

Zahájení tématu práce Tandemu na léta 2017–2019: Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti
Ve dnech 2.–4. února 2017 uspořádala Koordinační centra zahajovací konferenci k víceletému tématu Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti. Na akci se sešlo téměř 60 účastníků z řad odborníků, pedagogů, vedoucích mládežnických skupin, dobrovolníků a zástupců institucí občanského vzdělávání z Česka a Německa.
První den patřil úvodním přednáškám, které vedl historik a pedagog Dr. Bernhard Schoßig na téma Kultura vzpomínání na holokaust v Česku a Německu. Příspěvek k tématu Kultura vzpomínání a struktura občanského vzdělávání v České republice – minulost a součastnost přednesl Mgr. Ondřej Matějka z Ústavu pro studium totalitních režimů. A na závěr prvního dne promluvil pan Ulrich Bongertmann, předseda Spolku učitelů historie Německa (Verband der Geschichtslehrer Deutschlands e.V.) na téma Kultura vzpomínání a struktury občanského vzdělávání v Německu.
Následující den se každý zúčastnil dvou ze čtyř paralelně probíhajících workshopů na stěžejní témata, kterými byly Památná místa a Občanské vzdělávání. První zmíněné s účastníky diskutovali Dr. Christa Schikorra z Památníku Flossenbürg, Mgr. Jan Špringl z Památníku Terezín, Dr. Matthias Heyl z Mezinárodního centra mládeže Ravensbrück a pedagogických služeb památníků Ravensbrück a Dr. Vojtěch Kyncl z Historického ústavu akademie věd České republiky. Tématu občanského vzdělávání se věnovali Mgr. Ondřej Horák z Centra občanského vzdělávání, Juliane Niklas z Bavorského kruhu mládeže, Mgr. Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci a Gerhard Wagner z Kreisjugendring München-Stadt.
Všechny skupiny propojily svoji práci pomocí předem stanovených centrálních otázek k tématům, kterými bylo zamýšlení se nad vhodnými tématy pro mládež v česko-německém kontextu, existujícími metodami v česko-německých výměných mládeže, možnými místy a formáty pro realizaci jednotivých akcí, vznikajícími výzvami v bilaterálních výměných a podpoře, která je nutně zapotřebí.
Poslední den byl věnován prezentaci zjištěných výstupů z jednotlivých workshopů, tak aby s nimi byli dobře seznámeni i ostatní účastníci a mohli být využity při dalších aktivitách v tématu. Následně zástupci Tandemu představili zamýšlený koncept činností pro odbobí 2017-2019 v projektu Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti. Závěrečné slovo patřilo ředitelům obou Koordinačních center, kteří nabídli přítomným konkrétní možnosti zapojení se a využití dotačních programů pro jednotlivé aktivity škol a zájmových spolků mládeže.
Aktuality
-
31.1.2023
Velikonoční tábor OLA 2023
Sojka - spolek mladých srdečně zve na tradiční česko-německý velikonoční tábor s tématem "Superhrdinové!". Tábor se koná od 1. do 8. dubna 2023 ve Sportcentru Žinkovy a je určen pro všechny mezi 10 a 16 lety. -
30.1.2023
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2023
I v letošním roce jsme pro vás připravili seznam česko-německých táborů pro děti a akcí pro mládež v létě 2023, kde se mohou děti a mladí lidé seznámit s vrstevníky ze sousední země a zdokonalit v němčině. Nabídky se orientují na děti od cca 8 let až na mládež do 26 let a obsahově jsou velmi pestré. Přejeme příjemné hledání toho pravého pro vás! -
27.1.2023
Česko-bavorský stipendijní program
Pro školní rok 2023/24 uděluje Svobodný stát Bavorsko stipendia pro studenty z České republiky, kteří budou pomáhat učitelům při výuce českého jazyka jako rodilí mluvčí na hostitelské škole v Bavorsku. Čeští studenti se mohou hlásit do 30. dubna 2023.
Akce
-
tematický seminář3.–5. 3. 2023 Jednotlivci Termín
3.–5. 3. 2023 Místo konání
Vzdělávací centrum pro mládež WaldmünchenVideoseminář pro mladé lidi (Projekt ahoj.info)
Sociální sítě nám v mnoha ohledech usnadňují život: Umožňují nám být spolu v kontaktu, získávat informace nebo se podělit o něco světem. Ovšem mají také své nevýhody. Uvědomujeme si, kolik času strávíme na mobilu a sociálních sítích? Vnímáme, jaký obsah tu konzumujeme a zveřejňujeme? Pokud vás toto téma zajímá a chcete o něm diskutovat v mezinárodní skupině, zaregistrujte se na náš seminář! Nejenže se můžete seznámit s mnoha mladými lidmi ze zahraničí, ale také můžete toto téma zpracovat umělecky formou krátkého filmu. Seminář připravuje a vede tým ahoj.info, který tvoří dobrovolníci z Evropského sboru solidarity. -
kontaktní seminář25.–26. 3. 2023 Mimoškolní oblast Termín
25.–26. 3. 2023 Místo konání
ErfurtKontaktní seminář pro mimoškolní organizace
Prezenční seminář pro organizace zabývající se ekologií, ochranou klimatu nebo životním prostředím. Ve spolupráci s Naturfreundejugend Thüringen. -
školení a další vzdělávání12.–20. 5. 2023 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
12.–20. 5. 2023 Místo konání
1. prezenční část se koná 12.-14.5. 2023 v CZ (místo bude upřesněno), 2. online část proběhne 19.-20.5. 2023 na platformě DINA.internationalKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu! I.
Že stále ještě nevíte, o co se jedná? Pak doporučujeme podívat se na naše stránky věnované jazykové animaci od Tandemu. Jste-li už ale česko-německou jazykovou animací nadšeni, podívejte se, jestli by právě tato forma dalšího vzdělávání nebyla něco pro Vás.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny