Obrátit se můžete na:

Jarmila Půbalová

e-mail: pubalova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 759

PROGRAM podpory odborných praxí

Program podpory odborných praxí je od roku 2000 realizován Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem. Na jeho financování se velkou měrou podílí Česko-německý fond budoucnosti a program EU Erasmus+.

Pokud žádáte o financování odborné praxe v sousední zemi v termínu 01.07. - 31.12.2022, zašlete přihlášku do 31. března 2022. Více informací, podmínky programu a přihlašovací formulář nalezente ZDE.

Vedle klasických fyzických mobilit mohou být finančně podpořeny také virtuální nebo hybridní mobility. Podpořeny budou online projekty s odborným zaměřením, kterých se účastní společně žáci z Česka a Německa. Virtuální česko-německá mobilita bude realizována v časovém období od 1.9.2021 - 30.6.2022. Své projekty mohou realizátoři podávat průběžně formou online přihlášky.

Pro účely finanční podpory je od realizátorů požadován časový a programový harmonogram projektu, popis cílů projektu a předpokládaných výsledků. Dále je zapotřebí vyčíslit náklady projektu. Konkrétní finanční podpora projektu v rámci virtuální mobility je na individuální domluvě realizátorů projektu s Tandemem a ČNFB.

Uznatelné náklady:
- honoráře pro referenty
- honoráře pro tlumočníky
- honoráře pro jazykové animátory
- technické vybavení
- další náklady dle domluvy

 
V rámci Programu podpory odborných praxí mají žáci středních odborných škol, učilišť a studenti vyšších odborných škol ve věku od 16 let možnost absolvovat odbornou praxi v sousední zemi. Praxe se uskutečňují ve firmách, dílnách, sociálních zařízeních či v institucích veřejné správy v sousední zemi. Minimální délka praxe činí 2 týdny. Každý účastník Programu získá evropský certifikát (tzv. Europass-mobility), který může být důležitou pomůckou v dalším profesním životě a zároveň dokladem o účasti na zahraničí odborné praxi.
 

Cílem Programu podpory odborných praxí je umožnit účastníkům získat nové profesní zkušenosti, poznat pracovní prostředí a také kulturu a způsob života v sousední zemi. Z tohoto důvodu je během celé praxe kladen důraz na zapojení praktikantů do běžných pracovních povinností a na aktivní asistenci ze strany pedagogicky kvalifikovaných osob (doprovodná osoba). Praxe je uskutečňována v těch oborech, ve kterých jsou žáci vyučeni. Program je otevřen pro všechna odborná odvětví.

Podmínkou účasti na programu je existence dvou partnerských institucí - přijímajícího a vysílajícího zařízení (škola, učiliště, podnik, hospodářská komora, úřad práce apod.), které se společně zaváží uskutečnit výměnnou praxi. Zahraniční odborná praxe nemusí mít reciproční charakter.

Program není určen pro gymnázia a vysoké školy.

Inspirujte se:

V Praze-Čakovicích strávilo šest německých žáků svoji třítýdenní praxi. Během pobytu získali nejen nové pracovní zkušenosti, ale také přátele z řad českých studentů.

 

Praxe v Německu? Žádný problém! Během přípravných dnů v rámci Programu podpory odborných praxí Vám bude v příjemné atmosféře přiblížen jazyk a kultura sousední země. Podívejte se, jak probíhaly přípravné dny pro skupinu studentů z Berlína v hostitelské škole v Praze.

 

Příklad odborné praxe: Kirchliche Fachakademie für Sozialpädagogik z německého Weidenu vyslala praktikaty/-tky do českých mateřských školek v Chebu

Jazyková animace v rámci odborných praxí - povinná součást přípravy na praxi

Střední škola technická a gastronomická Blansko vyslala praktikanty do KBA-Koenig & Bauer AG, Radebeul.

 

 

 

Leták Programu podpory odborných praxí

Informace k přípravným dnům s jazykovou animací

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás na sociálních sítích: