistrujte se na náš seminář! Nejenže se můžete seznámit s mnoha mladými lidmi ze zahraničí, ale také můžete toto téma zpracovat umělecky formou krátkého filmu. Seminář připravuje a vede tým ahoj.info, který tvoří dobrovolníci z Evropského sboru solidarity. -
kontaktní seminář25.–26. 3. 2023 Mimoškolní oblast Termín
25.–26. 3. 2023 Místo konání
ErfurtKontaktní seminář pro mimoškolní organizace
Prezenční seminář pro organizace zabývající se ekologií, ochranou klimatu nebo životním prostředím. Ve spolupráci s Naturfreundejugend Thüringen.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny