Zajímavé odkazy pro předškolní zařízení
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR - sekce předškolní vzdělávání
- Metodický portál k rámcovému vzdělávacímu programu pro předškolní vzdělávání: vznikl jako metodická podpora učitelů a k podpoře zavedení rámcových vzdělávacích programů ve školách. Jeho smyslem bylo vytvořit prostředí, ve kterém se budou moci učitelé navzájem inspirovat a informovat o svých zkušenostech.
- Národní institut dalšího vzdělávání: organizace řízená MŠMT. Zabezpečuje profesní rozvoj pedagogických pracovníků škol a školských zařízeních pro zájmové a další vzdělávání. Nabízí vzdělávací služby, konzultační, metodickou a odbornou podporu ve všech krajích ČR.
- Předškoláci.cz: online pedagogický magazín zabývající se tématem předškolních dětí. Najdete zde zajímavé články, tipy na hry a knihy, odkazy, fórum.
- Informační a vzdělávací portál Libereckého kraje: je určen školám, školským zařízením, jejich managementu a pracovníkům a v neposlední řadě žákům, jejich rodičům a odborné veřejnosti. Naleznete zde široké spektrum informací týkajících se školství a vzdělávání v Libereckém kraji.
- Školský portál Karlovarského kraje: je určen všem hlavním účastníkům oblasti vzdělávání v Karlovarském kraji. Najdete zde informace z legislativy, seznam škol, databázi digitálních učebních materiálů, e-learningové vzdělávací kurzy a vzdělávací kurzy v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, výsledky soutěží a další informace o vzdělávání v Karlovarském kraji.
- Bavorské ministerstvo práce, sociálních věcí a integrace: sekce vzdělávání dětí
- Státní institut pro předškolní vzdělávání v Bavorsku: zabývá se tématy vzdělávání, výchova a péče dětí v mateřským školách a dalších zařízeních.
- Předškolní vzdělávání v Sasku: informační a komunikační platforma, najdete zde všeobecné informace, aktuální právní předpisy i materiály pro učitele, studenty a rodiče.
- Předškolní pedagogika - nabízí odborné příspěvky o péči, výchově a vzdělávání předškolních dětí v Německu.
- Vzdělávání a výchova v mateřských školách: německý server zabývající se péčí o děti ve věku 0-12 let ve školních zařízeních.
- Saská zemská kancelář pro rané vzdělávání v jazycích sousedů (LaNa): založena v roce 2004 z pověření Saského státního ministerstva školství. Funguje jako koordinační kancelář k propojení všech relevantních aktérů, kteří se v Sasku angažují za rané vzdělávání v jazycích sousedů ve vědě, politice a státní správě.
Další odkazy naleznete na stránkách projektu Sousední světy - Nachbarwelten
Aktuality
-
20.1.2025
Získejte nové zkušenosti v mezinárodní práci s dětmi a mládeží v Lipsku!
Hledáte výzvu pro rok 2025? Zapojte se do mezinárodních aktivit Familienportalu e.v. v Lipsku! Otevíráme dvě nové pozice určené pro pracovníky s dětmi a mládeží nebo studenty se zájmem o tuto oblast. Staňte se součástí týmu, který zastřešuje pestrou paletu činností v oblasti mezinárodní práce s dětmi a mládeží. Familienportal e.v. je nezisková organizace, státem uznaný poskytovatel nezávislých služeb péče o děti a mládež. -
15.1.2025
Nabídka ochutnání jazyka sousedů
I nadále se mohou školky z česko-saského pohraničí přihlašovat do projektu Jazyk sousedů od začátku. -
15.1.2025
Německo-česká konference na téma Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů
Sdružení Ackermann Community (SAG) v Praze pořádá v Plzni od 7. 2. do 9. 2. 2025 tradiční německo-českou konferenci na téma "Německo-české sousedství v digitálním světě - informace a dezinformace a jejich vliv na utváření vzájemných vztahů". Registrace jsou již v plném proudu. Další informace (v němčině) naleznete na webu SAG.
Akce
-
pracovní setkání14.–16. 2. 2025 Stěžejní téma Termín
14.–16. 2. 2025 Místo konání
bude upřesněnoPracovní skupina k Udržitelnosti v česko-německé práci s mládeží
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže - Tandem stanovuje od roku 2014 na každé tři roky tematické zaměření česko-německé spolupráce v oblasti politiky mládeže. Téma pro roky 2024-2026 zní „Udržitelnost v česko-německých výměnách mládeže: #mámeToInDerHand - Tvoříme společně, jednáme udržitelně!". Téma Udržitelnosti vnímáme v celém jeho širokém spektru a vycházíme z konceptu čtyř pilířů udržitelnosti (ekologický, ekonomický, sociální a kulturní) a orientujeme se podle 17 SDGs (Cíle udržitelného rozvoje OSN). Udržitelnost zahrnuje tedy zřejmá témata, jako je životní prostředí a klima, ale umožňuje také rozšíření o témata, jako je well-being nebo udržitelný sociální rozvoj, tedy např. posilování demokratické občanské společnosti. Cílem tohoto tříletého období je přispět k tomu, aby byla česko-německá partnerství a jejich činnost více udržitelná. Prostřednictvím různých formátů proto nabízíme seznámení s dílčími tématy udržitelnosti, další vzdělávání i prostor k diskuzi a inspiraci pro cílové skupiny od mládeže přes pedagogy po pracovníky s mládeží. Pro prohloubení kontaktu s představiteli českoněmecké spolupráce a pro zajištění toho, aby byla dílčí témata a problematika, kterou se během tří let budeme zabývat, relevantní a aplikovatelná v praxi, oslovujeme aktéry a aktérky, kteří znají práci s mládeží z praktické stránky a mají chuť se dále vzdělávat, a zveme je do pracovní skupiny. Organizace, pracovníci a pracovnice s mládeží, vyučující a další aktéři a aktérky česko-německé spolupráce se zkušeností realizace setkání mládeže a akcí podobného typu mají možnost · navázat s Tandemem dlouhodobou spolupráci · setkat se s dalšími cz-de organizacemi a zástupci cz-de aktivit · diskutovat a inspirovat se · přinášet témata a vzdělávat se v oblasti udržitelnosti · a získané zkušenosti a znalosti následně aplikovat ve své činnosti -
setkání mládeže7.–9. 3. 2025 Jednotlivci Termín
7.–9. 3. 2025 Místo konání
JuBi WaldmünchenBudoucnost chutná udržitelně | Die Zukunft schmeckt nachhaltig
Jak chutná budoucnost? Pojeď to s námi zjistit na videoseminář pro mladé lidi z Česka a Německa. Zapoj se do diskuze o udržitelném stravování a představ své vize v krátkém videu. Těší se na tebe dobrovolnice z Evropského sboru solidarity Matilda a Denisa, které se starají o projekt ahoj.info. -
metodický seminář28.–30. 3. 2025 Odborné praxe Termín
28.–30. 3. 2025 Místo konání
Seminaris Hotel Nürnberg, Valznerweiherstraße 200, 90480 NürnbergTematický seminář pro partnerské organizace odborného vzdělávání z Česka a Německa
Organizujete pravidelně odborné praxe v sousední zemi, nebo byste s nimi chtěli začít? Chcete se podělit o vaše zkušenosti a názory či potřebujete poradit? Vy i vaše německé partnerské zařízení jste srdečně zváni do Norimberku, kde se můžete setkat s ostatními spolutvůrci česko-německého světa mobilit v odborném vzdělávání.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024