Tematický a kontaktní seminář pro pedagogy
Obrátit se můžete na:
OBLAST: školská a mimoškolní
horakova@tandem-org.cz+420 377 634 769
Na tomto semináři Vám pedagogický tým z Toulcova dvora v Praze poskytne poznatky a podněty, jak lze využít témata jako je udržitelnost a ochrana životního prostředí, a to prostřednictvím praktických workshopů a prohlídky areálu.
Znalosti, které zažijete a získáte, můžete snadno začlenit do svých vlastních školních projektů a česko-německých výměn s přírodovědným nebo celospolečenským zaměřením.
Vyzkoušejte si možnosti, které Vám Toulcův dvůr v Praze nabízí!
Samozřejmě nebude chybět příležitost seznámit se s vyučujícími ze sousední země, diskutovat a vyměňovat si zkušenosti. Tandem poskytne informace o úspěšných výměnných projektech, úspěšných partnerstvích škol a možnostech financování.
Seminář je určen vyučujícím všech typů škol a předmětů z Německa a České republiky. Vzhledem ke svému tematickému zaměření je vhodný zejména pro učitele přírodovědných a společenskovědních předmětů.
Po absolvování semináře obdržíte potvrzení o účasti, seminář je možné hradit ze Šablon.
Plánovaný program
St 27.11. 2024
do 15:00 Příjezd
15:00 Přivítání a úvod
15:30 Komentovaná prohlídka areálu Toulcova dvora
17:00 Jazyková animace
17:30 Večeře
18:30 Představení Tandemu
19:00 Představení vzdělávacích programů Toulcova dvora
20:00 Seznámení, síťování
Čt 28.11.2024
od 7:30 Snídaně
8:45 Setkání v plénu
9:00 - 12:00 Dva paralelní vzdělávací programy od Toulcova dvora
Workshop 1 – “Do korun a mezi kmeny“
Workshop 2 – „Žijeme spolu, etika chovu zvířat a welfare“
12:00 Oběd
13:30 - 16:30 Společný vzdělávací program „Cesta ke chlebu“
16:30 - 17:30 Reflexe dne a diskuze, jazyková animace
17:30 Večeře
Volný večer
Pá 29.11.2024
ab 8:00 Snídaně
9:00 Jazyková animace
9:15 Přednáška: Vzdělávání k udržitelnému vývoji na školách - Xenia Baumgartner, referentka Bildungsmanagement Schulverwaltung Landkreis Regensburg
10:15 Příklady Dobré praxe
11:00 Práce v malých skupinách, inkl. Coffee break
12:15 Evaluace a další kroky
13:00 Oběd
Individuální odjezd
Změna programu vyhrazena.
Výběr vzdělávacího programu proběhne dle výběru v přihlášce
Program 1 – “Do korun a mezi kmeny“
Šplhat na stromy sice nebudeme, ale i tak si se stromy užijeme spoustu zábavy a leccos o nich při tom zjistíme. Třeba to, jak se stravují, jak tloustnou nebo jak jednotlivé části stromu spolupracují. Poznáme také, kdo jsou jejich sousedé či přátelé, a proč jsou pro ně stromy důležité. Průvodcem nám bude tajemný strom jménem Hugo, kterého v závěru programu navštívíme a podíváme se na svět jeho očima. Nechte se překvapit, čím vším jsou pro nás stromy prospěšné. Cíle programu: Získání vědomostí o stavbě stromu a některých fyziologických procesech probíhajících v těle stromů. Porozumění významu stromů pro přírodu a člověka. Posílení pozitivního vztahu ke stromům.
Aktivity programu jsou inspirované modely učení, které pokládáme v environmentální výchově za efektivní jako např. plynulé učení J. Cornella nebo Earth education a její model IAA. Program není orientovaný pouze znalostně, ale cíluje na posílení vztahu ke stromům, takže součástí jsou také aktivity na environmentální senzitivitu. Program je zaměřen také na porozumění významu stromů pro přírodu i člověka. Jedna z vědomostních složek programu (fyziologické funkce stromů) je cílována na žáky od 11 do 14 let.
Program 2 – „Žijeme spolu, etika chovu zvířat a welfare“
Program zaměřený na soužití lidí a zvířat. Jak lidé vnímají zvířata a co je při tom ovlivňuje? Jaký je náš vlastní přístup k jejich různému využití? Účastníci porovnají život zvířat ve volné přírodě a v lidské péči. Ve strategické hře „Parlament“ si za pomoci rolí vyzkouší diskusi, připomínkování a přijetí zákona na ochranu zvířat. V řízené diskusi budou řešit, jak se zákony, postoje a další faktory promítají do spotřebitelského chování.
Pro tuto cílovou skupinu kombinujeme s programem etologickým (badatelsky orientovaná výuka). Účastníci odhadnou, jaké druhy chování budou moci u zvířat vidět, pak ve dvojicích pozorují po stanovenou dobu zvířata, vytvoří a vyhodnotí etogram. Následují videa s ukázkami poruch chování zvířat, účastníci dávají doporučení na řešení (chovatelská opatření) poruch chování. Následuje blok etiky chovu zvířat a simulační hra „Parlament“, při kterém si účastníci vyzkouší, jak by mohl probíhat proces přijetí zákona za lepší podmínky v chovu kuřat.
Společný vzdělávací program „Cesta ke chlebu“
Účastníci vlastnoručně vymlátí obilí, semelou zrno, uhnětou těsto a každý si vytvaruje svůj bochánek. Skrze zážitek výroby vlastního jídla chceme posilovat vztah k lidské práci, ale také vztah k půdě, která nás živí. Proto je program doplněn o simulační hru, ve které si účastníci zvědomují roli půdy v jejich každodenním životě. V rámci hry se seznámí s různými způsoby péče o zemědělskou půdu. Nechybí ani okénko věnované prevenci plýtvání potravinami.
Podmínky
Účastnický poplatek činí 1 000,- Kč (včetně ubytování, stravy a programu). Cestovné neproplácíme.
Seminář bude simultánně tlumočen. Znalost jazyka sousední země není nutná.
Přihláška na seminář je závazná. Zrušení účasti je možné bezplatně do 07.11.2024, poté bude účtován storno poplatek ve výši účastnického poplatku.
Aktuality
-
20.1.2025
Získejte nové zkušenosti v mezinárodní práci s dětmi a mládeží v Lipsku!
Hledáte výzvu pro rok 2025? Zapojte se do mezinárodních aktivit Familienportalu e.v. v Lipsku! Otevíráme dvě nové pozice určené pro pracovníky s dětmi a mládeží nebo studenty se zájmem o tuto oblast. Staňte se součástí týmu, který zastřešuje pestrou paletu činností v oblasti mezinárodní práce s dětmi a mládeží. Familienportal e.v. je nezisková organizace, státem uznaný poskytovatel nezávislých služeb péče o děti a mládež. -
15.1.2025
Nabídka ochutnání jazyka sousedů
I nadále se mohou školky z česko-saského pohraničí přihlašovat do projektu Jazyk sousedů od začátku. -
15.1.2025
Německo-česká konference na téma Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů
Sdružení Ackermann Community (SAG) v Praze pořádá v Plzni od 7. 2. do 9. 2. 2025 tradiční německo-českou konferenci na téma "Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů". Registrace jsou již v plném proudu. Další informace (v němčině) naleznete na webu SAG.
Akce
-
pracovní setkání14.–16. 2. 2025 Stěžejní téma Termín
14.–16. 2. 2025 Místo konání
bude upřesněnoPracovní skupina k Udržitelnosti v česko-německé práci s mládeží
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže - Tandem stanovuje od roku 2014 na každé tři roky tematické zaměření česko-německé spolupráce v oblasti politiky mládeže. Téma pro roky 2024-2026 zní „Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže: #mámeToInDerHand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!". Téma Udržitelnosti vnímáme v celém jeho širokém spektru a vycházíme z konceptu čtyř pilířů udržitelnosti (ekologický, ekonomický, sociální a kulturní) a orientujeme se podle 17 SDGs (Cíle udržitelného rozvoje OSN). Udržitelnost zahrnuje tedy zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti. Cílem tohoto tříletého období je přispět k tomu, aby byla česko-německá partnerství a jejich činnost více udržitelná. Prostřednictvím různých formátů proto nabízíme seznámení s dílčími tématy udržitelnosti, další vzdělávání i prostor k diskuzi a inspiraci pro cílové skupiny od mládeže přes pedagogy po pracovníky s mládeží. Pro prohloubení kontaktu s představiteli českoněmecké spolupráce a pro zajištění toho, aby byla dílčí témata a problematika, kterou se během tří let budeme zabývat, relevantní a aplikovatelná v praxi, oslovujeme aktéry a aktérky, kteří znají práci s mládeží z praktické stránky a mají chuť se dále vzdělávat, a zveme je do pracovní skupiny. Organizace, pracovníci a pracovnice s mládeží, vyučující a další aktéři a aktérky česko-německé spolupráce se zkušeností realizace setkání mládeže a akcí podobného typu mají možnost · navázat s Tandemem dlouhodobou spolupráci · setkat se s dalšími cz-de organizacemi a zástupci cz-de aktivit · diskutovat a inspirovat se · přinášet témata a vzdělávat se v oblasti udržitelnosti · a získané zkušenosti a znalosti následně aplikovat ve své činnosti -
setkání mládeže7.–9. 3. 2025 Jednotlivci Termín
7.–9. 3. 2025 Místo konání
JuBi WaldmünchenBudoucnost chutná udržitelně | Die Zukunft schmeckt nachhaltig
Jak chutná budoucnost? Pojeď to s námi zjistit na videoseminář pro mladé lidi z Česka a Německa. Zapoj se do diskuze o udržitelném stravování a představ své vize v krátkém videu. Těší se na tebe dobrovolnice z Evropského sboru solidarity Matilda a Denisa, které se starají o projekt ahoj.info. -
metodický seminář28.–30. 3. 2025 Odborné praxe Termín
28.–30. 3. 2025 Místo konání
Seminaris Hotel Nürnberg, Valznerweiherstraße 200, 90480 NürnbergTematický seminář pro partnerské organizace odborného vzdělávání z Česka a Německa
Organizujete pravidelně odborné praxe v sousední zemi, nebo byste s nimi chtěli začít? Chcete se podělit o vaše zkušenosti a názory či potřebujete poradit? Vy i vaše německé partnerské zařízení jste srdečně zváni do Norimberku, kde se můžete setkat s ostatními spolutvůrci česko-německého světa mobilit v odborném vzdělávání.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024