

Při realizaci česko-německých odborných praxí mají vzdělávací instituce z Česka i Německa (střední odborné školy, střední odborná učiliště a vyšší odborné školy) možnost využít finanční podporu programu Erasmus+: KA1.
Tandem v rámci programu Erasmus+ vystupuje jako vedoucí konsorcia a koordinuje zahraniční praxe jednotlivých členů konsorcia. V současné době je počet členů konsorcia naplněn. Potenciální zájemci budou přiřazeni mezi náhradníky.
Cílem konsorcia a jeho členů je získání VET Charter certifikátu.
Reflexe za ukončením projektem "Přeshraniční odborná spolupráce 2017 - 2019"
Díky podpoře programu Erasmus+ KA1 mohlo v letech 2017 - 2019 vycestovat na praxi do Německa 36 žáků a 9 doporovodných osob. "Poznala jsem novou kulturu, nové pracovní návyky. Praxe mi dala hodně do života. Osamostatnila jsem se a dokázala jsem se bez problémů domluvit, " komentovala účastnice Iveta Ráčková svoji zkušenost.
Do projektu s názvem "Přeshraniční odborná spolupráce 2017 - 2019" se zapojilo 6 středních škol a odborných učilišť z ČR s cílem vyslat své žáky na praxi do partnerské organizace v Německu. Všechny realizované praxe proběhly ve vysoké kvalitě a ke spokojenosti zapojených žáků i doprovodných osob. V rámci projektu bylo přerozděleno celkem 68.448,- Euro.
Praxe v zahraniční umožnila žákům mj. získat cenné interkulturní zkušenosti a navázat nová přátelství a kontakty. Žáci ze Střední odborné školy podnikatelské v Kolíně zdůraznili, že jejich nejsilnějším zážitkem bylo sektání s mladými lidmi s migrantským pozadím.
Zapojené školy získaly nové pohledy a přístupy na průběh praktické výuky v jednotlivých firmách. SOŠ lesnická a strojírenská ve Šternberku se nechala insprirovat u své partnerské organizace v Německu a díky finanční podpoře z IROP zakoupila do školy traktor a vlek s univerzálním použitím.
Účastníci si rozvinuli klíčové i odborné komeptence, které doložily v jednotkách výsledků učení ECVET. Všichni účastníci obdrželi evropsky uznatelný certifikát o realizované praxi Europass-mobility.
Aktuality
-
13.1.2021
Odborné školy prezentují zkušenosti s online mobilitou
Zveme odborné školy z Česka i Německa na online seminář s příklady dobré praxe na téma "Virtuální mobilita". Seminář se uskuteční 4.2.2021. Přihlašování spuštěno. -
11.1.2021
Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis s motivačním dopisem v češtině a němčině zasílejte do 20. 1. 2021 na e‑mail lontschar@tandem-org.cz. -
7.1.2021
Hledáte středoškolské studium v Německu?
Žáci 2. stupně základních škol a gymnázií mají jedinečnou možnost získat maturitu na německém gymnáziu v Pirně. Během pobytu si vyzkouší samostatný život, zdokonalí se v cizím jazyce, proniknou do odlišné kultury. Stipendium MŠMT hradí žákům většinu nákladů.
Akce
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 13. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 2
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 30. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 1
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
metodický seminář
Odborné praxe Termín
4. 2. 2021 Místo konání
onlineOnline seminář s výměnou zkušeností na téma: virtuální mobilita
Zveme vás a vaši partnerskou školu v Německu na online seminář, na kterém budou odborné školy prezentovat zkušenosti s online mobilitou.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny