

Informace o česko-saském vzdělávacím projektu
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvo kultu Svobodného státu Sasko na základě mezinárodní smlouvy vytvořily podmínky pro společné studium českých a německých žáků na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně. Každý rok se otevírá jedna dvojnárodnostní třída, do které může být přijato 15 českých žáků.
Dvojjazyčný vzdělávací cyklus je šestiletý a přijímají se žáci po ukončení 6. roku povinné školní docházky na základní škole, resp. základní škole s rozšířeným vyučováním jazyků, nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia (v případě, že se uvolní místo, jsou mimořádně v rámci dodatečných přijímacích zkoušek přijímáni žáci i do vyšších ročníků). Po dobu plnění školní docházky zůstávají kmenově žáky české školy.
Výběrem žáků pověřilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Gymnázium Děčín (www.gymnaziumdc.cz), kde se konají každoročně v březnu-dubnu přijímací zkoušky. Dodatečné přijímací zkoušky se pořádají již přímo na Gymnáziu v Pirně. Písemně se ověřují znalosti v předmětech matematika a český jazyk, formou pohovoru v německém/anglickém jazyce se zjišťuje komunikativní kompetence žáků. Ověřují se rovněž všeobecné studijní předpoklady a adaptační schopnosti žáků ke studiu v zahraničí.
Podle společně vytvořeného učebního plánu pro dvojnárodnostní dvojjazyčný vzdělávací cyklus probíhá společná výuka českých a německých žáků ve čtyřech až osmi předmětech (podle ročníků), zbytek výuky je organizován ve skupinách podle národností.
Výuka předmětů vyučovaných v německém jazyce je zajišťována německými pedagogy, výuka češtiny a předmětů vyučovaných v českém jazyce je zabezpečována českými pedagogy.
Další informace jsou k dispozici na: www.schillergymnasium-pirna.de a www.gymnaziumdc.cz.
Informace o termínech přijímacích zkoušek včetně možnosti dodatečného přijetí žáků do vyššího ročníku se aktuálně zveřejňují na internetových stránkách Domu zahraničních služeb MŠMT na www.zahranici-stipendium.cz (odkaz Nabídky pro studenty středních škol).
Aktuality
-
29.6.2022
Pozvánka: HeuHoj-Camp 2022 - česko-německý workcamp
Letošní ročník HeuHoj-Campu hledá účastníky. Přidej se i Ty na česko-německý workcamp v krásných Krušných horách! -
27.6.2022
Okénko pro odborné školy
Jste střední či vyšší škola s odborným zaměřením? Máte chuť nabídnout žákům více než jen běžné učivo? Vyšlete je do Německa na praxi nebo pozvěte žáky z Německa na praxi do Vaší školy! Že nevíte, jak na to? Že nemáte partnerské zařízení v Německu? Ozvěte se, rádi Vám poradíme a pomůžeme. Máme pro Vás online kontaktní databázi. A máme pro Vás finanční prostředky. Do 30. září 2022 můžete podávat předběžnou přihlášku do Programu podpory odborných praxí. -
27.6.2022
TISKOVÁ ZPRÁVA: Tandem oslavil 25 let své existence hromadným setkáním se svými příznivci
Plzeň (27. 6. 2022) – Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni, uspořádalo poslední červnový týden oslavy svých 25. narozenin. Jejich součástí bylo hned několik vzdělávacích akcí, které vyvrcholily slavnostním večerem v plzeňském industriálním prostoru DEPO v pátek 24. června. Aktu se zúčastnilo přes 200 hostů a live stream celého večera zhlédly více než dvě tisícovky diváků. Celou akci můžete zhlédnout na odkazu: https://vimeo.com/717838362
Akce
-
infoakce5. 10. 2022 Mimoškolní oblast Termín
5. 10. 2022 Místo konání
online na platformě DINA.internationalInfopoint pro mimoškolní organizace
Jste spolek, kroužek nebo jiná mimoškolní organizace? Máte zájem navázat partnerství s institucí podobného zaměření v Německu? Máme pro vás tipy na realizaci společných česko-německých projektů a setkání. Povíme Vám více o naší činnosti, poradíme, jak navázat nová partnerství s německým protějškem a dáme tipy, kde na to všechno sehnat peníze. Také Vám snad dodáme odvahu pro realizaci vlastní výměny. V programu bude prostor pro výměnu zkušeností, diskuzi a dotazy. Zazní i příklady dobré praxe. -
školení a další vzdělávání3.–5. 11. 2022 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
3.–5. 11. 2022 Místo konání
CZKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu!
Navazující školení jazykové animace určené všem, kteří se zúčastnili základního školení. -
tematický seminář10.–11. 11. 2022 Školská oblast Termín
10.–11. 11. 2022 Místo konání
VolaryVolarský pochod smrti - seminář pro učetele
Realizujeme v rámci projektu "Přepni(se) na historii". Společný projekt Tandemu, ZČU a Univerzity Pasov. Česko-německý seminář pro učitele - přiomínání památky obětem Volarského pochodu smrti a zločinům spáchaným za doby nacistického režimu - interaktivní - památná místa - digitální meotody (tzv. "vysvětlující videa") pro zprostředkování historického tématu.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny