Kamarádky a kamarádi ze školky v sousední zemi

11.7.2023

Učit se jazyk „sousedů" je pro děti snadné: ministryně pro evropské záležitosti Melanie Huml navštívila bavorsko-českou výměnu mateřských škol na hranicích.

Koncem června se v bavorském Ränkamu (Furth im Wald) v rámci programu „Odmalička“ již po několikáté potkaly děti z české mateřské školy Merklín a německé školky Kinderhaus St. Joh. Nepomuk Ränkam. Tato setkání jsou pro ně úžasnou příležitostí k poznávání jazyka sousední země, ale i prostředí a kultury. Děti se prostřednictvím jazykové animace - hravé metody pro podporu komunikace - společně učí vzájemnému porozumění. Zjišťují, že mohou začít den stejnou písní v češtině i němčině, pozdravit se v obou jazycích, poznáváním barev zažít spoustu zábavy pod barevným padákem a hlavně se společně smát a hrát si.
Tentokrát se tohoto setkání zúčastnila i státní ministryně pro evropské záležitosti a mezinárodní vztahy Melanie Huml. Uvedla: „Jsem nadšená z toho, jak děti od útlého věku poznávají sousední zemi, získávají pozitivní zkušenosti a navazují přátelství přes hranice. Čím dříve se děti naučí jazyk druhé země a trochu mu porozumí, tím více se jim otevírají nové obzory, a tak se mohou rozvíjet dobrá přátelství. Česká republika je jedním z nejdůležitějších partnerů Bavorska. Úzce spolupracujeme v mnoha oblastech jako je obchod, věda a výzkum, ale i v oblasti kultury a mezinárodní práce s mládeží a tuto spolupráci chceme v budoucnu dále rozšiřovat. K tomu je nezbytné dobré porozumění kultuře a společnosti, jakož i jazykové znalosti sousední země - zejména v příhraniční oblasti. Zde již začínáme s těmi nejmladšími.“

Partnerství mezi školkou Kinderhaus St. Joh. Nepomuk Ränkam a mateřskou školou Merklín existuje od roku 2018. K vrcholům předchozích setkání patřila návštěva Wildparku a společné bubnování. Nejzajímavější jsou však pro děti rozdíly v každodenním životě, říká ředitelka mateřské školy Marion Otzelbergerová z Furth im Waldu: „Pro ty nejmenší je obzvlášť vzrušující odlišná nabídka hraček.“

Pravidelná a dlouhodobá setkávání českých a německých dětí do 6 let jsou důležitým přínosem ke sbližování příhraničních regionů. Setkávání dětí raného věku vedou přirozeným způsobem k prvním krůčkům na poli cizího jazyka, umožňují navázání přátelských vztahů s dětmi z druhé strany hranice a pomáhají odbourávat obavy z cizího prostředí.

Díky prostředkům Česko-německého fondu budoucnosti na české straně a Svobodného státu Bavorsko, Stiftung Jugendaustausch Bayern na bavorské straně může Tandem v rámci programu "Odmalička – Von klein auf" nabídnout finanční podporu předškolním zařízením, která chtějí s německým partnerem organizovat společná česko-německá setkání. Ročně tak Tandem podpoří desítky předškolních zařízení a propojí tak kolem šesti set dětí obou zemí.

ZuFoBY_statni_Kancelar        

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: