

Při realizaci česko-německých odborných praxí mají vzdělávací instituce z Česka i Německa (střední odborné školy, střední odborná učiliště a vyšší odborné školy) možnost využít finanční podporu programu Erasmus+: KA1.
Tandem v rámci programu Erasmus+ vystupuje jako vedoucí konsorcia a koordinuje zahraniční praxe jednotlivých členů konsorcia. V současné době je počet členů konsorcia naplněn. Potenciální zájemci budou přiřazeni mezi náhradníky.
Cílem konsorcia a jeho členů je získání VET Charter certifikátu.
Reflexe za ukončením projektem "Přeshraniční odborná spolupráce 2017 - 2019"
Díky podpoře programu Erasmus+ KA1 mohlo v letech 2017 - 2019 vycestovat na praxi do Německa 36 žáků a 9 doporovodných osob. "Poznala jsem novou kulturu, nové pracovní návyky. Praxe mi dala hodně do života. Osamostatnila jsem se a dokázala jsem se bez problémů domluvit, " komentovala účastnice Iveta Ráčková svoji zkušenost.
Do projektu s názvem "Přeshraniční odborná spolupráce 2017 - 2019" se zapojilo 6 středních škol a odborných učilišť z ČR s cílem vyslat své žáky na praxi do partnerské organizace v Německu. Všechny realizované praxe proběhly ve vysoké kvalitě a ke spokojenosti zapojených žáků i doprovodných osob. V rámci projektu bylo přerozděleno celkem 68.448,- Euro.
Praxe v zahraniční umožnila žákům mj. získat cenné interkulturní zkušenosti a navázat nová přátelství a kontakty. Žáci ze Střední odborné školy podnikatelské v Kolíně zdůraznili, že jejich nejsilnějším zážitkem bylo sektání s mladými lidmi s migrantským pozadím.
Zapojené školy získaly nové pohledy a přístupy na průběh praktické výuky v jednotlivých firmách. SOŠ lesnická a strojírenská ve Šternberku se nechala insprirovat u své partnerské organizace v Německu a díky finanční podpoře z IROP zakoupila do školy traktor a vlek s univerzálním použitím.
Účastníci si rozvinuli klíčové i odborné komeptence, které doložily v jednotkách výsledků učení ECVET. Všichni účastníci obdrželi evropsky uznatelný certifikát o realizované praxi Europass-mobility.
Aktuality
-
11.5.2022
Do Německa na zkušenou hledá nové posily do svého týmu
"Do Německa na zkušenou" hledá mladé lidi se zkušenostmi s pobytem v Německu pro pozice referentů. Jejich náplní práce bude prezentace možností studentům středních a vysokých škol. Dále shání finančního koordinátora/-ku se znalostí němčiny. -
11.5.2022
TISKOVÁ ZPRÁVA: Přeshraniční odborné praxe v Plasích se po koronavirové pauze opět rozjely naplno
PLASY (11. 5. 2022) – Střední odborné školy z Plas a německého Neustadtu obnovily po koronavirové pauze realizaci přeshraničních praxí pro své žáky. Na své stáže realizované u farem v okolí Plas dorazila první čtveřice studentů z Německa. Financování praxí oběma směry zajišťuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem ze zdrojů Česko-německého fondu budoucnosti. -
10.5.2022
ZČU získala ocenění v oblasti práce s mládeží
V kanceláři plzeňského Tandemu se sešlo předsednictvo a prezident Bavorského kruhu mládeže Matthias Fack, rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a prorektorka Dita Hommerová. Nestává se každý den, aby se u jednoho stolu potkali zřizovatelé obou kanceláří Tandemu. A jen jednou za 25 let se stane, že Západočeská univerzita obdrží nejvyšší bavorské ocenění v oblasti práce s mládeží „Partner der Jugend".
Akce
-
konference17.–18. 5. 2022 Stěžejní téma Termín
17.–18. 5. 2022 Místo konání
online na platformě DINA.internationalBarcamp Digital Transformer Days 2022
Hledáte vhodný prostor, kde byste mohli sdílet inovativní přístupy a příklady dobré praxe ohledně digitálních forem práce s mládeží a získávat nové poznatky v této oblasti? Chtěli byste načerpat inspiraci pro digitální transformaci na poli práce s mládeží? Navázali byste rádi kontakt s odborníky a kolegy z jiných zemí? Digital Transformer Days vám k tomu nabídnou skvělou příležitost i v letošním roce. -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Odborné praxe Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
PlzeňPojďte se setkat, sdílet a plánovat.
Zástupci středních škol, odborných škol, učilišť a vyšších odborných škol, koordinátoři odborných praxí, kteří organizují přes Tandem odborné praxe v sousední zemi, se mohou zúčastnit česko-německého semináře s těmito cíli: - setkání s partnerskou institucí, sdílení a plánování společných projektů a praxí - výměna zkušeností, vzájemná inspirace - jak udržet vzájemné partnerství institucí v době krize, jak realizovat praxe v době různých omezení, možnosti využití online nástrojů při plánování, realizaci i vyhodnocení praxe - tematické přednášky s diskuzí - A) výzvy v komunikaci v mezinárodních partnerstvích, B) výhled odborného vzdělávání v evropském kontextu s fokusem na Česko a Německo - novinky u Tandemu - virtuální mobility, finanční příspěvky, online jazyková animace, online poradenství, nová platforma pro mezinárodní výměny DINA.international - účast na slavnostní akci 25 let Tandemu v industriálním prostoru DEPO 2015 - interaktivní komentovaná prohlídka Zažij Plzeň (fakultativní nabídka) -
tematický seminář24.–25. 6. 2022 Školská oblast Termín
24.–25. 6. 2022 Místo konání
Plzeň, hotel VictoriaJak propojit jazyk a aktuální společenská témata ve výuce
Seminář pro pedagogy českých a německých škol, zajímající se o výuku jazyka a společenská témata. Cílem semináře je seznámit účastníky s metodou česko-německé jazykové animace a s metodami zapojení aktuálních témat do výuky.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny