

Česko-německý fond budoucnosti
Česko-německý fond budoucnosti podporuje na základě svých stanov projekty s česko-německou tematikou, případně záměry, které jsou založeny na této bázi. Projekty se mohou týkat nejrůznějších oblastí, od kultury a vědy přes vzdělávací programy, mládežnické akce až po ekologii. Důležitá a zásadní je ve všech těchto oblastech česko-německá spolupráce, která musí být ve všech podporovaných projektech zřetelná. Žádosti o podporu projektů přijímá sekretariát Fondu budoucnosti, o poskytnutí podpory rozhoduje správní rada Fondu, která zasedá čtyřikrát do roka.
Pro: Bez omezení, žádat mohou jak české, tak německé subjekty (MŠ, ZŠ, spolky, atd.), které projekt realizují společně s německým resp. českým partnerem.
Žadatel je povinen doložit písemné potvrzení partnera, ze kterého vyplývá jeho aktivní účast na realizaci projektu. Žadatelem či partnerem může příp. být i jednotlivá osoba.
Podmínky: Projekty předložené Fondu mají podpořit sblížení a porozumění mezi Čechy a Němci, zvyšovat počet vzájemných setkání a umožnit spolupráci, zejména směřující do budoucna. Projekt by neměl trvat déle než jeden rok. Pouze konkrétní akce, např. stavební projekty, mohou počítat s mimořádnou delší lhůtou až do 2 let. Každoročně se vyhlašuje tzv. téma roku.
Max. výše příspěvku: Příspěvek požadovaný z Fondu budoucnosti smí představovat maximálně 50 % celkových nákladů na projekt (resp. až 70 % celkových nákladů na projekt u tzv. tématu roku). Zbývající finance pro projekt musí pocházet z vlastních a/nebo jiných zdrojů. Fond nepodporuje projekty s komerčním zaměřením a nefinancuje provozní náklady institucí.
Termíny: Pro projekty plánované na:
1. čtvrtletí nebo později: uzávěrka do 30. září předchozího roku
2. čtvrtletí nebo později: uzávěrka do 31. prosince předchozího roku
3. čtvrtletí nebo později: uzávěrka do 31. března
4. čtvrtletí nebo později: uzávěrka do 30. června
Kontakt: Česko-německý fond budoucnosti, Železná 24, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 283 850 512-14, e-mail: info@fb.cz, homepage: www.fondbudoucnosti.cz
Poznámka: Finanční podporu Česko-německého fondu budoucnosti je možné kombinovat s ostatními zdroji, o podporu žádá pouze jeden z partnerů na celý projekt.
Nově lze žádat ve zjednodušeném programu ZAČÍNÁME!
Program je určen pro školní i mimoškolní aktéry se sídlem v České republice i Německu, kteří
- u ČNFB o příspěvek dosud nežádali,
- nebo žádali, ale projekt podávají s novým projektovým partnerem,
- nebo žádali, ale před 3 a více lety.
Výše podpory:
Maximální výše podpory je 30 000 Kč (nebo 1 200 €) a může tvořit až 70 % celkových nákladů. Celkové náklady projektu nesmí přesáhnout 100 000 Kč (nebo 4 000 €).
Způsob podání žádosti:
Žádosti se podávají průběžně mimo obvyklé lhůty prostřednictvím online-systému.
Rozhodnuto o nich bude ve zkráceném termínu.
Kontaktní osoba: Ingrid Koděrová, tel: 266 312 858, mail: ingrid.koderova@fb.cz
Více o programu naleznete na strákách Česko-německého fondu budoucnosti.
Aktuality
-
11.5.2022
Do Německa na zkušenou hledá nové posily do svého týmu
"Do Německa na zkušenou" hledá mladé lidi se zkušenostmi s pobytem v Německu pro pozice referentů. Jejich náplní práce bude prezentace možností studentům středních a vysokých škol. Dále shání finančního koordinátora/-ku se znalostí němčiny. -
11.5.2022
TISKOVÁ ZPRÁVA: Přeshraniční odborné praxe v Plasích se po koronavirové pauze opět rozjely naplno
PLASY (11. 5. 2022) – Střední odborné školy z Plas a německého Neustadtu obnovily po koronavirové pauze realizaci přeshraničních praxí pro své žáky. Na své stáže realizované u farem v okolí Plas dorazila první čtveřice studentů z Německa. Financování praxí oběma směry zajišťuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem ze zdrojů Česko-německého fondu budoucnosti. -
10.5.2022
ZČU získala ocenění v oblasti práce s mládeží
V kanceláři plzeňského Tandemu se sešlo předsednictvo a prezident Bavorského kruhu mládeže Matthias Fack, rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a prorektorka Dita Hommerová. Nestává se každý den, aby se u jednoho stolu potkali zřizovatelé obou kanceláří Tandemu. A jen jednou za 25 let se stane, že Západočeská univerzita obdrží nejvyšší bavorské ocenění v oblasti práce s mládeží „Partner der Jugend".
Akce
-
konference17.–18. 5. 2022 Stěžejní téma Termín
17.–18. 5. 2022 Místo konání
online na platformě DINA.internationalBarcamp Digital Transformer Days 2022
Hledáte vhodný prostor, kde byste mohli sdílet inovativní přístupy a příklady dobré praxe ohledně digitálních forem práce s mládeží a získávat nové poznatky v této oblasti? Chtěli byste načerpat inspiraci pro digitální transformaci na poli práce s mládeží? Navázali byste rádi kontakt s odborníky a kolegy z jiných zemí? Digital Transformer Days vám k tomu nabídnou skvělou příležitost i v letošním roce. -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Odborné praxe Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
PlzeňPojďte se setkat, sdílet a plánovat.
Zástupci středních škol, odborných škol, učilišť a vyšších odborných škol, koordinátoři odborných praxí, kteří organizují přes Tandem odborné praxe v sousední zemi, se mohou zúčastnit česko-německého semináře s těmito cíli: - setkání s partnerskou institucí, sdílení a plánování společných projektů a praxí - výměna zkušeností, vzájemná inspirace - jak udržet vzájemné partnerství institucí v době krize, jak realizovat praxe v době různých omezení, možnosti využití online nástrojů při plánování, realizaci i vyhodnocení praxe - tematické přednášky s diskuzí - A) výzvy v komunikaci v mezinárodních partnerstvích, B) výhled odborného vzdělávání v evropském kontextu s fokusem na Česko a Německo - novinky u Tandemu - virtuální mobility, finanční příspěvky, online jazyková animace, online poradenství, nová platforma pro mezinárodní výměny DINA.international - účast na slavnostní akci 25 let Tandemu v industriálním prostoru DEPO 2015 - interaktivní komentovaná prohlídka Zažij Plzeň (fakultativní nabídka) -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Školská oblast Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
Plzeň, hotel VictoriaJak propojit jazyk a aktuální společenská témata ve výuce
Seminář pro pedagogy českých a německých škol, zajímající se o výuku jazyka a společenská témata. Cílem semináře je seznámit účastníky s metodou česko-německé jazykové animace a s metodami zapojení aktuálních témat do výuky.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny