TISKOVÁ ZPRÁVA: Tandem sklízí úspěch s projekty online

6.12.2021

Plzeň (6.12.2021) – Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem nabízí žákům středních a učňovských škol zahraniční online praxe, které umožňují bezproblémové setkávání i v době pandemických opatření. Školy realizují i další online aktivity, které zájem o přeshraniční spolupráci a komunikaci u mládeže podněcují.  

Spolupráce Střední zdravotnické školy ve Frýdku-Místku a jejích partnerských škol v německém Rotenburgu a Wilhelmshavenu v oblasti výměnných praxí trvá už 10 let. Letos poprvé ale zkoušejí česko-německé setkávání on-line žáků zdravotnických a sociálních oborů. „První přípravné setkání se uskutečnilo v listopadu,“ prozrazuje Jana Kocichová, jedna z realizátorek projektu. „Obě skupiny žáků se seznamovaly s novým programem a musely zvládnout technickou stránku komunikace. Jazykový animátor seznámil během devadesátiminutového setkání všechny žáky s obsahem dalších dnů. Následující týden obě skupinky online propojených žáků hned v úvodu procvičovaly slovní zásoby formou doplňování slov a popisu obrázků. Poté čekalo na studenty z Česka procvičování výslovnosti němčiny a jejich vrstevníky z Německa zase češtiny,“ dodává.

Během dalších setkání žáci například čtou předem připravené prezentace o sobě, svých zájmech, studiu a plánech do budoucna. Součástí je také utvoření česko-německých dvojic, které společně pracují na zadaných úkolech a prezentují ostatním na závěrečném setkání.  „Tato forma spolupráce sice nenahradí osobní setkání a praxi, ale je určitě zajímavá a pro žáky přínosná, především v oblasti jazykových dovedností,“ shrnuje Jana Kocichová.

„Tandem realizuje Program podpory odborných praxí už přes 20 let,“ informuje koordinátorka Jarmila Půbalová. „Za tuto dobu absolvovalo přes 6 500 žáků středních odborných škol, učilišť a studentů vyšších odborných škol praxi v sousední zemi,“ dodává. Po celou dobu realizace programu si ale nikdo neuměl představit, že by přišla obdobná situace, jako nastala s příchodem COVIDU. Odborné praxe byly z důvodu koronavirových opatření pozastaveny. Tandem proto začal právě kvůli pandemii praktikovat takzvanou virtuální mobilitu, což je odborná praxe realizovaná online. „Člověk by řekl, že slovo praxe a online si navzájem tak trochu odporují, ale opak je pravdou,“ líčí Marius Meier. „Tandem na jaře podpořil partnerství odborných škol designového zaměření z Prostějova a německého Selbu, jejichž žáci se v průběhu tří virtuálních setkání věnovali reportážní fotografii. Více než dvacítka účastníků z Česka a Německa mezi sebou sdílela své úlovky a aktivně o nich diskutovala. Setkání potvrdilo, že i v této době lze v zahraničních odborných praxích pokračovat.“

Obavy z jazykových bariér při česko-německé virtuální mobilitě organizátoři odbourali prostřednictvím jazykové animace. „Bylo vidět, jak se postupně vytrácí stud a žáci se dobře baví,“ informuje Kamila Kmentová, učitelka Střední školy designu a módy z Prostějova. „Při druhém setkání jsme se inspirovali celosvětově známým formátem Pecha Kucha, kdy každý účastník ve stanoveném čase odprezentoval své fotografie a ostatní na ně spontánně reagovali. Překvapilo nás, jak ochotně žáci vstupovali do vzájemných diskusí a jak dokázali vytvořit uvolněnou atmosféru.“

S úspěchem se setkal nápad na fotografický řetěz, který žáci v závěrečných evaluacích velmi pozitivně hodnotili. Princip spočíval v tom, že žák z německé školy pošle libovolnému žáku z české školy svou fotografii, na kterou tento zareaguje svou a pošle opět „přes hranice“.

Řada žáků by se podobné praxe zúčastnila znovu. „Stáž se mi líbila. Bylo skvělé komunikovat s mladými lidmi z jiných kultur. Užil jsem si spoustu zábavy také při fotografování. I příště bych se rád zúčastnil podobného online projektu,“ uvádí Vojtěch. Doplňuje ho i spolužák Radim: „Stáž bych určitě doporučil každému. Poznáte komunikaci, novou kulturu a lidi. Vyměnili jsme si kontaktní údaje a navzájem se sledujeme na Instagramu,“ usmívá se.

_____________________

DOPLŇUJÍCÍ INFO:

Školy i nadále mohou u Tandemu zažádat o příspěvek na realizaci online praxe. Bližší informace na webu: http://www.tandem-org.cz/praxe  nebo u koordinátorky Jarmily Půbalové.

Program podpory odborných praxí 


 

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: