TISKOVÁ ZPRÁVA: Plzeň nabízí novou aplikaci pro interaktivní prohlídky města

16.9.2021

PLZEŇ (16.9.2021) – Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem spadající pod Západočeskou univerzitu v Plzni nabízí široké veřejnosti novou aplikaci pro interaktivní prohlídky Plzně. Stopovačka nazvaná Hravě Zažij Plzeň! je zdarma a zájemce provede centrem města netradičním způsobem.

„Pandemie udělala čáru přes rozpočet všem aktivitám našeho česko-německého projektu Zažij Plzeň! Návštěvníci z Německa přestali do města jezdit úplně, školní třídy nerealizovaly česko-německé výměny, takže populární interaktivní procházky a stadtrallye se nemohly konat,“ vzpomíná koordinátorka projektu Zažij Plzeň! Veronika Rybová z Tandemu. „Začala jsem tedy přemýšlet nad jiným způsobem, jak město oživit a nabídnout alternativu trávení volného času, zpropagovat oblíbené kavárny a další místa v době, kdy se lidé nemohli sdružovat,“ vysvětluje vznik nápadu na individuální prohlídky Veronika Rybová. Jak doplňuje, umístění stopovačky ve formátu pdf na sociální sítě později vedlo v rozhodnutí vyvinout vlastní aplikaci.

Tandem proto s nápadem oslovil město Plzeň, aby projekt spolufinancovalo. „Práce na vzniku aplikace započaly na jaře, v létě se uskutečnilo několik hackathonů a na začátku srpna už bylo hotovo pro pilotní testování,“ líčí ředitelka Tandemu Lucie Tarabová. Aplikaci programoval Petr Boháč, o grafickou stránku se postaral Karel Hájek, který s Tandemem spolupracuje dlouhodobě. Stopovačka není jen souborem historických faktů, představuje návštěvníkům i zajímavé kavárny a restaurace. „Radí například, jak v Plzni najít WC, seznamuje s kuriozitami nebo přibližuje kulturní život. Lidé si projdou město zábavnou formou, plní úkoly a po splnění je GPS posílá na další stanoviště. Své místo v ní zaujímají i Západočeská univerzita v Plzni a Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem,“ prozrazuje Lucie Tarabová. Aplikace funguje přes data, účastníci procházky se ale mohou zdarma připojit k bezplatné WiFi, kterou poskytuje město.

Aplikaci už vyzkoušeli fanoušci Zažij Plzeň! „Uvítala bych víc takových procházek, protože tahle mě moc bavila,“ hodnotí aplikaci jedna z testerek Markéta Vejvodová. Další pozitivní reakce se objevily v komentářích na sociálních sítích, například @plzensky_student shrnuje: „Díky Zažij Plzeň jsme měli možnost zažít stadtrallye, při které jsme Plzeň poznali z jiného pohledu než z vysokoškolského a vážně jsme si to užili! Trasa, po které jsme šli, nebyla nijak náročná a byla obohacená o zajímavé úkoly a informace nejenom z historie. Účastník se pak na Plzeň dívá jinýma očima, všímá si malých, ale krásných detailů, které by za běžných okolností přehlédl.“

Aplikace se snaží využít metodu česko-německé jazykové animace, která je běžnou součástí interaktivních procházek. Zahrnuje například hru se slovy, která mají němčina a čeština společné. Stopovačka je určená pro všechny zájemce, primárně byla ale vyvíjena zejména pro účastníky česko-německých projektů a výměn. „Hlavní cíl vychází z myšlenky projektu Zažij Plzeň dát kvalitní náplň setkáním mládeže během návštěvy metropole, pobavit i poučit, přiblížit jazyk sousední země. Užijí si to ale určitě i ti, kdo si myslí, že už Plzeň znají,“ dodává Veronika Rybová s úsměvem.

Tandem počítá i s dalším vývojem aplikace – plánuje do ní přidávat další trasy (v zimě by měla přibýt procházka po stopách holocaustu) a smysluplně ji napojit i na další projekty, které realizuje. Aktuálně se pracuje na německé verzi. Aplikace je k dispozici na webu www.hry.zazijplzen.eu

KONTAKT:

Lenka Mahdalová
public relations
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem
tel.: +420 377 634 762
www.tandem-org.cz
Utváříme společnou budoucnost.

BACKGROUND:

TANDEM

Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a v Řezně podporují sbližování a rozvoj všestranných styků a přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa. Koordinační centra poskytují poradenské služby a podporují státní a nestátní instituce a organizace obou zemí při uskutečňování a zintenzivňování česko-německých výměn mládeže a mezinárodní spolupráce v oblasti práce s mládeží. Jsou celostátními odbornými pracovišti České republiky a Spolkové republiky Německo. Cílem jejich činnosti je setkávání mladých lidí. Plzeňské Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže TANDEM organizačně spadá pod Západočeskou univerzitu v Plzni. 

Projekt ZAŽIJ PLZEŇ!

Projekt Zažij Plzeň! propojuje historii, kulturu, český a německý jazyk a zábavu a využívá městského veřejného prostoru jako místa vhodného k vzájemnému poznávání. Nabízí možnost objevovat historické centrum města netradičním způsobem – zapojením prvků teambuildingu a česko-německé jazykové animace, nevšední metody k přiblížení cizího jazyka. Účastníci nejen poslouchají, ale i aktivně zažívají. Projekt Zažij Plzeň! připravuje netradiční a zábavné procházky Plzní, pomáhá českým, německým i česko-německým skupinám zažít město jinak. Představuje zejména smysluplný doplněk přeshraničních aktivit pro školní i mimoškolní skupiny z Česka a Německa. Projekt Zažij Plzeň! funguje od roku 2012 jako projekt Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem. http://www.zazijplzen.eu

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: