Inspirace: Spolupráce školek a pedagogických škol z Česka a Německa funguje. Přidejte se!

18.2.2022

Učitelé MŠ a pedagogických škol, zřizovatelé a zájemci o česko-německou spolupráci v předškolní oblasti a oblasti odborných praxí se propojovali online. Cílem akce „Navázání česko-německého partnerství v oblasti předškolní pedagogiky" bylo podpořit vznik česko-německého partnerství za účelem výměny pedagogů, studentů a dětí z mateřských škol. Účastníci měli díky aplikaci Padlet možnost v rámci „online seznamky" navázat kontakt s partnerskou institucí na druhé straně hranice.

Vedle informací o programech podpory Tandemu byly součástí semináře dva příklady dobré praxe, které účastníkům předaly praktické rady, tipy a zkušenosti, jak postupovat při reallizaci česko-německých projektů se školkou či odbornou školou.

„Praktikanti zaplují velmi rychle do běžného života ve školce. Zapojí se do všech aktivit. Děti si je hned velmi oblíbí. A že praktikanti z Německa nemluví česky? To nikomu nevadí. Pomocí mimiky a gest a jednoduchých slovíček, které se naučí v rámci jazykové animace, si vždy poradí. Jasně vnímáme rozvoj osobnosti každého žáka, který se odváží a vycestuje do sousední země," referoval během semináře dlouholetý učitel z odborné školy ve Weidenu, jejíž žáci jezdí na praxe do české mateřské školy.

Veronika Kubicová, ředitelka MŠ Cheb, dodává: „Důležitá je vzájemná komunikace. Domlouvání praxe probíhá přes mail, telefon a nenahraditelnou osobní návštěvu. Praktikanti se stávají během prvních dní součástí kolektivu." Mrkněte níže na video z chebské školky.

„Nebojte se a jděte do toho!" zněla také výzva paní Kubicové. Tandem k výzvě připojule termín 31.03.2022, kdy je možné zažádat o finanční podporu na realizaci odborné stáže v sousední zemi. Více informací najdete na webu Programu podpory odborných praxí nebo u koordinátorky Jarmily Půbalové.

Výměny pedagogů mateřských škol a česko-německá setkávání malých dětí? Ano, to jde také! Paní Martina Lorenz z bavorské MŠ Waldthurn na semináři představila její zkušenosti se spoluprací s českou MŠ v Hostouni: „Díky programu Tandemu ´Odmalička´ jsme před koronou podnikali dvakrát ročně jednodenní výměnu pedagogů a vzájemné návštěvy a výlety s dětmi. I během pandemie jsme udržovali kontakt. Umíme si rovněž představit přijetí praktikantů z Česka v naší školce."

Bližší informace k programu podpory Odmalička najdete na webu Tandemu. Koordinátorka Martina Petrakovičová momentálně přijímá přihlášky na projekty setkávání dětí a pedagogů plánované do konce tohoto školního roku.

Váháte? Nemáte partnerskou organizaci na druhé straně hranice? Pojďme ji společně najít! Online kontaktní databáze Vám v tomto pomůže. Stačí, když vytvoříte vizitku vaší školy, my ji přeložíme do němčiny a zveřejníme. S touto vizitkou můžeme společně oslovovat potenciální partnerská zařízení.

 

Akce se konala s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: