Obrátit se můžete na:
ČESKO-NĚMECKÁ JAZYKOVÁ ANIMACE
koranova@tandem-org.cz+420 377 634 764
Němčina nekouše
Jazyková animace na ZŠ a víceletých gymnáziích
(zde Projektbeschreibung auf Deutsch)
Projekt Němčina nekouše (německá obdoba Nachbar. Sprache? Tschechisch!) spustil Tandem Plzeň již v roce 2013.
Cílem projektu je zvýšit zájem o výuku němčiny na českých školách základního vzdělávání, stejně jako zvýšit zájem o český jazyk na německých školách. Tento cíl Tandem úspěšně naplňuje pomocí metody česko-německé jazykové animace společně s využitím dalších nástrojů.
V roce 2016 se jazykové animace tohoto motivujícího typu rozšířily i na střední (odborné) školy a ve spolupráci s firemní sférou vznikl projekt Němčina nad zlato.
Komu je projekt určen?
Školám, které dosud nemají zkušenost s jazykovou animací, případně by rády zavedly výuku německého/českého jazyka a bojují s nedostatečným zájmem ze strany žáků/rodičů; ale i školám, které jsou již v projektu zapojené, aby mohly i nadále podpořit zájem o německý/český jazyk.
- Žákům českých ZŠ (2. stupeň) a odpovídajícím ročníkům nižších gymnázií,
- žákům německých škol (Realschulen, Gesamtschulen, Mittelschulen a nižší gymnázia),
- vyučujícím německého jazyka,
- vyučujícím českého jazyka.
Nabídka projektu
Jazyková animace
Česko-německá jazyková animace je metoda, kterou se Tandem zabývá již řadu let a která pomáhá žákům překonat ostych z učení se cizí řeči a odbourává představu o tom, že je němčina/čeština obtížně zvládnutelný jazyk. Animace zpestřuje standartní výuku a podněcuje u žáků zájem o jazyk druhé země a její kulturu.
V rámci projektu probíhá realizace jazykových animací přímo v prostorách školy. Animace je primárně určena žákům, kteří se teprve rozhodují o volbě druhého cizího jazyka a motivuje je ke zvolení si řeči právě dané sousední země. Stejně tak motivuje žáky z ročníků, kteří se již němčinu/češtinu učí a pomáhá jim v prohlubování zájmu o daný jazyk. Jazykoví animátoři vyškolení pro tuto věkovou skupinu žáků při animacích zohledňují její specifika.
Na německé straně je projekt určen všem zmiňovaným druhům škol s cílem podpořit jazykovou animací jakoukoliv formu výuky českého jazyka.
Školy si mohou také objednat česko-německou animaci realizovanou v rámci projektu ONLINE.
Pro objednání jazykové animace pro žáky vyplňte prosím tento poptávkový formulář.
Doporučené honoráře jazykových animátorů Tandemu naleznete ZDE. Prosím zohledněte po domluvě s animátorem také finance na jeho cestu.
Jedna jazyková animace = 45 minut a je pro skupinu 25, max 30 žáků.
Jazykové animace jsou od ledna 2024 hrazené ze strany škol. Výše honoráře pro animátory se pohybuje na základě doporučených sazeb Tandemu. Výše cestovného (a příp. i ubytování) je pak na domluvě animátora se školou.
Školy mohou animace financovat z různých zdrojů, např. ze šablon (položka inovativní výuka), z programu Erasmus+, z vlastních zdrojů školy, z příspěvku od dětí, z dotací jednotlivých krajů, z Česko-německého fondu budoucnosti dalších).
Semináře dalšího vzdělávání pro pedagogy
Pro pedagogy, kteří se chtějí s česko-německou jazykovou animací blíže seznámit, realizuje Tandem jednodenní vzdělávací semináře, (pro němčináře akreditované MŠMT). Na seminářích se účastníci seznámí s metodou jazykové animace a také si ji prakticky osvojí tak, aby ji mohli aplikovat v rámci vlastní výuky německého/českého jazyka.
Konkrétní informace o aktuálně připravovaných seminářích naleznete ZDE.
Motivace pro němčinu - materiály
V rámci projektu vznikla publikace Němčina nekouše - Motivace k výuce německého jazyka na základních školách prostřednictvím jazykové animace. Jedná se o metodickou příručku k samostatným realizacím česko-německých jazykových animací, kterou mohou učitelé využívat při své práci v hodinách. Obsahem jsou popisy motivujících aktivit a praktické pomůcky podněcující u žáků zájem o německý jazyk. Tato publikace se pravidelně doplňuje o nové aktivity a je možné si ji z e-shopu Tandemu stáhnout zdarma.
Dále je k dispozici informační leták projektu, v němž jsou mimo jiné shrnuty důvody, proč je důležité učit se německy. Leták je možné zdarma stáhnout a volně šířit. Němčina nekouše - informační leták projektu.
Motivační aktivity pro animování a setkávání v ONLINE prostoru vypracoval Tandem v souvislosti s Covid19 a slouží jako podpůrná podpora pro učitele i do budoucna.
Podpora
Záštita ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Projekt přes 10 let (až do roku 2023) finančně podporoval: Česko-německý fond budoucnosti a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze v rámci kampaně Šprechtíme.
Aktuality
-
20.1.2025
Získejte nové zkušenosti v mezinárodní práci s dětmi a mládeží v Lipsku!
Hledáte výzvu pro rok 2025? Zapojte se do mezinárodních aktivit Familienportalu e.v. v Lipsku! Otevíráme dvě nové pozice určené pro pracovníky s dětmi a mládeží nebo studenty se zájmem o tuto oblast. Staňte se součástí týmu, který zastřešuje pestrou paletu činností v oblasti mezinárodní práce s dětmi a mládeží. Familienportal e.v. je nezisková organizace, státem uznaný poskytovatel nezávislých služeb péče o děti a mládež. -
15.1.2025
Nabídka ochutnání jazyka sousedů
I nadále se mohou školky z česko-saského pohraničí přihlašovat do projektu Jazyk sousedů od začátku. -
15.1.2025
Německo-česká konference na téma Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů
Sdružení Ackermann Community (SAG) v Praze pořádá v Plzni od 7. 2. do 9. 2. 2025 tradiční německo-českou konferenci na téma "Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů". Registrace jsou již v plném proudu. Další informace (v němčině) naleznete na webu SAG.
Akce
-
pracovní setkání14.–16. 2. 2025 Stěžejní téma Termín
14.–16. 2. 2025 Místo konání
bude upřesněnoPracovní skupina k Udržitelnosti v česko-německé práci s mládeží
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže - Tandem stanovuje od roku 2014 na každé tři roky tematické zaměření česko-německé spolupráce v oblasti politiky mládeže. Téma pro roky 2024-2026 zní „Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže: #mámeToInDerHand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!". Téma Udržitelnosti vnímáme v celém jeho širokém spektru a vycházíme z konceptu čtyř pilířů udržitelnosti (ekologický, ekonomický, sociální a kulturní) a orientujeme se podle 17 SDGs (Cíle udržitelného rozvoje OSN). Udržitelnost zahrnuje tedy zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti. Cílem tohoto tříletého období je přispět k tomu, aby byla česko-německá partnerství a jejich činnost více udržitelná. Prostřednictvím různých formátů proto nabízíme seznámení s dílčími tématy udržitelnosti, další vzdělávání i prostor k diskuzi a inspiraci pro cílové skupiny od mládeže přes pedagogy po pracovníky s mládeží. Pro prohloubení kontaktu s představiteli českoněmecké spolupráce a pro zajištění toho, aby byla dílčí témata a problematika, kterou se během tří let budeme zabývat, relevantní a aplikovatelná v praxi, oslovujeme aktéry a aktérky, kteří znají práci s mládeží z praktické stránky a mají chuť se dále vzdělávat, a zveme je do pracovní skupiny. Organizace, pracovníci a pracovnice s mládeží, vyučující a další aktéři a aktérky česko-německé spolupráce se zkušeností realizace setkání mládeže a akcí podobného typu mají možnost · navázat s Tandemem dlouhodobou spolupráci · setkat se s dalšími cz-de organizacemi a zástupci cz-de aktivit · diskutovat a inspirovat se · přinášet témata a vzdělávat se v oblasti udržitelnosti · a získané zkušenosti a znalosti následně aplikovat ve své činnosti -
setkání mládeže7.–9. 3. 2025 Jednotlivci Termín
7.–9. 3. 2025 Místo konání
JuBi WaldmünchenBudoucnost chutná udržitelně | Die Zukunft schmeckt nachhaltig
Jak chutná budoucnost? Pojeď to s námi zjistit na videoseminář pro mladé lidi z Česka a Německa. Zapoj se do diskuze o udržitelném stravování a představ své vize v krátkém videu. Těší se na tebe dobrovolnice z Evropského sboru solidarity Matilda a Denisa, které se starají o projekt ahoj.info. -
metodický seminář28.–30. 3. 2025 Odborné praxe Termín
28.–30. 3. 2025 Místo konání
Seminaris Hotel Nürnberg, Valznerweiherstraße 200, 90480 NürnbergTematický seminář pro partnerské organizace odborného vzdělávání z Česka a Německa
Organizujete pravidelně odborné praxe v sousední zemi, nebo byste s nimi chtěli začít? Chcete se podělit o vaše zkušenosti a názory či potřebujete poradit? Vy i vaše německé partnerské zařízení jste srdečně zváni do Norimberku, kde se můžete setkat s ostatními spolutvůrci česko-německého světa mobilit v odborném vzdělávání.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024