Jaký byl seminář s exkurzí do předškolního zařízení

5. 12. 2018

Ve dnech 15. - 16. 11. 2018 se v bavorském Moosbachu setkala skupinka předškolních pedagogů z Česka a Bavorska se společným zájmem -  navázat přeshraniční spolupráci a dozvědět se, jak probíhá předškolní vzdělávání v sousední zemi.

To se Tandemu podařilo zprostředkovat nejen obecně, ale v pátečním dopoledni i zcela konkrétně: účastnice se vydaly do sousední země na exkurzi. Do bavorského Kindertagesstätte St. Josef ve Waldthurnu se rozjely účastnice z Česka, MŠ v Hostouni navštívily zájemkyně z Německa. Obě návštěvy probíhaly za vstřícného přijetí vedení a pracovnic obou zařízení a především za běžného provozu. V průběhu exkurze ředitelky obou školek i jejich kolegyně ochotně zodpovídaly dotazy návštěvnic a také jim ukázaly prostory budovy. Účastnice exkurze tak získaly možnost pozorovat „běžný den“ ve školce, byly přítomny rannímu kruhu, pedagogické činnosti a zažily i jazykovou animaci, kterou obě zařízení využívají k seznamování dětí s jazykem sousední země. A že zájem o němčinu/češtinu je zde veliký! Děti a pedagogové obou partnerských zařízení se totiž v rámci dlouholeté přeshraniční spolupráce pravidelně setkávají.

Své dojmy, postřehy a nadšení sdílely účastnice po návratu z exkurze, stejně tak se společně zamyslely nad tím, co bylo stejné, co bylo jiné. Jak v závěru semináře uvedly, exkurze pro ně byla velmi obohacující a přínosná. Mnohé z nich by rády našly partnerskou školku a zahájily pravidelnou přeshraniční výměnu pedagogů, zkušeností, nápadů a časem třeba i přeshraniční setkávání dětí.

Projekt česko-německé výměny pedagogů MŠ a ŠD realizují Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem za podpory Bavorského ministerstva pro rodinu, práci a sociálních záležitosti také v roce 2019.


Eva Danielováprojekt Sousední světy
Eva Danielová
e-mail: danielova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 631 490
skype: live:danielova_7

Aktuality

  • 22. 5. 2019 Pozvánka na 26. česko-německého setkání mládeže v Teplé
    Ještě jsou dvě volná místa pro 26. česko-německého setkání mládeže v Teplé, které se koná 30.5. - 2.6.2019 v Teplé.  
  • 22. 5. 2019 6. česko-německý workcamp HeuHoj
    Od 6. do 14. července 2019 se koná šestý česko-německý senný workcamp Heuhoj. Zveme Vás na týden plný přírody, kultury, zajímavých setkání a hlavně spousty zábavy na loukách západních Krušných hor.
  • 17. 5. 2019 30 let svobody. Moje Evropa, můj příběh, moje budoucnost
    Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice a Nadace Hannse Seidela v Praze Vás srdečně zvou na pódiovou diskuzi 30 let svobody. Moje Evropa, můj příběh, moje budoucnost. Diskuze se koná dne 29. 5. 2019 v 16:30 hodin (vstup: 16:00 hodin) na Zastoupení...

Doporučujeme

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň