10leté výročí projektu Němčina nekouše
Obrátit se můžete na:
Anotace
Projekt Němčina nekouše slaví 10 let. K této příležitosti zveme na slavnostní akci, konající se 17.5. 2023 v Praze na Goethe Institutu, zástupce všech důležitých skupin, se kterými projekt spolupracuje či na něž se orientuje. Cílem je prezentovat činnost projektu v proběhlém období, provést reflexi aktivit, z níž lze čerpat nové podněty pro nové běhy projektu, ale hlavně Němčinu nekouše jaksepatří oslavit. :)
Program
Předběžný program:
10:30-11:00 přivítání + coffee break
11:00-12:30 Workshop A, Workshop B, Workshop C (1,5 hod)
12:30-13:30 oběd
13:30-15:00 Workshop A, Workshop B, Workshop C (1,5 hod)
15:30-17:00 slavnostní část:
- Pódiová animace Tandemu
- Příspěvky hostů k aktuálnímu stavu němčiny v ČR
- Jak šel čas čas v projektu (prezentace)
- Nové propagační video projektu
17:00-18:00 coffee break, konec
WORKSHOPY
Všechny workshopy běží současně 1,5 hod a každý dvakrát za sebou.
WORKSHOP A: AI ve výuce
Je určen pro vyučující němčiny a další zástupce vzdělávacích institucí. Přinese aktuální téma, které rezonuje celou společností. Je jím bezesporu využití umělé inteligence ve výuce.
Máme se obávat či se těšit na tento nový nástroj ve výuce?
Jak by bylo vhodné zapojit ho do výuky jazyků?
WORKSHOP B: Od projektu Němčina nekouše k partnerství škol
Je určen opět pro učitele němčiny a zástupce česko-německých institucí. V tomto workshopu blíže nahlédneme spolupráci českých a německých škol, např. jak lze školy podpořit v navázání binacionálního partnerství, co je potřeba upravit, změnit, přehodnotit. Součástí je představení best practice, a sice školy sdílející svou zkušenost s partnerskou školou.
WORKSHOP C: Animace ve výuce němčiny
Určen pro vyučující němčiny i animátory a animátorky projektu Němčina nekouše. Náplní workshopu je otázka zapojení animačních aktivit do výuky němčiny, půjde o aktivity různých obtížností a variant. Součástí je výměna zkušeností s ohledem na to, co ve výuce funguje a co ne. Neměl by chybět ani návrh na pravidelné zařazení prezentovaných aktivit pro celý školní rok.
Zpráva po akci
17.05. 2023 se v pražském Goethe Institutu konala akce Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem ku příležitosti 10letého výročí projektu Němčina nekouše. Oslava byla součástí německého vzdělávacího maratonu #DerDieDas. Program celého dne byl sestaven z nabídky tří workshopů pro učitele 2. stupňů ZŠ a nižších stupňů gymnázií, vyvrcholením bylo slavnostní část odpoledne.
Workshopy představily umělou inteligenci jako aktuální výukový nástroj, nové jazykově animační aktivity i různé cesty, jak zrealizovat česko-německou výměnu škol. Slavnostní část nabídla diskuze o důležitosti výuky německého jazyka. O stavu druhého cizího jazyka v českých školách promluvil ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže na MŠMT Michal Černý, o nutnosti znalosti němčiny vedoucí kulturního oddělení na německém velvyslanectví v Praze Markus Klinger, ředitel odboru hodnocení vzdělávací soustavy České školní inspekce Petr Suchomel hovořil o probíhající analýze stavu výuky druhého cizího jazyka a ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek zmínil přesah jazyka a jeho spojovací funkci. Během slavnostního odpoledne bylo také možné zažít na vlastní kůži česko-německou jazykovou animaci i vyslechnout prezentaci o historii a současnosti projektu. Na úplný závěr zhlédli hosté slavnostní části zbrusu nové propagační video projektu. Celé odpoledne moderovala ředitelka české kanceláře Tandemu Lucie Tarabová.
Aktuality
-
4.2.2025
Stipendijní programy Česko-bavorské vysokoškolské agentury
Stipendijní programy na rok 2025: - stipendia na kurzy němčiny a odborné letní školy v Bavorsku, - stipendia na kurzy češtiny a odborné letní školy v ČR, - stipendia na studijní a výzkumné pobyty v ČR, - stipendia na stáže v ČR. -
4.2.2025
Grantové programy pro česko-bavorskou spolupráci VŠ v roce 2025
Grantové programy na rok 2025: - "Bilaterale Sommer-/Winterschulen 2025" - program podpory pro společné letní/zimní školy s účastí studentů z obou zemí (žádost podává bavorská VŠ) - "Bayerisch-tschechische akademische Projekte 2025" - program podpory česko-bavorských akademických projektů, jako jsou např. konference, workshopy, krátkodobé výzkumné projekty nebo příprava větších mezinárodních projektů (žádost podává bavorská VŠ) - "Mobilitätsbeihilfen Tschechien 2025" - příspěvky na studijní, přednáškové a vědecké pobyty v Bavorsku, resp. v České republice (žádost podává bavorská VŠ) -
4.2.2025
Česko-německý fond budoucnosti hledá nadšence a machry pro česko-německé pohraničí
Chcete i vy propojovat lidi ve svém okolí? Žijete v česko-německém pohraničí a leží vám tento region na srdci? Nebo znáte někoho, kdo je pro tuto výzvu jako dělaný? Pak neváhejte a využijte jedinečnou příležitost, kterou nabízí program Rok na hranici nebo o něm řekněte ostatním! Přihlaste se do 28. února 2025 a pojďte od dubna do toho!
Akce
-
pracovní setkání14.–16. 2. 2025 Stěžejní téma Termín
14.–16. 2. 2025 Místo konání
bude upřesněnoPracovní skupina k Udržitelnosti v česko-německé práci s mládeží
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže - Tandem stanovuje od roku 2014 na každé tři roky tematické zaměření česko-německé spolupráce v oblasti politiky mládeže. Téma pro roky 2024-2026 zní „Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže: #mámeToInDerHand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!". Téma Udržitelnosti vnímáme v celém jeho širokém spektru a vycházíme z konceptu čtyř pilířů udržitelnosti (ekologický, ekonomický, sociální a kulturní) a orientujeme se podle 17 SDGs (Cíle udržitelného rozvoje OSN). Udržitelnost zahrnuje tedy zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti. Cílem tohoto tříletého období je přispět k tomu, aby byla česko-německá partnerství a jejich činnost více udržitelná. Prostřednictvím různých formátů proto nabízíme seznámení s dílčími tématy udržitelnosti, další vzdělávání i prostor k diskuzi a inspiraci pro cílové skupiny od mládeže přes pedagogy po pracovníky s mládeží. Pro prohloubení kontaktu s představiteli českoněmecké spolupráce a pro zajištění toho, aby byla dílčí témata a problematika, kterou se během tří let budeme zabývat, relevantní a aplikovatelná v praxi, oslovujeme aktéry a aktérky, kteří znají práci s mládeží z praktické stránky a mají chuť se dále vzdělávat, a zveme je do pracovní skupiny. Organizace, pracovníci a pracovnice s mládeží, vyučující a další aktéři a aktérky česko-německé spolupráce se zkušeností realizace setkání mládeže a akcí podobného typu mají možnost · navázat s Tandemem dlouhodobou spolupráci · setkat se s dalšími cz-de organizacemi a zástupci cz-de aktivit · diskutovat a inspirovat se · přinášet témata a vzdělávat se v oblasti udržitelnosti · a získané zkušenosti a znalosti následně aplikovat ve své činnosti -
setkání mládeže7.–9. 3. 2025 Jednotlivci Termín
7.–9. 3. 2025 Místo konání
JuBi WaldmünchenBudoucnost chutná udržitelně | Die Zukunft schmeckt nachhaltig
Jak chutná budoucnost? Pojeď to s námi zjistit na videoseminář pro mladé lidi z Česka a Německa. Zapoj se do diskuze o udržitelném stravování a představ své vize v krátkém videu. Těší se na tebe dobrovolnice z Evropského sboru solidarity Matilda a Denisa, které se starají o projekt ahoj.info. -
odborné fórum24.–30. 3. 2025 Stěžejní téma Termín
24.–30. 3. 2025 Místo konání
Týden udržitelnosti Tandemu
Informace k tématu udržitelnosti v oblasti česko-německé výměny mládeže.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024