11. 1. 2010

Informační cesta pro pedagogy MŠ v regionu Chebsko / Egrensis

Místo konání: region Chebsko / Egrensis
Typ akce: informační cesta
Informační cesta v regionu Chebsko / Egrensis byla poslední z řady šesti regionálních informačních akcí pro pedagogy mateřských škol, které v tomto a uplynulém kalendářním roce uspořádala Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v rámci projektu „Odmalička – Von klein auf“.

Tentokrát využilo půldenní hospitace v předškolních zařízeních na druhé straně hranice 33 učitelek z Karlovarského kraje a ze sousedních německých okresů Tirschenreuth, Wunsiedel, Hof a Vogtland. Při společném úvodním setkání v neděli odpoledne na hradě Hohenbergu získaly účastnice informace o možnostech česko-německé spolupráce v předškolní oblasti, o nabídkách Tandemu i projektu „Odmalička – Von klein auf“. Učitelky si vyzkoušely také metodu jazykové animace, která děti v mateřských školách hravou formou seznamuje s němčinou či s češtinou.

V následujících dvou dnech navštívily učitelky mateřské školy v saském Klingenthalu, v bavorských obcích Arzbergu a Waldershofu, a také v Chebu a v Aši. Při hospitacích poznaly pedagogickou práci svých kolegyň i průběh všedního dne v předškolních zařízeních na druhé straně hranice. Další informace o předškolním vzdělávání v jednotlivých zemích doplnili při společné reflexi Gabriele Loch z Úřadu pro mládež ve Wunsiedlu a František Jindráček z Městského úřadu v Chebu.

Obdobné akce se uskutečnily podél celé česko-německé hranice, konkrétně v regionech Nisa/Neiße, Labe/Elbe, Krušné hory/Erzgebirge, Chebsko/ Egrensis, Český les/Oberpfälzer Wald a Šumava/Bayerischer Wald. Cílem informačních cest bylo zprostředkovat kontakty a umožnit výměnu zkušeností mezi českými a německými pedagogy mateřských škol v příhraničí a iniciovat nové přeshraniční projekty v předškolní oblasti.

Diskuse se nejčastěji týkaly shod a rozdílů v předškolních zařízení v Česku a Německu. Německé učitelky obdivovaly v českých školkách rozsáhlé technické zázemí, české učitelky překvapila především větší volnost, kterou zde děti mají. „Děti jsou zde vedeny k větší samostatnosti – u nás děti více rozmazlujeme a opatrujeme. Dnes jsme viděly, že to lze dělat i jinak,“ shrnula své dojmy z návštěvy ve školce Kids & Co v Klingenthalu Zdeňka Bečvářová, ředitelka 2. MŠ v Karlových Varech.

Postřehy z hospitací, které se konaly v rámci jednotlivých informačních cest, jsou zveřejněny ve zprávě o informačních cestách.

Program akce


Akci uspořádal Tandem Plzeň a Tandem Regensburg v rámci projektu "Odmalička - Von klein auf. Česko-německá spolupráce předškolních zařízení".

Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci programů Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko a Česká republika – Svobodný stát Sasko.
Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do vaší budoucnosti
Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: