České studentky na praxi v nemocnici v Ingolstadtu

18.4.2023

Šest studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Znojmo se na konci března seznámilo s každodenní rutinou v německé nemocnici. V Ingolstadtu strávily 15 dní v rámci Programu podpory odborných praxí Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem.

Praxe umožnila spolupráce Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Znojmě s Berufsbildungszentrum Gesundheit v Ingolstadtu a byla finančně podpořena Česko-německým fondem budoucnosti.

Pro studentky odborné školy byla stáž rozhodně vykročením z jejich "komfortní zóny":
"Přestaly jsme se bát, že se nedokážeme v německém prostředí domluvit, poznaly jsme ostatní studentky, našly si i nové přátele".

Stážistky také nahlédly do odlišného systému zdravotnictví.
"Líbila se nám centrální úprava lůžek, která v naší nemocnici chybí a digitální vedení zdravotnické dokumentace. Jedna studentka byla přítomna také při ortopedických operacích. Na urgentním pracovišti je úplně odlišný způsob práce, nemocní jsou umístění na pokojích než jsou předáni do další péče, je zde daleko více vybavení potřebným materiálem a pomůckami, než u nás."

Olga Černá, která stážistky doprovázela, si tuto zkušenost pochvaluje: "Studentky se mohou zdokonalovat v němčině, seznamovat se ve zdravotnickém prostředí s odbornou německou terminologií při ošetřování nemocných a poznat jiné možnosti v péči o nemocné na různých odborných pracovištích."

Stážistky si obzvlášť užily dva přípravné dny s jazykovou animátorkou Lucií Holečkovou a také výlety do Mnichova a do medicínského muzea.

Stáž v sousední zemi studenti rozhodně doporučují: "Je to dobrá zkušenost, zdokonalily jsme se v němčině a měli jsme možnost poznat, jak se tu žije."

Díky finanční podpoře z Česko-německého fondu budoucnosti obdržely stážistky příspěvek na ubytování a stravu.
Uvítaly by však více kontaktů s německými studenty odborných škol.

 

Pro více informací o Programu podpory odborných praxí naleznete na webu nebo můžete kontaktovat koordinátorku Jarmilu Půbalovou:  pubalova@tandem-org.cz

 

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: