Sousední světy – Nachbarwelten 2016–2019
Česko-německé jazykové a mediální projekty pro děti od 3 do 8 let.
Projekt Sousední světy – Nachbarwelten byl další z řady předškolních projektů realizovaných Tandemem. Navázal na úspěšný Krůček po krůčku do sousední země, z něhož přebral řadu osvědčených prvků, zároveň ale přišel s mnoha novinkami. Nabídka byla určena mateřským školám, školním družinám, 1. a 2. třídám základních škol a dalším organizacím a spolkům, které pracují s dětmi ve věku od 3 do 8 let podél celé česko-německé hranice.
Hlavním úkolem projektu bylo zprostředkovat dětem hravou formou informace o sousední zemi a jejím jazyku. Tím v nich byla probouzena touha ji dále poznávat a seznamovat se s jejími obyvateli. V projektu byla nově významně využívána média všeho druhu - malované obrázky, příběhy, knihy, fotografie, krátké filmy i animace. Tandem tím přispěl do diskuze ohledně mediální pedagogiky a v praxi vyzkoušel, jak mohou malé děti pracovat s nejrůznějšími médii.
Výsledky projektu
Medinauti
Stěžejními postavami celého projektu byli tzv. medinauti. Jedná se o Tandemem vyškolené pracovníky, kteří rádi pracují s dětmi, znají sousední zemi, ovládají její jazyk a především se nebojí ve vzdělávání využívat nejrůznější média a moderní technologie. Medinauti byli vysíláni přímo do jednotlivých zařízení, kde poskytovali první kontakt s cizím jazykem a pomocí mediálně-pedagogických aktivit pomáhali při přiblížení každodenního života a kultury sousední země.
Každé přihlášené zařízení mohlo získat 4 až 8 půldenních návštěv medinauta. Konkrétní program návštěv bylo možné přizpůsobit potřebám a možnostem daného zařízení. Součástí této bezplatné nabídky byl také výlet do sousední země za doprovodu medinauta, který bylo možné využít pro sběr materiálu při zpracování vlastního mediálního projektu.
Nabídka projektu zahrnovala:
- medinauti - návštěvy s aktivitami k jazyku a kultuře sousední země pro více než 120 zařízení
- metodická podpora a poradenství k česko-německým projektům
- informace o vzdělávacích akcích a organizacích věnující se mediální pedagogice a práci s moderními technologiemi
- online kontaktní databáze, individuální zprostředkování kontaktů prostřednictvím projektového kontaktíka a cílené síťování
- spolupráce s příslušnými místními úřady a partnerskými organizacemi
- informační materiály, tiskové zprávy a aktivity zaměřené na propagaci česko-německé spolupráce (nejen) v předškolní oblasti
- česko-německý elektronický newsletter (čtyřikrát ročně)
- internetové stránky www.sousednisvety.info s příklady dobré praxe, doporučenou literaturou a zajímavými odkazy, galerií projektů a forem pro sdílení Vašich tipů a názorů, atp.
- prakticky zaměřená publikace „Ukážu ti svůj svět“ s mnoha nápady na česko-německé jazykové a mediální projekty
Publikace
Ukážu ti svůj svět. Česko-německé jazykové a mediální projekty pro děti od 3 do 8 let
Dvojjazyčná publikace nabízí plno podnětů a inspirace, jak zábavnou formou s dětmi nahlédnout a vydat se do sousední země. Přináší soubor tipů a materiálů, které pomohou v realizaci česko-německých jazykových a mediálních projektů začátečníkům i "zkušeným mazákům".
Hlavní část publikace tvoří 16 návrhů nízkoprahových jazykových a mediálních projektů. Ty si především kladou za cíl poskytnout inspiraci a praktický návod, jak prostřednictvím aktivní práce s médii realizovat společné česko-německé projekty a posílit tak přeshraniční spolupráci.
Lucie Rohlíková z Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni a Kathrin Demmler z Institutu pro mediální pedagogiku ve výzkumu a praxi v Mnichově (SRN) se ve svých textech zamýšlejí nad tím, jak děti objevují média a jejich prostřednictvím i svět a jak je možné tento proces poznávání smysluplně podporovat.
Jak může práce s médii u dětí od 3 do 8 let vypadat v praxi, ukazují formou komiksu návody na tvorbu stop motion filmu, audioprojektu a fotoprojektu.
Wir freuen uns, Ihnen die Veröffentlichung der Projektpublikation „Ich zeig'; dir meine Welt mitteilen zu können. Die zweisprachige Publikation soll Ihnen Anregungen und Tipps geben und vor allem Lust machen, mit Kindern über die Grenze zu blicken - und sich ins Nachbarland zu begeben.
Das Herzstück der Publikation sind die 16 Projektideen. Diese sollen vor allem als Inspiration und Ideensammlung in der deutsch- tschechischen Zusammenarbeit dienen und durch die Einbindung aktiver Medienarbeit Projektergebnisse sichern helfen.
Weitere Inhalte: Expertinnentexte, Comic-Anleitungen, Tipps zu Methoden und Materialien, Bastelbogen, Informationen zum Projekt.
Wir wünschen viel Spaß beim Lesen, Austesten und Umsetzen!
Video výstupy
Videovýstupy z projektu jsou k dispozici na Youtube kanále Tandemu
Projekt Sousední světy – Nachbarwelten byl spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci operačních programů Cíl EÚS Česká republika - Svobodný stát Bavorsko 2014—2020 a Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014—2020.
Aktuality
-
20.1.2025
Získejte nové zkušenosti v mezinárodní práci s dětmi a mládeží v Lipsku!
Hledáte výzvu pro rok 2025? Zapojte se do mezinárodních aktivit Familienportalu e.v. v Lipsku! Otevíráme dvě nové pozice určené pro pracovníky s dětmi a mládeží nebo studenty se zájmem o tuto oblast. Staňte se součástí týmu, který zastřešuje pestrou paletu činností v oblasti mezinárodní práce s dětmi a mládeží. Familienportal e.v. je nezisková organizace, státem uznaný poskytovatel nezávislých služeb péče o děti a mládež. -
15.1.2025
Nabídka ochutnání jazyka sousedů
I nadále se mohou školky z česko-saského pohraničí přihlašovat do projektu Jazyk sousedů od začátku. -
15.1.2025
Německo-česká konference na téma Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů
Sdružení Ackermann Community (SAG) v Praze pořádá v Plzni od 7. 2. do 9. 2. 2025 tradiční německo-českou konferenci na téma "Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů". Registrace jsou již v plném proudu. Další informace (v němčině) naleznete na webu SAG.
Akce
-
pracovní setkání14.–16. 2. 2025 Stěžejní téma Termín
14.–16. 2. 2025 Místo konání
bude upřesněnoPracovní skupina k Udržitelnosti v česko-německé práci s mládeží
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže - Tandem stanovuje od roku 2014 na každé tři roky tematické zaměření česko-německé spolupráce v oblasti politiky mládeže. Téma pro roky 2024-2026 zní „Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže: #mámeToInDerHand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!". Téma Udržitelnosti vnímáme v celém jeho širokém spektru a vycházíme z konceptu čtyř pilířů udržitelnosti (ekologický, ekonomický, sociální a kulturní) a orientujeme se podle 17 SDGs (Cíle udržitelného rozvoje OSN). Udržitelnost zahrnuje tedy zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti. Cílem tohoto tříletého období je přispět k tomu, aby byla česko-německá partnerství a jejich činnost více udržitelná. Prostřednictvím různých formátů proto nabízíme seznámení s dílčími tématy udržitelnosti, další vzdělávání i prostor k diskuzi a inspiraci pro cílové skupiny od mládeže přes pedagogy po pracovníky s mládeží. Pro prohloubení kontaktu s představiteli českoněmecké spolupráce a pro zajištění toho, aby byla dílčí témata a problematika, kterou se během tří let budeme zabývat, relevantní a aplikovatelná v praxi, oslovujeme aktéry a aktérky, kteří znají práci s mládeží z praktické stránky a mají chuť se dále vzdělávat, a zveme je do pracovní skupiny. Organizace, pracovníci a pracovnice s mládeží, vyučující a další aktéři a aktérky česko-německé spolupráce se zkušeností realizace setkání mládeže a akcí podobného typu mají možnost · navázat s Tandemem dlouhodobou spolupráci · setkat se s dalšími cz-de organizacemi a zástupci cz-de aktivit · diskutovat a inspirovat se · přinášet témata a vzdělávat se v oblasti udržitelnosti · a získané zkušenosti a znalosti následně aplikovat ve své činnosti -
setkání mládeže7.–9. 3. 2025 Jednotlivci Termín
7.–9. 3. 2025 Místo konání
JuBi WaldmünchenBudoucnost chutná udržitelně | Die Zukunft schmeckt nachhaltig
Jak chutná budoucnost? Pojeď to s námi zjistit na videoseminář pro mladé lidi z Česka a Německa. Zapoj se do diskuze o udržitelném stravování a představ své vize v krátkém videu. Těší se na tebe dobrovolnice z Evropského sboru solidarity Matilda a Denisa, které se starají o projekt ahoj.info. -
metodický seminář28.–30. 3. 2025 Odborné praxe Termín
28.–30. 3. 2025 Místo konání
Seminaris Hotel Nürnberg, Valznerweiherstraße 200, 90480 NürnbergTematický seminář pro partnerské organizace odborného vzdělávání z Česka a Německa
Organizujete pravidelně odborné praxe v sousední zemi, nebo byste s nimi chtěli začít? Chcete se podělit o vaše zkušenosti a názory či potřebujete poradit? Vy i vaše německé partnerské zařízení jste srdečně zváni do Norimberku, kde se můžete setkat s ostatními spolutvůrci česko-německého světa mobilit v odborném vzdělávání.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024