Jaký byl seminář s exkurzí do předškolního zařízení

5. 12. 2018

Ve dnech 15. - 16. 11. 2018 se v bavorském Moosbachu setkala skupinka předškolních pedagogů z Česka a Bavorska se společným zájmem -  navázat přeshraniční spolupráci a dozvědět se, jak probíhá předškolní vzdělávání v sousední zemi.

To se Tandemu podařilo zprostředkovat nejen obecně, ale v pátečním dopoledni i zcela konkrétně: účastnice se vydaly do sousední země na exkurzi. Do bavorského Kindertagesstätte St. Josef ve Waldthurnu se rozjely účastnice z Česka, MŠ v Hostouni navštívily zájemkyně z Německa. Obě návštěvy probíhaly za vstřícného přijetí vedení a pracovnic obou zařízení a především za běžného provozu. V průběhu exkurze ředitelky obou školek i jejich kolegyně ochotně zodpovídaly dotazy návštěvnic a také jim ukázaly prostory budovy. Účastnice exkurze tak získaly možnost pozorovat „běžný den“ ve školce, byly přítomny rannímu kruhu, pedagogické činnosti a zažily i jazykovou animaci, kterou obě zařízení využívají k seznamování dětí s jazykem sousední země. A že zájem o němčinu/češtinu je zde veliký! Děti a pedagogové obou partnerských zařízení se totiž v rámci dlouholeté přeshraniční spolupráce pravidelně setkávají.

Své dojmy, postřehy a nadšení sdílely účastnice po návratu z exkurze, stejně tak se společně zamyslely nad tím, co bylo stejné, co bylo jiné. Jak v závěru semináře uvedly, exkurze pro ně byla velmi obohacující a přínosná. Mnohé z nich by rády našly partnerskou školku a zahájily pravidelnou přeshraniční výměnu pedagogů, zkušeností, nápadů a časem třeba i přeshraniční setkávání dětí.

Projekt česko-německé výměny pedagogů MŠ a ŠD realizují Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem za podpory Bavorského ministerstva pro rodinu, práci a sociálních záležitosti také v roce 2019.


Eva Danielováprojekt Sousední světy
Eva Danielová
e-mail: danielova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 631 490
skype: live:danielova_7

Aktuality

Doporučujeme

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita