11. 1. 2010

Sousedé se stávají přáteli - Informační cesta pro pracovníky s mládeží

Místo konání: Horní Franky (SRN - Bavorsko)
Typ akce: informační cesta

Na informační cestě do oblasti Horních Franků, která se konala 6. - 8. května 2010 v rámci projektu „Sousedé se stávají přáteli“, se sešlo osm pracovníků s mládeží z Plzeňského a Karlovarského kraje. Spojovala je touha seznámit se specifiky německé práce s mládeží, touha navázat kontakty a obohatit své vědomosti o další poznatky.

Informační cesta začala v Kulturhaus v Marktredwitz, kde se účastníci seznámili s činností EuregiaEgrensis za přítomnosti obou jednatelů. Cesta pak dále pokračovala do Jugendzentra Marktredwitz (Centra pro mládež), které sídlí v bývalé hasičské zbrojnici. Toto Jugendzentrum mohou navštěvovat děti a mládež nepravidelně, podle vlastní chuti, a i aktivity v Centru se řídí podle jejich přání. Netypické je také, že toto zařízení řídí sama mládež, která je zvolena do řídící rady.

Po prohlídce Centra následovalo promítání česko-německého dokumentárního filmu „Hranice padá. Pozor, teď!“ za přítomnosti obou režisérek a dalších komunálních pracovníků s mládeží. Promítání bylo završeno diskuzí.

Druhý den vedla informační cesta do Bayreuthu, kde byla návštěvníkům z Česka osvětlena struktura práce s mládeží na bavorské úrovni i konkrétně ve městě Bayreuth. Jednatel Krajského kruhu mládeže a předseda Okresního kruhu mládeže seznámili účastníky s konkrétní náplní své instituce a objasnili pomocí nákresů komplikovanou strukturu Kruhů mládeže, ve kterých jsou bavorské mládežnické spolky sdruženy. Oběd v budově vlády skládající se z typického franckého jídla nabídl krátký oddech.

Odpoledne byla naplánována návštěva tábořiště Městského kruhu mládeže a následný přesun do Kulmbachu, kde byla na programu prohlídka Jugendzentra „Alte Spinnerei“. Centrum pro mládež rozkládající se na ploše 1600 m2 v budově bývalé přádelny vzbudilo úžas i nadšení. Možnosti, které tato instituce nabízí ostatním mládežnickým organizacím, jsou neomezené.

Během posledního dne informační cesty zažili účastníci požární cvičení mladých hasičů a seznámili se s ředitelem reálné školy ve Wunsiedelu, která v rámci svého pilotního projektu nabízí češtinu jako volitelný předmět. Poslední zastávka během informační cesty byla v pohoří Smrčiny ve Fichtelbergu, kde má Sportovní asociace pro mládež (Sportjugend) své ubytovací zařízení. Prohlídka této budovy a přilehlého nízkého lanového centra spolu s představení organizace Sportjugend završilo celou akci.


Další informace ráda podá koordinátorka projektu:

Lucie Piksová
377 634 754
sousede@tandem.adam.cz
www.sousede-nachbarn.euInformační cesta se koná v rámci projektu "Sousedé se stávají přáteli".


Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do Vaší budoucnosti.

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: