19. 1. 2009

Informační a vzdělávací cesta pro učitelky MŠ v regionu Český les / Oberpfälzer Wald

Místo konání: ČR + SRN
Typ akce:

Pracují mateřské školky v sousedním Bavorsku stejně jako česká předškolní zařízení? V čem se předškolní vzdělávání na obou stranách česko-německé hranice liší? V čem se naopak shoduje? Odpovědi na tyto otázky hledaly 24. - 26. května 2009 české a německé učitelky mateřských škol v rámci informační a vzdělávací cesty s hospitacemi v předškolních zařízení v sousední zemi.


Akce projektu na podporu česko-německé spolupráce v předškolní oblasti „Odmalička – Von klein auf“ se zúčastnilo celkem 11 českých a 11 německých učitelek a ředitelek mateřských škol z okresů Tachov, Domažlice, Klatovy, Cham Schwandorf, Neuestadt a. d. Waldnaab, Tirschenreuth a Weiden.

„Velmi mě překvapilo, že se německé děti mohou během dne volně pohybovat po celé budově mateřské školy.“ „Vidím řadu paralel mezi českými a německými školkami, např. důraz na výchovu k samostatnosti nebo společné zahájení každé ráno,“ uvedly bezprostředně po návštěvě mateřských škol v sousední zemi účastnice akce.

Reflexe hospitací v německých mateřských školách proběhla v Centru Bavaria Bohemia v Schönsee, německé účastnice se pak k reflexi sešli v Hotelu Šumava v Horšovském Týně. Podrobnosti k předškolnímu vzdělávání v jednotlivých zemích přednesla paní Vokurková z Krajského úřadu Plzeňského kraje a paní Roßkopf z Landratsamt Schwandorf. Pracovnice Tandemu seznámili učitelky mateřských škol s nabídkou projektu „Odmalička – Von klein auf“ a možnostmi financování česko-německých projektů v předškolní oblasti. Účastnice zaujaly podněty a nápady pro jejich pedagogickou práci a vyměňovaly si kontakty pro budoucí česko-německou spolupráci.

Cílem informační a vzdělávací cesty bylo zprostředkovat kontakty mezi českými a německými pedagogy mateřských škol v příhraničních regionech a podnítit vznik nových česko-německých projektů v předškolní oblasti. Pravidelná setkání českých a německých dětí v raném věku vedou k samozřejmému soužití Čechů a Němců již „odmalička“ a podporují všestranný rozvoj dětí v příhraničních regionech. Znalosti jazyka sousední země děti v předškolním věku ke společným hrám nepotřebují – mohou je však formou hry získávat již v raném věku. Proto byla jedním z důležitých témat akce také jazyková animace – hravé seznámení s němčinou či češtinou. Na konkrétních ukázkách mohly účastnice zjistit, jak jazyková animace funguje a jak může být využita v česko-německých projektech mateřských škol.

Pro projekt „Odmalička – Von klein auf“, který realizují Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a Regensburgu, byla popisovaná informační cesta první akcí tohoto typu. Projekt počítá s organizací informačních cest pro pedagogy mateřských škol s hospitacemi do předškolních zařízení v sousední zemi v dalších pěti regionech: Krušné hory / Erzgebirge, Šumava / Bayerischer Wald, Nisa / Neiße, Labe / Elbe a Euregio Egrensis.


Program informační a vzdělávací cesty
Akci pořádal Tandem Plzeň a Tandem Regensburg v rámci projektu "Odmalička - Von klein auf. Česko-německá spolupráce předškolních zařízení".Projekt spolufinancuje Evropská unie.
Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do vaší budoucnosti.


Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: