Infopoint k metodě jazykové animace využitelné v česko-ukrajinském kontextu

21.3.2022

Tandem pořádá online Infopoint, v rámci kterého by chtěl spojit síly a pomoci se začleňováním uprchlíků z Ukrajiny.

Již 25 let se v Koordinačním centru česko-německých výměn mládeže Tandem snažíme o vylepšování česko-německých vztahů, navazování nových přeshraničních partnerství i přátelství a odbourávání předsudků. Naši práci s mládeží stavíme na otevřenosti, respektu, citlivosti a vědomé práci s diverzitou a na principech občanské společnosti. Daří se nám to zejména díky metodě jazykové animace, kterou vyvíjíme, používáme na našich seminářích i dále předáváme v kurzech pro jazykové animátory.

Přemýšleli jsme, jak i my můžeme pomoci ke zlepšení situace nově příchozích občanů z Ukrajiny a myslíme si, že právě jazyková animace by mohla být cestou, jak je podpořit. Jazyková animace pomáhá hravou formou zprostředkovávat jazyk a kulturu, nehledá rozdíly, ale podobnosti, odbourává bariéry a umí překonat strach z komunikace a usnadnit navázání prvních kontaktů. Mohla by se hodit zejména při začleňování dětí do škol, ale dokážeme si představit i další životní situace. (Myslíme na podporu jazykovou i socio-kulturní.)

Jsme si vědomi, že podpora nově příchozích by neměla být nahodilá, chaotická a bez znalosti prostředí a situace, ve které je poskytovaná. Proto se tímto obracíme na subjekty a instituce všeho druhu, které jsou do tématu vzdělávání a integrace cizinců přímo zapojeni. Vy působíte v prvních liniích, máte velké zkušenosti a dokážete říct, jaká je aktuálně potřeba/poptávka.

Pokud jsme Vás zaujali, rádi se s Vámi setkáme na online Infopointu 29. 3. 2022 od 15:00, kde Vám chceme metodu jazykové animace představit podrobněji, nastínit možnosti práce s ní a zároveň chceme otevřít prostor k diskuzi, jak bychom se případně mohli společně s vámi zapojit do další pomoci. 

Předpokládaný programový rámec Infopointu: max 1,5h. setkání na platformě Zoom, představení jazykové animace, diskuze k možné spolupráci. Odkaz přijde v den konání po Vašem přihlášení.

Víc o metodě najdete na https://www.jazykova-animace.info/

Děkujeme za zájem a za vše, co děláte. Pro Vaše dotazy se obracejte na kolegyni Míšu Kořánovou (koranova@tandem-org.cz)

S přátelskými pozdravy team Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem
 

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: