19. 1. 2009

Regionální informační cesta: Krušné hory / Erzgebirge

Místo konání: ČR + SRN
Typ akce:
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem pozvalo na 8. – 10. listopadu 2009 české a německé pedagogy mateřských škol z regionu Krušné hory / Erzgebirge na informační cestu s hospitacemi v sousední zemi. Akce se zúčastnilo celkem 24 učitelek a ředitelek předškolních zařízení z okresů Chomutov, Most a Karlovy Vary a bývalých saských okresů Aue-Schwarzenberg, Annaberg, Mittlerer Erzgebirgskreis a Freiberg.

Cílem informační a vzdělávací cesty bylo zprostředkovat kontakty mezi českými a německými pedagogy mateřských škol v příhraničí a podnítit vznik nových česko-německých projektů v předškolní oblasti. Účastnice se zajímaly také o podrobné informace k předškolnímu vzdělávání za hranicemi a o metody při seznamování dětí do 6ti let s jazykem sousední země. Proto bylo nedělní odpoledne završeno praktickou ukázkou jazykové animace pro děti předškolního věku.

V pondělí navštívily německé učitelky mateřské školy v příhraničních obcích Vejprty a Kovářská, kde za pomoci tlumočnice hovořily s českými kolegyněmi o pedagogické práci, o financování, o kompetencích zřizovatele nebo o spolupráci s rodiči. Odpoledne pokračovalo pro německé učitelky společnou reflexí zážitků z absolvovaných hospitací a informacemi o financování česko-německých projektů předškolních zařízení.

V úterý dovezly minibusy 17 českých učitelek do čtyřech německých mateřských škol: do Großrückerswalde, Niederlautersteinu, Rübenau a Oederanu. Hospitantky se rozdělily do jednotlivých tříd těchto zařízení, aby co nejlépe pozvaly běžný den v saské mateřské škole. Dopolední program zakončil tlumočený rozhovor s ředitelkou německé mateřské školy o pedagogických postupech i provozních záležitostech daného zařízení.

Účastnice akce byly na konci informační cesty nadšeny, a to i přesto, že některé měly za sebou dlouhou a dobrodružnou cestu (v pondělí s hustou mlhou, v úterý s řadou objížděk). „Nejdřív jsem vůbec nechtěla jet, protože neumím česky a nemám v Čechách žádné kontakty. Pak mě ale naše ředitelka přesvědčila… Nejvíce se mi líbila návštěva v české mateřské škole a přátelská atmosféra při celé akci. Poznala jsem velmi milé české kolegyně, některé z nich mluví dobře německy. Myslím, že bychom měly brzy začít v mateřské škole nějaký přeshraniční projekt,“ shrnula zážitky z třídenní akce jedna z účastnic.

Pro projekt „Odmalička – Von klein auf“, který je realizován Koordinačními centry česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a Regensburgu., to byla druhá akce tohoto typu. Po informačních cestách v regionech Český les / Oberpfälzer Wald v květnu 2009 a této v Krušných horách by měly v roce 2010 následovat další čtyři informační cesty v regionech Nisa / Neiβe, Elbe / Labe, Šumava / Bayersicher Wald a Chebsko / Egrensis.

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: