Obrátit se můžete na:
ZÁSTUPKYNĚ ŘEDITELKY
Program podpory odborných praxí
+420 377 634 759
7 000 účastníků vyjelo na zkušenou do sousední země.
"Je to vynikající zkušenost, že dokážu sám v cizím prostředí bez pomoci pracovat a žít."
AKTUÁLNĚ
- 31. březen 2025 je termín pro zasílání přihlášek pro praxe financované z prostředků Česko-německého fondu budoucnosti. Realizace praxe v termínu 01.07. - 31.12.2025. Více informací a odkaz na přihlášku.
- Máte zájem být součástí konsorcia Tandemu pro program Erasmus+? Z přihlášených škol budou vybrány 2-3 odborné školy (záleží na výši přiděleného finančního grantu). Přihlášky vyplňujte online a zasílejte do 19.1.2025.
- Ucelená Zpráva o Programu podpory odborných praxí za školní rok 2022/23 - stojí za pročtení! (její německá verze ZDE)
- V roce 2025 slavíme 25 let existecne Programu podpory odborných praxí.
Informace k praxím s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
Inforamce k mobilitám s finanční podporou programu Erasmus+
Program podpory odborných praxí nabízí Tandem od roku 2000. Program je určen vzdělávacím institucím z Česka a Německa, které mají zájem vyslat své žáky a pracovníky na mobilitu do zahraniční partnerské školy nebo podniku. Program je určen také těm vzdělávacím zařízením, které hodlají přijmout praktikanty či pracovníky z partnerské instituce ze sousední země. Program finančně podporuje Česko-německý fond budoucnosti a Erasmus+.
Nedílnou součástí a přidanou hodnotou mobility pro žáky jsou dva přípravné dny s jazykovou animací a orientací v místě praxe, které se konají vždy před zahájením praxe. Každý účastník programu získá celoevropsky platný a uznatelný certifikát Europass mobilita, který slouží jako doklad o absolvování zahraniční praxe.
Pokud ještě nemáte partnerskou instituci, doporučujeme vytvořit vizitku vaší školy v online kontaktní databázi Tandemu. Můžeme vám poté lépe pomoci vhondného partnera najít. V databázi můžete vyhledávat i vy sami, stačí zadat klíčové slovo "škola" nebo "instituce odborného vzdělávání".
Tandem vám nabízí finanční prostředky pro zorganizovaní praxe v Německu nebo pro přijetí žáků na praxi do Česka. Odkazy níže vám poskytnou ucelé informace, včetně termínů žádostí, výše finanční podpory apod.
V Praze-Čakovicích strávilo šest německých žáků svoji třítýdenní praxi. Během pobytu získali nejen nové pracovní zkušenosti, ale také přátele z řad českých studentů.
Praxe v Německu? Žádný problém! Během přípravných dnů v rámci Programu podpory odborných praxí Vám bude v příjemné atmosféře přiblížen jazyk a kultura sousední země. Podívejte se, jak probíhaly přípravné dny pro skupinu studentů z Berlína v hostitelské škole v Praze.
Příklad odborné praxe: Kirchliche Fachakademie für Sozialpädagogik z německého Weidenu vyslala praktikaty/-tky do českých mateřských školek v Chebu
Jazyková animace v rámci odborných praxí - povinná součást přípravy na praxi
Střední škola technická a gastronomická Blansko vyslala praktikanty do KBA-Koenig & Bauer AG, Radebeul.
Program podpory odborných praxí není určen pro studenty gymnázií a vysokoškolské studenty.
Informační list k praxím financovaným z Česko-německého fondu budoucnosti
Informační list k praxím financovaným z programu Erasmus+
Aktuality
-
20.1.2025
Získejte nové zkušenosti v mezinárodní práci s dětmi a mládeží v Lipsku!
Hledáte výzvu pro rok 2025? Zapojte se do mezinárodních aktivit Familienportalu e.v. v Lipsku! Otevíráme dvě nové pozice určené pro pracovníky s dětmi a mládeží nebo studenty se zájmem o tuto oblast. Staňte se součástí týmu, který zastřešuje pestrou paletu činností v oblasti mezinárodní práce s dětmi a mládeží. Familienportal e.v. je nezisková organizace, státem uznaný poskytovatel nezávislých služeb péče o děti a mládež. -
15.1.2025
Nabídka ochutnání jazyka sousedů
I nadále se mohou školky z česko-saského pohraničí přihlašovat do projektu Jazyk sousedů od začátku. -
15.1.2025
Německo-česká konference na téma Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů
Sdružení Ackermann Community (SAG) v Praze pořádá v Plzni od 7. 2. do 9. 2. 2025 tradiční německo-českou konferenci na téma "Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů". Registrace jsou již v plném proudu. Další informace (v němčině) naleznete na webu SAG.
Akce
-
pracovní setkání14.–16. 2. 2025 Stěžejní téma Termín
14.–16. 2. 2025 Místo konání
bude upřesněnoPracovní skupina k Udržitelnosti v česko-německé práci s mládeží
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže - Tandem stanovuje od roku 2014 na každé tři roky tematické zaměření česko-německé spolupráce v oblasti politiky mládeže. Téma pro roky 2024-2026 zní „Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže: #mámeToInDerHand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!". Téma Udržitelnosti vnímáme v celém jeho širokém spektru a vycházíme z konceptu čtyř pilířů udržitelnosti (ekologický, ekonomický, sociální a kulturní) a orientujeme se podle 17 SDGs (Cíle udržitelného rozvoje OSN). Udržitelnost zahrnuje tedy zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti. Cílem tohoto tříletého období je přispět k tomu, aby byla česko-německá partnerství a jejich činnost více udržitelná. Prostřednictvím různých formátů proto nabízíme seznámení s dílčími tématy udržitelnosti, další vzdělávání i prostor k diskuzi a inspiraci pro cílové skupiny od mládeže přes pedagogy po pracovníky s mládeží. Pro prohloubení kontaktu s představiteli českoněmecké spolupráce a pro zajištění toho, aby byla dílčí témata a problematika, kterou se během tří let budeme zabývat, relevantní a aplikovatelná v praxi, oslovujeme aktéry a aktérky, kteří znají práci s mládeží z praktické stránky a mají chuť se dále vzdělávat, a zveme je do pracovní skupiny. Organizace, pracovníci a pracovnice s mládeží, vyučující a další aktéři a aktérky česko-německé spolupráce se zkušeností realizace setkání mládeže a akcí podobného typu mají možnost · navázat s Tandemem dlouhodobou spolupráci · setkat se s dalšími cz-de organizacemi a zástupci cz-de aktivit · diskutovat a inspirovat se · přinášet témata a vzdělávat se v oblasti udržitelnosti · a získané zkušenosti a znalosti následně aplikovat ve své činnosti -
setkání mládeže7.–9. 3. 2025 Jednotlivci Termín
7.–9. 3. 2025 Místo konání
JuBi WaldmünchenBudoucnost chutná udržitelně | Die Zukunft schmeckt nachhaltig
Jak chutná budoucnost? Pojeď to s námi zjistit na videoseminář pro mladé lidi z Česka a Německa. Zapoj se do diskuze o udržitelném stravování a představ své vize v krátkém videu. Těší se na tebe dobrovolnice z Evropského sboru solidarity Matilda a Denisa, které se starají o projekt ahoj.info. -
metodický seminář28.–30. 3. 2025 Odborné praxe Termín
28.–30. 3. 2025 Místo konání
Seminaris Hotel Nürnberg, Valznerweiherstraße 200, 90480 NürnbergTematický seminář pro partnerské organizace odborného vzdělávání z Česka a Německa
Organizujete pravidelně odborné praxe v sousední zemi, nebo byste s nimi chtěli začít? Chcete se podělit o vaše zkušenosti a názory či potřebujete poradit? Vy i vaše německé partnerské zařízení jste srdečně zváni do Norimberku, kde se můžete setkat s ostatními spolutvůrci česko-německého světa mobilit v odborném vzdělávání.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024