

Tematický česko-německý seminář primární prevence užívání návykových látek - závislostí
Již od roku 2012 je Tandem aktivní v oblasti česko-německé oblasti primární prevence užívání návykových látek - závislostí. Za uplynulé tři roky se konaly tři odborné dialogy a několik pracovních setkání za aktivní přítomnosti zástupců z oblasti práce s mládeží, představitelů škol - kompetentních pedagogů/školních metodiků prevence, pracovníků PPP, terénních a sociálních pracovníků, krajských a místních protidrogových koordinátorů a zástupců odborných pracovišť. Zapojili se i zástupci Policie ČR, představitelé Národní protidrogové centrály SKPV PČR a Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.
Díky získání praktického vhledu do problematiky, příslibu odborné podpory, expertiz a důvěry partnerských institucí, Tandem pokračuje i v roce 2015 a 2016 v angažmá díky schválenému projektu Česko-německým fondem budoucnosti (ČNFB). S cílem posílit a prohloubit přeshraniční spolupráci a oslovit další subjekty či projekty činné v prevenci užívání návykových látek mládeže v ČR a SRN.
Schválený projekt ČNFB kromě připravovaného semináře umožňuje využít finanční podpory Tandemu v rámci odborných hospitací v sousední zemi. Zájemci si mohou vybrat z několika hospitačních nabídek v naší kontaktní databázi a vyjet na několikadenní odborné setkání s kolegy/pracovníky stejného nebo podobného profesního zaměření do jakékoliv části Německa.
Podmínky odborné hospitace: Tandem převezme náklady na ubytování, stravování, dopravu a zajistí tlumočení. Konkrétní nabídky jednotlivých německých zařízení najdete zde: http://goo.gl/5uN8Kl. Zájemci o hospitační mobilitu si mohou aktivně najít přijímající instituci také sami dle vlastních preferencí a zájmu.
Tímto seminářem Tandem reaguje na akcentovanou potřebu intenzivnější komunikace a výměny informací mezi českými a německými školními metodiky prevence a pedagogickými pracovníky na školách či pracovníky PPP a pracovníky s mládeží, jež se primární prevencí rizikového chování zabývají. Těšíme se na setkání.
Termín konání semináře: čtvrtek, 15. října 2015, 16:00 hodin do soboty, 17. října 2015 cca 12:30 hodin.
Místo konání semináře a ubytování
Ubytování bude zajištěno v obou níže uvedených zařízeních, dle počtu přihlášených.
Pension City Sady 5. května 301/52, Plzeň tel.: +420 377 326 069, +420 728 501 710 info@pensioncityplzen.cz, www.pensioncityplzen.cz |
Hotel Roudná Na Roudné 13, Plzeň tel.: +420 377 259 926 info@hotelroudna.cz, www.hotelroudna.cz |
Ubytování bude zajištěno ve dvoulůžkových pokojích.
Seminární prostory:
TOTEM - regionální dobrovolnické centrum
Kaznějovská 1517/51, Plzeň
tel.: +420 377 260 425, +420 777 343 580
GPS: 49.780759; 13.375945
Ubytování bude zajištěno ve dvoulůžkových pokojích. Možné se zúčastnit jen části programu, dle Vašich časových možností a jiných povinností.
Parkování aut je možné na místě zdarma.
Stravování
Obědy a večeře zajištěny ve Starobolevecké hospůdce nedaleko Totemu. Webové stránky restaurace: www.staroboleveckahospudka.cz
Jízdné
Tandem hradí účastníkům 50% cestovného.
Cesta autem bude proplacena pouze do výše jízdného ve vlaku 2. třídy. Spolujízda vítána!
Tlumočení
Po celou dobu semináře je zajištěno simultánní tlumočení. (Znalost němčiny není podmínkou účasti).
Tandem nezajišťuje a nehradí žádnou formu a typ pojištění.
Co s sebou:
Vezměte si prosím s sebou materiály, metodické podklady či letáky a brožury dokumentující Vaše projekty, aktivity, příp. Vaši školu/organizaci/ spolek za účelem vzájemného seznámení s německými kolegy.
Obsah semináře:
- Představení systému primární prevence včetně koordinace vnitřní (systém institucí) a vnější (zainteresované subjekty, NNO, zřizovatel, rodiče, komunita) a koordinační praxe (oblastní, školští, krajští metodici prevence apod.)
- Systém národního vzdělávání a školení metodiků prevence a (pedagogických) pracovníků na školách, resp. dalších poskytovatelů protidrogové prevence v ČR a Německu.
- Otázka sebezkušenostních výcviků ve vedení tříd a seberozvojový program + psychologické souvislosti
- Seznámení s příklady česko-německé spolupráce v oblasti primární prevence užívání návykových látek
- Sdílení příkladů dobré praxe z oblastí, ukázka přímé praxe institucí poskytující primární prevenci, např. účinný program nebo intervence
- Práce v malých skupinách ke společným tématům, např. práce s rodiči, nadstandardní práce s ohroženými žáky či studenty s návykovými látkami, kouření cigaret a marihuany a alkohol na školách
- Interaktivní prohlídka Plzně jako Evropského hlavního města kultury v roce 2015 v rámci projektu Erlebe Pilsen
Přihlášky
K přihlášení na seminář prosím využijte on-line formulář
Uzávěrka přihlášek je ve středu 30. září 2015.
Zájemci z Německa najdou informace včetně přihlášky v němčině zde: http://goo.gl/2cMBXX
KVŮLI OMEZENÉ KAPACITĚ MÍST SE PROSÍM HLASTE POUZE JEDEN ZÁSTUPCE ZA ORGANIZACI, ŠKOLU ČI INSTITUCI, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.

Aktuality
-
23.3.2023
Vydejte se s námi na seminář s exkurzí do bavorské školky
25.-26.5. 2023 srdečně zveme zástupce českých a bavorských školek na náš seminář v Tlumačově. Těšit se můžete na informace o možnostech česko-německé spolupráce, o předškolním vzdělávání na české a bavorské straně hranice, jako i na příležitosti k diskuzím a vzájemnému sdílení zkušeností. Vrcholem programu bude návštěva školky v Ränkam (Furth im Wald). Uzávěrka přihlášek 8.5.2023. -
20.3.2023
Výběrové řízení na koordinátory Česko-německého fóra mládeže
Česko-německé fórum mládeže hledá nové koordinátory pro své již 13. funkční období, které bude zahájeno v září 2023 a skončí v květnu 2025. Tentokrát se Fórum mládeže bude zabývat zastřešujícím tématem "Vědomě k udržitelné společnosti". Přihlášky lze posílat do 23. dubna 2023 na info@cnfm.cz, případně vorstand.dtjf@gmail.com. -
20.3.2023
Program podpory odborných praxí se ohlédl za loňským školním rokem
Program podpory odborných praxí vydal poprvé za více než 20-letou dobu své existence ucelenou zprávu o uskutečněných aktivitách za školní rok (2021/22). Program se v průběhu času za za významné podpory Česko-německého fondu budoucnosti a programu Erasmus+ rozvinul v etablovaný program nabízející žákům středních odborných škol, učilišť a studentům vyšších odborných škol ve věku od 16 let možnost absolvovat odbornou praxi v sousední zemi. Praxe se uskutečňují ve firmách, dílnách, sociálních zařízeních či v institucích veřejné správy. Cílem programu je zprostředkovat mladým lidem nové pracovní zkušenosti a umožnit jim, aby si rozšířili své odborné dovednosti, dále se vzdělávali a zvyšovali své šance na evropském trhu. Zpráva zahrnuje všechny finančně podpořené praxe, nechybí ani hodnocení ze strany samotných praktikantů. Tak hezké čtení!
Akce
-
kontaktní seminář25.–26. 3. 2023 Mimoškolní oblast Termín
25.–26. 3. 2023 Místo konání
ErfurtKontaktní seminář pro mimoškolní organizace
Prezenční seminář pro organizace zabývající se ekologií, ochranou klimatu nebo životním prostředím. Ve spolupráci s Naturfreundejugend Thüringen. -
školení a další vzdělávání12.–20. 5. 2023 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
12.–20. 5. 2023 Místo konání
1. prezenční část se koná 12.-14.5. 2023 v CZ (místo bude upřesněno), 2. online část proběhne 19.-20.5. 2023 na platformě DINA.internationalKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu! I.
Že stále ještě nevíte, o co se jedná? Pak doporučujeme podívat se na naše stránky věnované jazykové animaci od Tandemu. Jste-li už ale česko-německou jazykovou animací nadšeni, podívejte se, jestli by právě tato forma dalšího vzdělávání nebyla něco pro Vás. -
infoakce22. 5. 2023 Odborné praxe Termín
22. 5. 2023 Místo konání
online, DINA.internationalInfovečer pro jazykové animátory 2 v 1
Online informační večer pro jazykové animátory, kteří realizují přípravné dny v Programu podpory odborných praxí. Cílem večera bude předání novinek v Programu podpory odborných praxí, diskuze s animátory, jejich zpětná vazba z realizací přípravných dnů.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny