11. 1. 2010

Informační cesta pro pedagogy MŠ v regionu Nisa / Neiße

Místo konání: region Nisa / Neiße
Typ akce: informační cesta
Od 2. do 4. května 2010 pořádala Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem další z řady regionálních informačních cest pro pedagogy mateřských škol, které zajímá, jak může vypadat a fungovat přeshraniční spolupráce předškolních zařízení. Akce se zúčastnilo 26 učitelek mateřských škol z okresů Děčín, Česká Lípa, Liberec, Jablonec nad Nisou a bývalých saských okresů Bautzen a Löbau-Zittau.

České a německé učitelky strávily nejprve společné nedělní odpoledne v Seifhennersdorfu. Cílem této první části akce bylo kromě vzájemného seznámení také poskytnutí informací o nabídce projektu „Odmalička – Von klein auf“, určené právě předškolním zařízením z příhraničních regionů. Představeny byly také konkrétní příklady česko-německé spolupráce mateřských škol, která může mít velmi rozmanitou podobu: jednodenní setkání dětí z partnerských zařízení s různou frekvencí, výměna zkušeností pedagogů, setkávání s jazykem sousední země, společná česko-německá školka v přírodě či projektový den zaměřený na sousední zemi a první kontakt s jazykem našich sousedů. Společné odpoledne bylo završeno praktickou ukázkou jazykové animace, hravé metody pro seznámení s cizím jazykem, kterou Tandem upravil speciálně pro mateřské školy.

V pondělí navštívily německé učitelky mateřskou školu Klostermannova v Děčíně a mateřskou školu Mšeňáček v Jablonci nad Nisou, aby poznaly všední den v české mateřské škole. Tématem diskusí s českými kolegy byly především shody a rozdíly v předškolním vzdělávání obou zemí i vybavení mateřských škol. „Moc se nám líbilo, že součástí českých mateřských škol je stále ještě kuchyně, kde pro děti denně vaří a připravují jim i svačiny. My jsme byli nuceni z finančních důvodů kuchyni zrušit a jídlo nám nyní dováží externí firma. Svačinky si nosí každé dítě z domova,“ zaznělo pak od učitelek ze saských školek. Zážitky z dopoledních hospitací doplnily ještě stručné informace o předškolním vzdělávání v České republice a o možnostech financování česko-německých projektů mateřských škol.

V úterý měly možnost nahlédnout pod pokličku pedagogické práce německých kolegyň české učitelky mateřských škol. Navštívily předškolní zařízení v Seifhennersdorfu, Wilthenu, Bautzenu a Olbersdorfu. „Bylo to velmi zajímavé. Čekaly jsme více rozdílů v pedagogické a metodické práci, také režim dne je velmi podobný.“ Také pro učitelky z českých mateřských škol byla připravena společná reflexe hospitací, informace o předškolním vzdělávání v Sasku a prezentace o možnostech financování přeshraničních projektů.

Akci provázel velký zájem zúčastněných o navázání bližších kontaktů s mateřskými školami na druhé straně hranice.

Program akce

Akci uspořádal Tandem Plzeň a Tandem Regensburg v rámci projektu "Odmalička - Von klein auf. Česko-německá spolupráce předškolních zařízení".

Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci programů Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko a Česká republika – Svobodný stát Sasko.
Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do vaší budoucnosti


Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: