

Projekt společné česko-německé primární prevence užívání návykových látek u mládeže
Souvislosti a potřeba zpracování tématu
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem téměř dvacet let plní poslání a cíle uvedené ve společném prohlášení ministrů České republiky a Německa, a stále častěji rozšiřuje spektrum témat a aktivit v souvislosti s potřebami, trendy či latentními nebo reálnými problémy, kterým musí mladí lidé v obou zemích čelit. Díky variabilitě kooperačních partnerů, kontinuálnímu networkingu či množství informačních kanálů Tandem aktivně sleduje a monitoruje aktuální koncepce, výzvy a grantové příležitosti, stejně jako rizika, nedostatky a znepokojující statistiky, jež se české a německé mládeže týkají.
Primárním posláním Tandemu je podpora sbližování a rozvoj všestranných styků a přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa. Tandem svou činností mimo jiné přispívá i ke vzájemnému dialogu mezi odbornými pracovníky různých oborů a zaměření, výměně zkušeností, k objektivnímu oboustrannému náhledu na danou problematiku a napomáhá k nalezení společného řešení. Oblast prevence návykových látek je ovšem jen jedním dílem z preventivního "koláče" oblastí rizikového chování mladých lidí. Takto vnímá aktivity na poli prevence také Tandem a snaží se podporovat různé přeshraniční preventivní aktivity kompetentních, akreditovaných a zkušených pracovišť a organizací v ČR/ Německu, stejně jako kapacity na českých a německých školách a v mimoškolních organizacích, které mají pozitivní efekt na mladé lidi.
Jednotlivé programy, projekty a iniciativy se v České republice a Německu snaží prostřednictvím včasné osvěty, intervence a systematické práce s mladými lidmi podpořit a zkvalitnit realizované preventivní opatření s cílem:
- zamezit nebo alespoň oddálit věk mladého člověka od požití návykových látek
- zlepšit faktickou znalost a orientaci mladých lidí v jednotlivých tématech
- seznámit s praktickými radami a doporučeními, jak se v nestandardních situacích zachovat
- najít vlastní místo či pozici mezi vrstevníky a ve společnosti
- posílit sebevědomí mladých lidí a pozitivní mezilidské vztahy nejen ve škole
- posílit interkulturní znalosti a prohloubit vzájemnou toleranci
- zprostředkovat důležité životní hodnoty a postoje
- atd.
Tandem chce ke zmíněným cílům přispět hledáním společného česko-německého koordinovaného postupu, posílit a prohloubit přeshraniční spolupráci, oslovit další subjekty k participaci a být účinnou diskusní platformou pro výměnu know-how mezi českými a německými odborníky s možností finančně zabezpečit dílčí projektové aktivity.
Projekt navazuje na dosavadní přeshraniční aktivity v oblasti primární prevence. Za uplynulé tři roky se konaly tři odborné dialogy (dva ve Weidenu a jeden v Plzni) a několik pracovních setkání. Díky postupnému získání praktického vhledu do problematiky, příslibu odborné podpory, expertiz a důvěry partnerských institucí, Tandem pokračuje v roce 2015 a 2016 v angažmá díky schválenému projektu Česko-německým fondem budoucnosti (ČNFB). Prostředky je možné čerpat v období duben 2015 až březen 2016.
Cílem projektu je zejména podpora oblasti primární prevence užívání návykových látek a jejích struktur na české a německé straně, resp. podpora jejích kapacit jako základní předpoklad pro pochopení problémů v oblasti prevence užívání návykových látek na obou stranách hranice. Projekt má ambici propojit české a německé organizace aktivní v oblasti prevence mládeže formou hospitačních pobytů, aby došlo k intenzivní výměně zkušeností a znalostí s následným využitím v zemi původu hospitujícího, optimálně se zasazením problematiky do celoevropského kontextu. Současně je cílem připravit a realizovat vícedenní setkání školních metodiků prevence / školních sociálních pracovníků z Česka a Německa, jakožto klíčových osobností koordinujících programy a témata primární prevence na školách, jejichž potenciál zatím není plně využit.
Vzájemná znalost problémů a rizik v oblasti užívání návykových látek, přístupu a zacházení k primární prevenci pro mladé lidi umožní účast na společném dalším vzdělávání nebo hospitaci na vzdělávacích kurzech metodiků prevence či multiplikátorů v sousední zemi. Oba státy nabízejí kvalitní vzdělávání pracovníků v oblasti primární prevence – poznání systémů a výměna zkušeností může nastartovat vzájemnou bližší spolupráci.
Možnosti participace a finační podpory v rámci probíhajícího projektu
1. Hospitační pobyty v Německu pro české pracovníky z nízkoprahových zařízení, metodiky prevence, terénní a sociální pracovníky, ale i kompetentní úředníky, odborníky a další angažované jednotlivce, jež se primární prevencí zabývají. Němečtí kolegové mohou vyjet do ČR a absolvovat několikadenní hospitaci v českém zřízení či instituci. Cílem hospitace je především získat praktický vhled do fungování organizace či instituce, poznat pracovního prostředí a odborné postupy sousední země v oblasti primární prevence, seznámit se aktuálními tématy/problémy a možnostmi řešení a příp. přispět vlastními doporučeními.
Aktuální seznam českých a německých institucí/organizací, které jsou připraveni přijmout nebo vyslat hospitujícího ze sousední země ZDE:
ČESKO-NĚMECKÁ KONTAKTNÍ DATABÁZE
Podmínky pro zájemce z ČR a SRN a zájemce o hospitační pobyty v sousední zemi:
Tandem může převzít náklady hospitujícího na ubytování, stravování, cestovné a tlumočení.
To platí pro německého účastníka v ČR a českého účastníka v Německu. Účast není podmíněna věkem. Dle profesního zaměření zájemce lze vybrat vhodné zařízení k výkonu hospitace, domluvit s Tandemem délku a program pobytu (předpokládaná délka je kolem 2‒3 dnů, dle časových možností hospitujícího). Realizace a průběh hospitace záleží na vzájemné dohodě mezi hospitujícím a přijímající institucí v sousední zemi. Hospitující musí po příjezdu dodat písemně zpracovanou závěrečnou zprávu a případné doklady o uhrazení vznilých nákladů vztahujjící se k hospitaci.
Zájemci o hospitační mobilitu si mohou aktivně najít přijímající instituci také sami dle vlastních preferencí a oborového zaměření.
2. Česko-německý seminář k tématu: Efektivní zajištění primární prevence užívání návykových látek na základních a středních školách, příp. ve volnočasových zařízeních pro mládež. Tímto seminářem Tandem reaguje na akcentovanou potřebu intenzivnější komunikace a výměny informací mezi českými a německými školními metodiky prevence, pracovníky PPP a pracovníky s mládeží, jež se primární prevencí rizikového chování zabývají. Seminář se uskutečnil v termínu 15.‒17. října 2015 v Plzni.
3. Účast na určitém bloku, části školení, výcviku či dalším vzdělávání pro odborníky, pedagogy či pracovníky s mládeží v Německu, resp. v Česku, kteří se zabývají ve své profesi či nad rámec práce primární/sekundární prevencí mládeže. Cílem participace je pochopení systému vzdělávání s cílem podpořit pochopení přístupů na obou stranách hranice k primární a sekundární prevenci, seznámit se s tématy, se způsobem jejich zpracování, s náplní, metodami a uplatněním v praxi. Tandem může převzít náklady na ubytování, stravování, cestovné a tlumočení. To platí pro německého pracovníka v ČR a českého praciovníka v Německu. Aktuláně je možné využít navázané polupráce s Aktion Jugendschutz, Landesarbeitsstelle Bayern e.V. v Mnichově, která vzdělává školní metodiky prevence v Bavorsku.
Poslední plánovanou aktivitou v rámci projektu je setkání českých a německých odborníků k připomínkování žádosti projektu v rámci programů Evropské územní spolupráce ČR - Sasko a ČR - Bavorsko, o kterém budeme všechny aktivní zájemce včas informovat.
Dotační možnosti
Přehled aktuálních dotačních nabídek a finančních zdrojů v oblasti česko-německé primární (protidrogové) prevence mládeže
Aktuality
-
20.3.2023
Výběrové řízení na koordinátory Česko-německého fóra mládeže
Česko-německé fórum mládeže hledá nové koordinátory pro své již 13. funkční období, které bude zahájeno v září 2023 a skončí v květnu 2025. Tentokrát se Fórum mládeže bude zabývat zastřešujícím tématem "Vědomě k udržitelné společnosti". Přihlášky lze posílat do 23. dubna 2023 na info@cnfm.cz, případně vorstand.dtjf@gmail.com. -
20.3.2023
Program podpory odborných praxí se ohlédl za loňským školním rokem
Program podpory odborných praxí vydal poprvé za více než 20-letou dobu své existence ucelenou zprávu o uskutečněných aktivitách za školní rok (2021/22). Program se v průběhu času za za významné podpory Česko-německého fondu budoucnosti a programu Erasmus+ rozvinul v etablovaný program nabízející žákům středních odborných škol, učilišť a studentům vyšších odborných škol ve věku od 16 let možnost absolvovat odbornou praxi v sousední zemi. Praxe se uskutečňují ve firmách, dílnách, sociálních zařízeních či v institucích veřejné správy. Cílem programu je zprostředkovat mladým lidem nové pracovní zkušenosti a umožnit jim, aby si rozšířili své odborné dovednosti, dále se vzdělávali a zvyšovali své šance na evropském trhu. Zpráva zahrnuje všechny finančně podpořené praxe, nechybí ani hodnocení ze strany samotných praktikantů. Tak hezké čtení! -
16.3.2023
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2023
I v letošním roce jsme pro vás připravili seznam česko-německých táborů pro děti a akcí pro mládež v létě 2023, kde se mohou děti a mladí lidé seznámit s vrstevníky ze sousední země a zdokonalit v němčině. Nabídky se orientují na děti od cca 8 let až na mládež do 26 let a obsahově jsou velmi pestré. Přejeme příjemné hledání toho pravého pro vás!
Akce
-
kontaktní seminář25.–26. 3. 2023 Mimoškolní oblast Termín
25.–26. 3. 2023 Místo konání
ErfurtKontaktní seminář pro mimoškolní organizace
Prezenční seminář pro organizace zabývající se ekologií, ochranou klimatu nebo životním prostředím. Ve spolupráci s Naturfreundejugend Thüringen. -
školení a další vzdělávání12.–20. 5. 2023 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
12.–20. 5. 2023 Místo konání
1. prezenční část se koná 12.-14.5. 2023 v CZ (místo bude upřesněno), 2. online část proběhne 19.-20.5. 2023 na platformě DINA.internationalKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu! I.
Že stále ještě nevíte, o co se jedná? Pak doporučujeme podívat se na naše stránky věnované jazykové animaci od Tandemu. Jste-li už ale česko-německou jazykovou animací nadšeni, podívejte se, jestli by právě tato forma dalšího vzdělávání nebyla něco pro Vás. -
infoakce22. 5. 2023 Odborné praxe Termín
22. 5. 2023 Místo konání
online, DINA.internationalInfovečer pro jazykové animátory 2 v 1
Online informační večer pro jazykové animátory, kteří realizují přípravné dny v Programu podpory odborných praxí. Cílem večera bude předání novinek v Programu podpory odborných praxí, diskuze s animátory, jejich zpětná vazba z realizací přípravných dnů.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny