

Obrátit se můžete na:
Kateřina Břendová
e-mail: brendova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 754
MIMOŠKOLNÍ OBLAST
STĚŽEJNÍ TÉMA Mládež utváří budoucnost
Program hospitací Učit se navzájem
Hospitační program Učit se navzájem podporuje pobyty českých pracovníků v nejrůznějších zařízeních a organizacích pracující s dětmi a mládeží v Německu. Délka hospitace činí minimálně1 týden pro odborné pracovníky s mládeží a 4 týdny pro dobrovolné pracovníky s mládeží a maximálně 3 měsíce.
Tandem poskytuje hospitantovi finanční podporu, která pokryje podstatný podíl nákladů.
Cílem hospitace je vtáhnout českého pracovníka s mládeží do pedagogické, koordinační, odborné a mimoškolní činnosti hostitelského zařízení a pomoci mu získat cenné zkušenosti nebo impulsy od jiných týmů. Hospitující má ideální příležitost sledovat tamější pracovní prostředí, metody a postupy, které může následně uplatnit a využít ve své praci s mládeží. Hospitující se stane aktivním členem týmu a může svými nápady a návrhy přispět k chodu organizace a obohatit německé kolegy o své zkušenosti. Profitovat budou z pobytu hospitujícího optimálně obě zainteresované strany. Velkým bonusem je každodenní komunikace s rodilými mluvčími.
Hostitelskými zařízeními v Německu jsou:
- vzdělávací střediska a centra setkávání
- střediska volného času pro mládež
- nízkoprahová centra a otevřené kluby
- občanská sdružení, spolky či svazy
- úřady pro mládež
- další zařízení
Příklady oblastí činnosti a zaměření hospitujícího: mediální, enviromentální výchova mládeže, práce s mládeží v oblasti prevence (návykové látky, šikana, kriminalita mládeže, sociální aspekty dospívání apod.), práce se znevýhodněnou mládeží, práce s minoritami, mladými Romy, emigranty, uprchlíky, politické vzdělávání, práce v informačních centrech a příslušných úřadech mládeže
Cílem je poznat typické úkoly a činnosti v mládežnických zařízeních, přičemž hospitant získává jedinečnou příležitost načerpat inspiraci a naučit se novým postupům od svých německých kolegů, zlepšit si jazykové znalosti a především získat praxi, která je pro mladé lidi také výhodou na trhu práce.
Cílová skupina
Cílovou skupinou jsou mladí lidé pracující s mládeží v Česku, zvláště dobrovolníci nebo profesionálové ve sdruženích či nejrůznějších zařízeních pro mládež. Předpokladem jsou komunikativní znalosti německého jazyka (znalost anglického jazyka výhodou) a možnost následného využití získaných zkušeností v práci s mládeží v Česku. Každý zájemce o hospitaci musí předložit strukturovaný životopis, motivační dopis a potvrzení o své aktivní práci s mládeží. To musí obsahovat:
- název organizace, ve které je hospitant činný,
- popis činnosti, kterou vykonává,
- kontakt na doporučující osobu,
- podpis statutárního zástupce, příp. razítko.
Hospitační zařízení musí:
- být uznaným zařízením práce s mládeží v Německu,
- zajistit pedagogického pracovníka jako odborného poradce pro hospitanta,
- zaručit přiměřené ubytování a stravování hospitanta (hostitelská rodina, ubytovna, VŠ kolej, osobní byt atd.).
Financování
Tandem hradí paušální částku 40 € / kalendářní den, určenou na pokrytí nákladů za ubytování, stravování, pojištění a příp. místní hromadnou dopravu.
Příspěvek nezrahrnuje položku kapesné ani dopravu na místo hospitace.
Hospitující je povinen uzavřít zdravotní pojištění v Česku na období pobytu v Německu.
Vyhodnocení
Hospitující se zavazují předložit závěrečnou zprávu o průběhu hospitace a zkušenostech, které byly získány v průběhu hospitace (cca 3-4 strany). Zařízení je povinno předložit Koordinačnímu centru vyhodnocení, a to nejpozději 2 měsíce po skončení hospitace.
Proplacení výdajů
Příspěvek bude vyplacen po ukončení hospitace (činnosti) pod podmínkou, že budou předloženy požadované zprávy hospitanta.
Nadále budou předloženy následující doklady: kopie zdravotního pojištění, doklad o výdajích za ubytování, měsíční karta. Při předložení všech dokladů budou prostředky automaticky vyplaceny hostitelskému zařízení.
Rádi Vám pomůžeme s hledáním vhodného hospitačního zařízení v Německu dle Vašeho zaměření a zájmu, pomůžeme s vyplněním formulářů a po celou dobu hospitace Vám poskytneme podpůrný servis.
INFORMACE K PROGRAMU UČIT SE NAVZÁJEM
KRITÉRIA ZÁVĚREČNÉ ZPRÁVY HOSPITANTA
Aktuality
-
11.5.2022
Do Německa na zkušenou hledá nové posily do svého týmu
"Do Německa na zkušenou" hledá mladé lidi se zkušenostmi s pobytem v Německu pro pozice referentů. Jejich náplní práce bude prezentace možností studentům středních a vysokých škol. Dále shání finančního koordinátora/-ku se znalostí němčiny. -
11.5.2022
TISKOVÁ ZPRÁVA: Přeshraniční odborné praxe v Plasích se po koronavirové pauze opět rozjely naplno
PLASY (11. 5. 2022) – Střední odborné školy z Plas a německého Neustadtu obnovily po koronavirové pauze realizaci přeshraničních praxí pro své žáky. Na své stáže realizované u farem v okolí Plas dorazila první čtveřice studentů z Německa. Financování praxí oběma směry zajišťuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem ze zdrojů Česko-německého fondu budoucnosti. -
10.5.2022
ZČU získala ocenění v oblasti práce s mládeží
V kanceláři plzeňského Tandemu se sešlo předsednictvo a prezident Bavorského kruhu mládeže Matthias Fack, rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a prorektorka Dita Hommerová. Nestává se každý den, aby se u jednoho stolu potkali zřizovatelé obou kanceláří Tandemu. A jen jednou za 25 let se stane, že Západočeská univerzita obdrží nejvyšší bavorské ocenění v oblasti práce s mládeží „Partner der Jugend".
Akce
-
konference17.–18. 5. 2022 Stěžejní téma Termín
17.–18. 5. 2022 Místo konání
online na platformě DINA.internationalBarcamp Digital Transformer Days 2022
Hledáte vhodný prostor, kde byste mohli sdílet inovativní přístupy a příklady dobré praxe ohledně digitálních forem práce s mládeží a získávat nové poznatky v této oblasti? Chtěli byste načerpat inspiraci pro digitální transformaci na poli práce s mládeží? Navázali byste rádi kontakt s odborníky a kolegy z jiných zemí? Digital Transformer Days vám k tomu nabídnou skvělou příležitost i v letošním roce. -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Odborné praxe Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
PlzeňPojďte se setkat, sdílet a plánovat.
Zástupci středních škol, odborných škol, učilišť a vyšších odborných škol, koordinátoři odborných praxí, kteří organizují přes Tandem odborné praxe v sousední zemi, se mohou zúčastnit česko-německého semináře s těmito cíli: - setkání s partnerskou institucí, sdílení a plánování společných projektů a praxí - výměna zkušeností, vzájemná inspirace - jak udržet vzájemné partnerství institucí v době krize, jak realizovat praxe v době různých omezení, možnosti využití online nástrojů při plánování, realizaci i vyhodnocení praxe - tematické přednášky s diskuzí - A) výzvy v komunikaci v mezinárodních partnerstvích, B) výhled odborného vzdělávání v evropském kontextu s fokusem na Česko a Německo - novinky u Tandemu - virtuální mobility, finanční příspěvky, online jazyková animace, online poradenství, nová platforma pro mezinárodní výměny DINA.international - účast na slavnostní akci 25 let Tandemu v industriálním prostoru DEPO 2015 - interaktivní komentovaná prohlídka Zažij Plzeň (fakultativní nabídka) -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Školská oblast Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
Plzeň, hotel VictoriaJak propojit jazyk a aktuální společenská témata ve výuce
Seminář pro pedagogy českých a německých škol, zajímající se o výuku jazyka a společenská témata. Cílem semináře je seznámit účastníky s metodou česko-německé jazykové animace a s metodami zapojení aktuálních témat do výuky.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny