17. 5. 2023

10leté výročí projektu Němčina nekouše

Obrátit se můžete na:

Místo konání: Goethe Institut Prag
Typ akce: slavnostní akce
Cílová skupina vyučující němčiny, donátoři a partneři projektu, animátoři
Cíle Oslava a prezentace projektu k jeho 10letému výročí
Uzávěrka přihlášek 7.5.2023
Cena bezplatné

Anotace

Projekt Němčina nekouše slaví 10 let. K této příležitosti zveme na slavnostní akci, konající se 17.5. 2023 v Praze na Goethe Institutu, zástupce všech důležitých skupin, se kterými projekt spolupracuje či na něž se orientuje. Cílem je prezentovat činnost projektu v proběhlém období, provést reflexi aktivit, z níž lze čerpat nové podněty pro nové běhy projektu, ale hlavně Němčinu nekouše jaksepatří oslavit. :)

Program

 

Předběžný program:

10:30-11:00 přivítání + coffee break

11:00-12:30 Workshop A, Workshop B, Workshop C (1,5 hod)

12:30-13:30 oběd

13:30-15:00 Workshop A, Workshop B, Workshop C (1,5 hod)

15:30-17:00 slavnostní část:

- Pódiová animace Tandemu

- Příspěvky hostů k aktuálnímu stavu němčiny v ČR

- Jak šel čas čas v projektu (prezentace)

- Nové propagační video projektu

17:00-18:00 coffee break, konec

 

WORKSHOPY

Všechny workshopy běží současně 1,5 hod a každý dvakrát za sebou.

WORKSHOP A: AI ve výuce

Je určen pro vyučující němčiny a další zástupce vzdělávacích institucí. Přinese aktuální téma, které rezonuje celou společností. Je jím bezesporu využití umělé inteligence ve výuce.

Máme se obávat či se těšit na tento nový nástroj ve výuce?

Jak by bylo vhodné zapojit ho do výuky jazyků?

WORKSHOP B: Od projektu Němčina nekouše k partnerství škol

Je určen opět pro učitele němčiny a zástupce česko-německých institucí. V tomto workshopu blíže nahlédneme spolupráci českých a německých škol, např. jak lze školy podpořit v navázání binacionálního partnerství, co je potřeba upravit, změnit, přehodnotit. Součástí je představení best practice, a sice školy sdílející svou zkušenost s partnerskou školou.

WORKSHOP C: Animace ve výuce němčiny

Určen pro vyučující němčiny i animátory a animátorky projektu Němčina nekouše. Náplní workshopu je otázka zapojení animačních aktivit do výuky němčiny, půjde o aktivity různých obtížností a variant. Součástí je výměna zkušeností s ohledem na to, co ve výuce funguje a co ne. Neměl by chybět ani návrh na pravidelné zařazení prezentovaných aktivit pro celý školní rok.

 

Zpráva po akci

17.05. 2023 se v pražském Goethe Institutu konala akce Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem ku příležitosti 10letého výročí projektu Němčina nekouše. Oslava byla součástí německého vzdělávacího  maratonu #DerDieDas. Program celého dne byl sestaven z nabídky tří workshopů pro učitele 2. stupňů ZŠ a nižších stupňů gymnázií, vyvrcholením   bylo slavnostní část odpoledne.

Workshopy představily umělou inteligenci jako aktuální výukový nástroj, nové jazykově animační aktivity i různé cesty, jak zrealizovat česko-německou výměnu škol. Slavnostní část nabídla diskuze o důležitosti výuky německého jazyka. O stavu druhého cizího jazyka  v českých školách promluvil ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže na MŠMT Michal Černý, o nutnosti znalosti němčiny vedoucí kulturního oddělení na německém velvyslanectví v Praze Markus Klinger, ředitel odboru hodnocení vzdělávací soustavy České školní inspekce Petr Suchomel hovořil o probíhající analýze stavu výuky druhého cizího jazyka  a ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek zmínil přesah jazyka a jeho spojovací funkci. Během slavnostního odpoledne bylo také možné zažít na vlastní kůži česko-německou  jazykovou animaci i vyslechnout prezentaci o historii a současnosti projektu. Na úplný závěr zhlédli hosté slavnostní části zbrusu nové propagační video projektu. Celé odpoledne moderovala ředitelka české kanceláře Tandemu Lucie Tarabová.

 

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: