11. 1. 2010

Informační cesta pro pedagogy MŠ v regionu Šumava / Bayerischer Wald

Místo konání: region Šumava / Bayerischer Wald
Typ akce: informační cesta
17 českých pedagogů mateřských škol ze Šumavy a jejich 11 německých kolegů z Bavorského lesa se setkalo na informační cestě s hospitacemi v předškolních zařízeních na obou stranách hranice, kterou od neděle 13. června do úterý 15. června 2010 uspořádala Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v rámci projektu „Odmalička – Von klein auf“.

Informační cesta začala v neděli odpoledne v bavorském Grafenau. Účastníci akce zde získali informace o možnostech česko-německé spolupráce předškolních zařízení, která může mít velmi rozmanitou podobu: jednodenní setkání dětí z partnerských zařízení s různou frekvencí, výměna zkušeností pedagogů, setkávání s jazykem sousední země, společná česko-německá školka v přírodě či projektový den zaměřený na sousední zemi a první kontakt s jazykem našich sousedů. Čeští a němečtí pedagogové mateřských škol měli také příležitost k navázání osobních kontaktů s kolegy z druhé strany hranice. Nakonec si přítomní pomocí hravé metody jazykové animace osvojili některá německá slovíčka, která využijí při návštěvě v bavorských mateřských školkách (pozdravy, zdvořilostní fráze apod.) a seznámili se s oblíbenými postavičkami dětí v Německu – myší a slonem z pořadu „Sendung mit der Maus“.

Jako první se vydaly na cestu za poznáním všedního dne v mateřské škole na druhé straně hranice německé učitelky MŠ. V pondělí 14. června navštívily mateřskou školu v Dlouhé Vsi u Sušice a Křesťanskou mateřskou školu v Horažďovicích. „České kolegyně nás přijaly velmi přátelsky a ochotně zodpovídaly naše dotazy k předškolnímu vzdělávání v České republice. Děti byly nesmírně disciplinované, nezdálo se ale, že by je přísnější režim nějak nepříjemně svazoval,“ reflektovaly pak návštěvu v českých školkách.

V úterý se na oplátku přijely podívat české učitelky MŠ do Kinderhaus St. Josef ve Freyungu, Kinderhaus St. Elizabeth v Grafenau a do Marienkindergarten v Grafenau. „Líbily se mi především prostory mateřské školy členěné na malé koutky, mezi kterými se děti volně pohybují a samostatně se věnují různým aktivitám. Pro učitelky byly méně přehledné, ale nesmírně útulné a pro děti přirozenější než naše třídy,“ sdělovaly si své dojmy z návštěvy v bavorských školkách při zpáteční cestě. „Kromě běžné komunikace s rodiči při příchodu a vyzvedávání dětí ze školky hovoří učitelka se zákonnými zástupci jednou či dvakrát za rok při podrobné individuální konzultaci k vývoji dítěte,“ doplňuje další zajímavosti kolegyně.

Na konci byly všichni zúčastnění přesvědčeni o tom, že je cesta k sousedům velmi obohatila. Proto chtějí učitelky mateřských škol zůstat v kontaktu a plánují společné přeshraniční aktivity.

Mateřské školy, které se této informační cesty nemohly zúčastnit, ale měly by zájem o kontakty na mateřské školy na druhé straně hranice, se mohou přihlásit do on-line kontaktní databáze, Tandem jim pak pomůže najít vhodné partnerské zařízení.


Program akce

Akci uspořádal Tandem Plzeň a Tandem Regensburg v rámci projektu "Odmalička - Von klein auf. Česko-německá spolupráce předškolních zařízení".

Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci programů Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko a Česká republika – Svobodný stát Sasko.
Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do vaší budoucnosti


Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: