

Obrátit se můžete na:
mimoškolní oblast,
stěžejní téma "Mládež utváří budoucnost"
Kateřina Vnoučková
e-mail: vnouckova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 754
Program hospitací Učit se navzájem
Hospitační program Učit se navzájem podporuje pobyty českých pracovníků v nejrůznějších zařízeních a organizacích pracující s dětmi a mládeží v Německu. Délka hospitace činí minimálně1 týden pro odborné pracovníky s mládeží a 4 týdny pro dobrovolné pracovníky s mládeží a maximálně 3 měsíce.
Tandem poskytuje hospitantovi finanční podporu, která pokryje podstatný podíl nákladů.
Cílem hospitace je vtáhnout českého pracovníka s mládeží do pedagogické, koordinační, odborné a mimoškolní činnosti hostitelského zařízení a pomoci mu získat cenné zkušenosti nebo impulsy od jiných týmů. Hospitující má ideální příležitost sledovat tamější pracovní prostředí, metody a postupy, které může následně uplatnit a využít ve své praci s mládeží. Hospitující se stane aktivním členem týmu a může svými nápady a návrhy přispět k chodu organizace a obohatit německé kolegy o své zkušenosti. Profitovat budou z pobytu hospitujícího optimálně obě zainteresované strany. Velkým bonusem je každodenní komunikace s rodilými mluvčími.
Hostitelskými zařízeními v Německu jsou:
- vzdělávací střediska a centra setkávání
- střediska volného času pro mládež
- nízkoprahová centra a otevřené kluby
- občanská sdružení, spolky či svazy
- úřady pro mládež
- další zařízení
Příklady oblastí činnosti a zaměření hospitujícího: mediální, enviromentální výchova mládeže, práce s mládeží v oblasti prevence (návykové látky, šikana, kriminalita mládeže, sociální aspekty dospívání apod.), práce se znevýhodněnou mládeží, práce s minoritami, mladými Romy, emigranty, uprchlíky, politické vzdělávání, práce v informačních centrech a příslušných úřadech mládeže
Cílem je poznat typické úkoly a činnosti v mládežnických zařízeních, přičemž hospitant získává jedinečnou příležitost načerpat inspiraci a naučit se novým postupům od svých německých kolegů, zlepšit si jazykové znalosti a především získat praxi, která je pro mladé lidi také výhodou na trhu práce.
Cílová skupina
Cílovou skupinou jsou mladí lidé pracující s mládeží v Česku, zvláště dobrovolníci nebo profesionálové ve sdruženích či nejrůznějších zařízeních pro mládež. Předpokladem jsou komunikativní znalosti německého jazyka (znalost anglického jazyka výhodou) a možnost následného využití získaných zkušeností v práci s mládeží v Česku. Každý zájemce o hospitaci musí předložit strukturovaný životopis, motivační dopis a potvrzení o své aktivní práci s mládeží. To musí obsahovat:
- název organizace, ve které je hospitant činný,
- popis činnosti, kterou vykonává,
- kontakt na doporučující osobu,
- podpis statutárního zástupce, příp. razítko.
Hospitační zařízení musí:
- být uznaným zařízením práce s mládeží v Německu,
- zajistit pedagogického pracovníka jako odborného poradce pro hospitanta,
- zaručit přiměřené ubytování a stravování hospitanta (hostitelská rodina, ubytovna, VŠ kolej, osobní byt atd.).
Financování
Tandem hradí paušální částku 40 € / kalendářní den, určenou na pokrytí nákladů za ubytování, stravování, pojištění a příp. místní hromadnou dopravu.
Příspěvek nezrahrnuje položku kapesné ani dopravu na místo hospitace.
Hospitující je povinen uzavřít zdravotní pojištění v Česku na období pobytu v Německu.
Vyhodnocení
Hospitující se zavazují předložit závěrečnou zprávu o průběhu hospitace a zkušenostech, které byly získány v průběhu hospitace (cca 3-4 strany). Zařízení je povinno předložit Koordinačnímu centru vyhodnocení, a to nejpozději 2 měsíce po skončení hospitace.
Proplacení výdajů
Příspěvek bude vyplacen po ukončení hospitace (činnosti) pod podmínkou, že budou předloženy požadované zprávy hospitanta.
Nadále budou předloženy následující doklady: kopie zdravotního pojištění, doklad o výdajích za ubytování, měsíční karta. Při předložení všech dokladů budou prostředky automaticky vyplaceny hostitelskému zařízení.
Rádi Vám pomůžeme s hledáním vhodného hospitačního zařízení v Německu dle Vašeho zaměření a zájmu, pomůžeme s vyplněním formulářů a po celou dobu hospitace Vám poskytneme podpůrný servis.
INFORMACE K PROGRAMU UČIT SE NAVZÁJEM
SEZNAM MOŽNÝCH HOSPITAČNÍCH ZAŘÍZENÍ V NĚMECKU
KRITÉRIA ZÁVĚREČNÉ ZPRÁVY HOSPITANTA
Aktuality
-
21.1.2021
žákovský online kvíz k tématu Evropa
České třídy se mohou zúčastnit celoevropského online projektu "that's eUrope". Znalosti o Evropě se mohou žáci otestovat v duelu s jinými žáky z evropských zemí buď v němčině nebo angličtině. -
13.1.2021
Odborné školy prezentují zkušenosti s online mobilitou
Zveme odborné školy z Česka i Německa na online seminář s příklady dobré praxe na téma "Virtuální mobilita". Seminář se uskuteční 4.2.2021. Přihlašování spuštěno. -
11.1.2021
Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis s motivačním dopisem v češtině a němčině zasílejte do 20. 1. 2021 na e‑mail lontschar@tandem-org.cz.
Akce
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 13. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 2
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 30. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 1
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
metodický seminář
Odborné praxe Termín
4. 2. 2021 Místo konání
onlineOnline seminář s výměnou zkušeností na téma: virtuální mobilita
Zveme vás a vaši partnerskou školu v Německu na online seminář, na kterém budou odborné školy prezentovat zkušenosti s online mobilitou.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny